Богомил Манчев за ситуацията около „Южен поток” и АЕЦ „Белене”
Секция: БЪЛГАРИЯ
27 Ноември 2015 16:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Богомил Манчев за ситуацията около „Южен поток” и АЕЦ „Белене” Интервю на Ивайло КРАЧУНОВ

/КРОСС/ - Г-н Манчев, в последното си интервю казахте, че най-големият враг на енергетиката е държавата. Още ли продължавате да смятате, че е така?

- Абсолютно, тя не е променила нищо.

- Защо сте на това мнение?

- Поради неясната политика, която е в този много тежък отрасъл, енергетиката се явява базата на икономиката в една държава. За да се развива тази база, трябва да знаеш какво се прави като неустойка. И аз неведнъж в телевизионни предавания съм казвал, че държавата трябва да направи по-нов модел на т.нар. "планов комитет", който работеше по времето на социализма. Плановите комитети имат много недостатъци, но ги има в много развити държави с пазарна икономика. И например, ако отидете в САЩ и си купите кафе в Ню Йорк или в Сан Франциско, ще видите, че те са на една цена. Може да има малка разлика, идваша от местните такси, което означава, че икономиката е меко казано планирана. Нашата пазарна икономика трябва да почива горе-долу на същата база, като ние трябва да мислим как да се развиваме и какво да правим без емисионна енергетика, как да обясним на нашия гражданин, който не е много добре платен, да не кажем беден, че трябва да понесе такава огромна тежест, която трябва да се плати в енергетиката.
Тази грешка е допусната от няколко последователни правителства, инсталиране на много голяма мощност във възстановими енергийни източници. Те не са база, а са така наречената върхова част на нашата енергетика, които се влияят от метеорологичните условия, дали грее слънце или духа вятър. В тези централи ние трябва да горим онези продукти, с които да поддържаме природата, а не които убиват биомасата. Много хора правят точно това и това е първият и голям проблем, който ще възникне в биомасата. Знаете за залитането на големи страни в производството на биомаса, например Германия, която започна производството на биодизел. Огромна част полетата бяха засети с пшеница, а се превърнаха в соя за да може да се прави биодизел и се оказа, че това е много скъпо. Само защото има директива, която подкрепя 10 процента от дизела, който ние сипваме от колонките трябва да бъде биодизел. Държавата трябва да има в предвид тези грешки, и ако правим тежка индустрия, трябва да знаем как да е високо ефективна, ако е средна, отново как да бъде ефективна, при лека промишленост също. И като направим цялата тази периферия, тя трябва да е подкрепена от частния бизнес.

- Агенция ПИК винаги е била първа в новините, затова искам да ви попитам и друго. Премиерът си дойде преди часове от Китай, където той преговаря за седми блок от Козлодуй. Смятате ли, че ще имаме успех с този проект?

- Аз като специалист в тази област сме били за изглаждане на 7-8 блок. Само по себе си колкото и да не ни се иска да знаем, по ефективен проект от Белене нямаме. 7-8 блок, без значение дали говорим за китайците, а те имат добро отношение с компанията „Уестин хауз". От икономическа гледна точка и цената на този проект ме навежда на мисълта, че той не може да тръгне от днес, без значение с кого говорим, защото такъв разговор имаше и в Катар. Той като цена трябва да отговаря на съвременните условия на нашата държава. Неговата цена все още е много по-висока от тази на другия проект, без да имаме тук конфронтация с технологичните компании. Технологичните компании сами по себе си са си ок, проблемът е, че нашата държава не е готова в правенето на големи проекти. За тях можем да говорим, ако са съизмерими с бюджета на държавата. За това не съм убеден, че този проект ще тръгне при тези условия.

- Оптимист ли сте обаче за Южен поток, който беше замразен? Имаше големи надежди от страна на премиера и правителството, че този проект ще дойде в България и ще премине транзитно, с което ще се създадат нови работни места, инвестиции. Но в последния момент всичко се прекрати. Каква е вашата позиция като експерт?

- Много е деликатно положението, като се има в предвид и влошаването отношенията между Русия и Турция. Не съм много убеден, че махалото ще се върне към Южен поток. Възможно е една част да отидат в Турция, друга към Хъп Варна, а от там вече ние ще имаме голяма полза. От там вече ние трябва да се разберем с европейската общност как ще направим това трасе, за да се запази целият реализиран проект на енергетиката. Ние обаче не знам дали ще имаме душа и възможност да го финансираме, защото той тогава ще се превърне в чисто български.

