/КРОСС/Председателството на Съвета на ЕС представлява серия от предизвикателства, за които е необходима безупречна организация и сериозна подготовка. Около тази теза се обединиха вицепремиерът Меглена Кунева и бившият ръководител на Делегацията на европейската комисия в България в периода 2001-2006г Димитрис Куркулас. Куркулас беше гост-лектор на седмото издание на инициативата на Кунева „Европейски дебати", която този път беше посветена на предизвикателствата пред българското председателство на ЕС през 2018г. Кукрулас е бил координатор на последните две гръцки председателства.
Искам България да има най-доброто европейско председателство и то да е осъществено за възможно най-малко пари, заяви по време на дискусията вицепремиерът. Добрата техническа подготовка по председателството ще осигури повече възможност за концентрация върху дипломатическата работа. Ако объркаш нещо на техническо ниво, никой няма да си спомня каква директива си приел, но ще се си спомнят, че храната е била студена или че сме имали проблеми с превода, посочи още тя.
Предстоящото председателство на България на Съвета на ЕС през 2018 г. е възможност, която не трябва да се пропуска, това ще увеличи самоувереността на страната и ще подобри имиджа й в чужбина, заяви Димитрис Куркулас. По думите му новият вид председателство, въведено с Лисабонския договор, предоставя възможност за повече влияние на председателстващите държавите в законодателния процес.
Сред основните предизвикателства на председателството е именно дипломатическите умения, които работещите в екипа трябва да развият. Намирането на компромис между 28 страни-членки е сложно нещо и най-голямото предизвикателство е как националния интерес да съвпадне с намерения компромис, посочи той. Куркулас призова да се полагат усилия за т.нар триалози или съвместната работа между Съвета, Европейската комисия и Европейския парламент. Успехът на всяко председателство зависи на 50 процента от отношенията с Европейския парламент, посочи той.
Гръцкият дипломат препоръча страната да се фокусира върху малък брой приоритети, които да бъдат определени след консултации, както в страната, така и с останалите партньори в ЕС. По думите му времето на председателството е уникален шанс една държава да прокара в ЕС свои приоритети и даде за пример Гърция, които използвали възможността, за да вдигнат темата за миграцията.
Пред журналисти Кунева посочи, че българското правителство ще търси възможности за спонсорство от страна на частния бизнес. Димитрис Куркулас припомни, че Гърция е осигурила колите за превоз на гостите със спонсорство, както и част от кетъринга.
Двамата се съгласиха, че разходът на средства и финансовата са ключови за успеха на председателството. Вицепремиерът посочи, че в бюджета за 2016г. има отворена бюджетна линия и всеки разход ще трябва да бъде обосноваван пред Министерството на финансите.
Кунева каза още, че трябва да се прави разлика между средства за типични разходи около председателството - кабини за превод, билети, апаратура и т.н и други разходи, които има добавена стойност. Като такива тя посочи разходите по сградния фонд, които ще останат за нуждите на столицата или по обучението на администрацията, което ще подобри капацитета на управлението.
Куркулас коментира още, че председателството представлява серия от сложни операции - наемът на хотели, които да отговарят на изискванията, осигуряването на сигурността, която в настоящия момент се превръща в още по-трудна задача, осигуряването на превод и цялостната организация на събитията. По думите му всяко председателство има между 10 и 20 срещи на министерско ниво и други 200 събития в столицата. Според Кунева повечето от операциите отговарят на определени изисквания, които са ясно разписани в наръчници и това донякъде ще улесни процеса.
По-късно днес Куркулас ще проведе работни срещи с ръководителите на работните групи, които подготвят българското председателство.