ПФ: За цивилизоваността на една държава се съди по отношението към културните институции
Секция: ПОЛИТИКА
24 Ноември 2015 14:05
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
ПФ: За цивилизоваността на една държава се съди по отношението към културните институции

/КРОСС/Народните представители от ВМРО в ПГ на Патриотичен фронт Красимир Богданов, Юлиан Ангелов и доц. Милен Михов се срещаха днес с протестиращите пред парламента служители на библиотеки, галерии и музеи. Депутатите подкрепиха напълно исканията на работещите в тези културни институции за повишаване на заплатите им и условията на труд Народните представители поеха конкретни ангажименти. Те ще внесат исканията на протестиращите в народното събрание преди бюджет 2016 да бъде окончателно приет. Според тях, в него трябва да бъдат предвидени средства, с които да бъдат удовлетворени исканията на протестиращите, които са формулирали в следните точки:

„1. Да бъде увеличен бюджетът за политиката в областта на опазване на движимото и недвижимото културно наследство, за да може да се осъществи реформата в музейния сектор и да започне реалното изпълнение на заложените приоритети, свързани с културните ценности в програмата на правителството! Досега държавните музеи (почти всички със статут „национални"), както и Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий" и 55-те общински музея, не са на делегирани бюджети, което ги поставя в неравностойно положение спрямо останалите! За тази цел са необходими 7,9 млн. лв. към бюджета на Министерството на културата и 4 772 000 лв., които чрез Министерството на финансите /МФ/ да се разпределят целево по общините.
2. Да бъде увеличен и уеднаквен Единният разходен стандарт на 103-те музеи и галерии с регионален характер, което означава допълнително 6 млн. лв., които чрез МФ да се разпределят целево по общините!
3. Да бъде увеличен Единният разходен стандарт на библиотеките с регионален характер, което означава допълнително 3 650 000 лв., които чрез МФ да се разпределят целево през общините!
4. Да бъдат заложени средства за въвеждане на допълващ стандарт за управляваните открити площи и сгради за всички музеи! Това изисква допълнително 1,242 млн. лева.
5. Да бъде увеличен допълващият стандарт за управление на закритите площи при библиотеките, за което ще са необходими допълнително 2 млн. лв.!
6. В рамките на тези средства да се увеличи работната заплата минимум с 50%, за да отговаря на отговорностите, които носим!"

На фона на недоволството, което предизвика проектът за държавен бюджет за 2016 г. в много от обществените сфери, съвсем резонно, своята позиция заявиха и служителите в музеите, галериите и библиотеките, коментираха след срещата народните представители. Не е нормално хора, които отговарят за културното наследство и духовността на България да получават възнаграждение за труда си около минималната работна заплата. Заедно с това, работещите в музеите, галериите и библиотеките отговарят за фондове и експонати, представляващи безценно богатство, с което би се гордяла всяка страна, тези служители извършват и неоценима изследователската и научната работа, каза народният представител Красимир Богданов.
Почти винаги, в държавния бюджет и бюджетите на общините, липсват средства за капиталови разходи, за охрана на обектите, за подобряване условията на труд. Разчитайки, че в тази сфера работят интелигентни и високообразовани служители, които винаги са поставяли духовното над материалното, отговорните институции приемат, че най-лесният начин да се „реже" от бюджетите е ... за сметка на културата.