КНСБ се включва в глобалната кампания срещу агресията на работното място
Секция: ИКОНОМИКА
25 Ноември 2015 13:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
КНСБ се включва в глобалната кампания срещу агресията на работното място

/КРОСС/ 25 ноември е обявен от ООН за Международен ден за премахване на насилието над жени. На този ден правителства, социални партньори и гражданското общество по света изразяват ясно своята воля да се борят с този нелицеприятен, но реално съществуващ феномен. По данни на Европейската агенция за основни права дори в Европейския съюз всяка трета жена след 15-тата си година е преживяла някаква форма на насилие, основано на пола. Част от това насилие се случва на работното място - както от страна на колеги, така и от трета страна. В транспортния сектор агресията от страна на пътници се превръща във все по-сериозен проблем. Отделно стои въпросът за терористичните актове, които често засягат транспортни средства и обекти - едва ли е нужно да припомняме 11 септември.

По повод Международния ден за премахване на насилието над жени Съюзът на транспортните синдикати в България предприема мащабна кампания срещу агресията на работното място. Тя е продължения на усилията, започнали преди година, за създаване на специална Конвенция на Международната организация на труда по инициатива на Международната конфедерация на профсъюзите и Международната транспортна федерация, чийто основен член е СТСБ. Също така досега Съюзът има сключени споразумения за съвместни действия срещу насилието с няколко общини - София, Варна, Бургас. Това сътрудничество дава възможност за множество съвместни инициативи, някои от които са отличени като добри практики в световен мащаб. От тази година към тези общини се присъединява и община Габрово. „Още от 2009 г., когато Комитетът за състоянието на жените към ООН препоръча взаимодействие с местните власти, СТСБ пръв го въведе като практика тук, в София. Виждаме ползите и сме особено радостни да разширим тази успешна практика с новото споразумение с община Габрово, където на кметската позиция е една енергична млада жена, споделяща нашата загриженост по проблема", каза председателят на СТСБ Екатерина Йорданова.

Тазгодишната кампания отново е плод на това сътрудничество. Тя включва редица дейности. Кампанията ще започне с провеждане на разширено заседание на Съвета за социално сътрудничество към Столична община, посветено на 25 ноември и борбата с насилието над жени на работното място. На него социалните партньори ще обсъдят възможностите за провеждане на серия от обучения на работещите в градския транспорт, които да ги направят по-подготвени за новите предизвикателства по отношение на тяхната сигурност и защита.

Също така кампанията има за цел привличане на внимание и подкрепа от страна на широката общественост. Ще бъдат произведени стикери, посветени на темата, които ще бъдат разлепени в превозните средства в градския транспорт в посочените общини и в тези, които пожелаят да се присъединят. Такива стикери ще бъдат поставени и в пътническите превозни средства на БДЖ. Посланията са: „Стоп на насилието над жени на работното място" и „Подкрепете конвенция на МОТ" като част от глобалната кампания на международните синдикални организации. Очакваният резултат е един по-сигурен транспорт за всички.