- Усложнената ситуация между Русия и Турция ще рефлектира ли върху Турския поток и ще се отрази ли това на България по някакъв начин?

- Проблемът е, че този процес може да бъде замразен за дълго време и да не се реализира нито едното, нито другото. Възможно е във времето някога да се случи. Но ако те в кратък срок, да речем най-много три месеца, не достигнат до ясен политически компромис около ситуацията със сваления руски самолет, никой не може да ви каже как ще се развие ситуацията. Ние при всички случай ще бъдем потърпевши.

- Знаете психологията на българина, повечето от тях в повечето случаи изпитват подозрително отношение. Защо върху енергетиката тегнат постоянно съмнения, че тя се обслужва от мафията, че в нея участват хора които са мафиоти и олигарси. Защо според вас е създаден такъв печален образ на българската енергетика и българската енергийна индустрия?

- Определена клика от говорители, подкрепена пак от определено място, доста дълго време употребяваха тази терминология, наложена от различни медии, като не мога да изключа вашата вина като медии, всичките до един. Електронни, хартиени, сайтове и всякакви, които се опитваха да внушават, че в българската енергетика има мафия, че България е 100 процента зависима от Русия и накрая ще дойде някаква панацея от вън и ще ни реши въпроса. Нито едно от това не се оказа вярно. Когато през последните 15-20 години се говореше за корупционния кръг Белене, аз казвам, че ако този кръг беше корупционен, щеше да работи наистина. Няма правителство и структури, които да устоят, когато проектът е 10 милиарда годишно.

- Да разбираме, че 10 милиарда евро са за България?

- Да, това е сумата за България. Това са 2/3 от бюджета ни, който е 30 милиарда за година. Така че с тези пари можеш да корумпираш всеки, който искаш и проектът щеше да работи с пълна сила. Този, който проект има политически проблем, а не икономически. Той трябваше обаче да обслужва чужди интереси, и пак казвам, те са само политически. Следващите политически проекти могат да бъдат реализирани, но като икономиката си изисква совите оценка и своя статус от гледна точка, този проект, който ще предложим, той конкурентен ли е първо като цена, второ като ефективност и трето изгоден ли е за държавата?
Оказа се, че нито едно от това, не е вярно. Същите тези протектори, които говорят в тези пространства, за които говорихме, обясняваха, че така напречената организирана мафия иска да направи едни безумни проекти в ядрения бизнес, за да попречат на така наречените ВЕИ-та. Много публикации, дори аз лично съм правил, че ВЕИ-тата трябва да се правят изключително внимателно, причината е, че те в годишен разрез пречат в правенето на това какво позволяват метеорологичните условия и те за наша голяма радост нямат нищо общо с политическата ни класа. Те зависят от съвсем друг. Но тази същата политическа класа и тези клакьори не обясниха на хората, че така наречената чиста енергия, трябва някой да плати цената. Когато на един беден човек искаш да продадеш скъп мерцедес, но той не иска да го купи, той пита аз с какво да го платя.
Това се случи в нашата държава. Ние вместо да инсталираме до 2020 година около мегавата слънце, ние инсталирахме за един инвестиционен период, това е от 1 май 2011 година, до 30 юни 2012 година, 700 мегавата слънце, защото нямаше никаква регулация по инвестиционния процес от страна на държавата. Преди това пък нямаше никаква регулация, на кого се дава разрешение и на какво основание.

- Като говорим точно за издаването на решения, г-н Домусчиев, председателят на КРИБ, изригна срещу Прокопиев в продажба на много скъпа електроенергия, материали бяха изпратени в прокуратурата, Валери Симеонов каза, че има много съмнителни факти около фирми, офшорни ВЕИ и фирми на Прокопиев.

- Възможно е г-н Прокопиев да има много такива. „Митсубиши" не са Иво Прокопиев, „Едисон" също не са, аз съм направил инвестиция от 12 мегавата солари. Държавата по никакъв начин не направи регулация на тези възстановими източници. Има китайски инвестиции и то доста големи паркове, които са в Добружа. Те да не са Иво Прокопиев. Значи аз не защитавам нито един инвеститор, но той реагира според това както му е разрешил закона в нашата държава.
Ако законът беше направил всяка година квотиране, например тази година ще се прави 50 мегавата слънце, като инвестиция няма да може едно юридическо лице да прави повече от 5 мегавата единична мощност и за тази работа ще произведе търг и този търг трябваше да го прави ДЕКВР или системният оператор, тоест това е държавата. Не направиха контрол във времето до 2020 година. Договорът на България с Европейската общност за правене тази програма 20, 20, 20, а за България беше 20, 20, 16, трябваше да бъде регулирана изрично от нашата държава.


- Какво смятате за сигналите, които Кирил Домусчиев внесе за проблеми в енергетиката и кражба на ток?

- Трябва категорично да бъдат прегледани, да бъде установено това вярно ли е или не, защото голяма част от тези документи са попълвани от странни хора. С цел някой да бъде оклеветен. За това трябва много внимателно да се оглеждат тези неща, съблюдавайки закона.

- Смятате ли г-н Манчев, че над Иво Прокопиев има прокурорски чадър, тъй като в годините много сигнали са подавани не само за ВЕИ-тата, но и за други негови предполагаеми злоупотреби, но към момента той не е привлечен като обвиняем? Вие например бяхте.

- О, аз сериозно бях привлечен като обвиняем, с опит даже за арест. Ходиха даже да ме търсят дали не съм се скрил на кучето в колибата. Аз имам куче, което живее на терасата, бяха ме търсили дали не съм се скрил вътре. Аз лично се обадих по телефона да кажа, че в ден сряда се прибирам, защото бях в чужбина и в часа, който им казах, бях при тях. Те ако искаха можеха да ме арестуват, да правят каквото искат с мен. В крайна сметка аз не съм се крил от никой. Минаха там две три години, получих един документ в който пишеше, че имало малка грешка. Но две години си минаха и никой не може да ми ги върне и патилата, които са ми предизвикани.
Дали има защита на този човек не мога да отговоря, защото там трябва да отидете в една друга част, която се казва прокуратура и да зададете този въпрос, но не при мен. За това, че той не е привлечен, може би означава, че тези субекти, но които той е собственик, най-вероятно са на други. Аз както виждате съм аз и никога не съм се крил къде съм собственик. Аз заставам и казвам, аз съм собственик на тази компания, на този солар и никога не съм скрит. Може би и това е голяма грешка. Но смятам, че капиталите нали трябва да са ясни на кого са. На мен като ми отворят досието и казват, той има такава фирма, купил си е куче, има апартамент, няма кола, развел се, всичко пише там за мен. Като отвориш другите хора, получават 20-30 хиляди лева на сметка, а живее в къща за 10 милиона и викаш "А", ама тя била на баба му, била под наем, търсиш наемателя, него пък няма. В моето досие всичко е ясно и се оказва, че съм платил много повече данъци на държавата, от това което притежавам.

- Какви щети в личен план ви донесе това дело, което две години вися над главата ви като меч?

- Само един пример ще приведа. Правителството което беше по времето на Орешарски, положи много усилия ние които спечелихме международен търг във Виетнам и победихме водещите компании в света като архитект и инженер за изграждане на атомна централа с руска технология във Виетнам, ние го бяхме спечелили. Проведохме всички преговори с тяхната Национално електрическа компания, договора беше парафиран и беше оставен да се подписва при посещението на премиера Орешарски във Виетнам. Нашето правителство, не Орешарски, в лицето на други хора, които бяха от правителството и министри положиха всички усилия ние да не подпишем този договор.

- Кажете имената на тези министри?

- Не. Но правителството попречи еднолично, без Орешарски, защото той официално на посещението се обърна към техния премиер да се подпише договора. Всичко беше договорено, даже ние бяхме започнали предварителна работа по него.

- Г-н Манчев, след като ви привлякоха като обвиняем, аз правих интервю с Вас. Вие тогава споделихте, че сте подслушван. Съмнявате ли се още, че в някакъв момент би могло да сте подслушван и следен?

- Аз в ефира от 15 години. И сега сигурно се водят добри записки какво си говорим и ще видите, че тяхното интервю, ще бъде по-точно от вашето.

- Вече е приключило досъдебното производство. Ние няма да го коментираме, но бяхте казал, че ще съдите държавата, след като всичко приключи. Ще осъществите ли тези свои намерения?

- Няма да коментирам този въпрос. Аз не обжалвам, че съм невинен, а по начина по който са написали, че не е доказана вината ми. Защото аз не мога да извърша вина, да присвоя пари, когато имам действащ договор. Това юридически не е възможно. Защото на 4-ти октомври когато на мен ми връчиха обвинението, в градското следствие, където аз отидох с моите адвокати, Българския енергиен холдинг взима едностранно решение за прекратяване на договора, на следващия ден. А парите аз съм ги получил 1 година преди това. Как мога да присвоявам пари по действащ договор.

- Върнаха ли ви гаранцията от 1 млн., която беше рекордна за българските стандарти?

- Върнаха ми я. Защото по закон като изтече година и половина, не две години, самата прокуратура ме извести и парите ми ги върнаха.

- Очаквате ли брожения за цената на тока. Виждаме, че това е една изключително чувствителна тема, която касае гражданите, а много политици се заиграват и организират протести по тази тема. Очаквате ли някои от тях отново да ползва случая и да развее това знаме?

- Аз съм го коментирал това няколко пъти, но сега ще го обясня по-подробно, защото продължава да се шири, един сериозен популизъм, включително и от тези, които коментират, че има нарушения и престъпения в енергетиката. Никога не съм казвал, че не може да има нарушения, а че няма как да има мафия. Оказва се, че ние имаме зелена, енергийна мафия и се оказва, че сме една много добре организирана мафиотска държава. А ние имаме поради лошото прилагане на законите, различни нередности, които нормално е, силовите структури на държавата да ги преследват.
Преди няколко дни по една медия, казаха, че в България има 3 милиона граждани, които са енергийно бедни. Аз няколко пъти съм правил изказване, че електроенергията в България трябва да бъде рязко увеличена за крайния потребител, за гражданина. В България, като краен потребител гражданин харчи по 15 милиона мегават часа, годишно. Тази енергия като сравнение искам да ви кажа, че на изхода от централи които продават тази енергия е 36 евро. Цената на гражданина е 70 лв., а гражданите в крайна сметка плащат 170 лв., така е цената. Тоест коефициента е 2 1/2, В Германия на изхода от централите цената е около 45 евро, а гражданите плащат 296 евро. Да сте видели някои да е излязъл да обяснява, че коефициентът му е 6. В Дания е 300 евро за гражданина, в Австрия 250 евро, в Румъния е около 3 процента, дори в Македония е по-скъпо. Единствената страна на Балканите, където е по-евтино, е Сърбия, но там ги тресе още социализъм, който не си е заминал. Препоръката е, че енергийно бедните трябва да бъдат подкрепени.
Моето предложение е, че ако този коефициент се увеличи, и тази цена стане от 180 на 250 лв,, в този фонд който се направи към министерството на енергетиката, тези пари трябва да ги вземе държавата. Тези 3 милиона бедни, трябва да ги компенсира държавата, за това имаме социално министерство, но трябва много внимателно отчитане, защото ще се окаже че в списъка на тези хора, ще намерим 500 богати. Но тази стъпка ако не я направи държавата не може да реши въпроса с дефицита Не да увеличаваме цената на енергията, на бизнеса, което е за производство, а да увеличим цената на крайния потребител.
Тези 3 милиона души да ги защитим при социалното министерство, това ще бъде тежест на държавата, от порядъка на 240 млн. за година, и 1,2 милиарда ще решат всички които ние като държава сме подписали с Американски централи, зелени централи, пък сме приели закони. Защото коригиращите мерки които направихме с ВЕИ-тата, взеха вече 30 процента от цената и не реши въпроса. Това ще реши въпроса, болезнена е мярката. Ще сме точно от средата на германския модел, от австрийския, датския е още по-висок, него те можем да го приемем. Но ще бъдем на 2/3 от чешкия модел. Енергийните ресурси са ни по борсова цена, обаче крайната е по някаква излислена социална политика, от която се ползват различни политици, от няколко правителства, това 8 или 9-то е. Ние упражняваме социална политика за да се харесаме на избирателя. Цената трябва да е висока, а ефективността трябва да е добра.

***
Богомил Манчев е сред малцината фактори в българската енергетика.
Бизнесменът е собственик на "Риск Инженеринг". прокуратурата действа по поръчка от "този, който управлява държавата".
През 2013 г. след показна акция на прокуратурата, ДАНС и МВР в офисите на "Риск Инженеринг" и Уорли Парсънс", той бе обвинен в присвояване на близо 9 млн. лева.
Наложена му бе гаранция от 1 000 000 лева. Преди дни Софийската градска прокуратура сама да прекрати досъдебното производство. Богомил Манчев наруши близо едногодишното си мълчание пред медиите, за да отговори на въпросите на ПИК.