Цистерни за мляко продават по-евтина нафта
Секция: БЪЛГАРИЯ
29 Ноември 2015 10:28
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Цистерни за мляко продават по-евтина нафта

/КРОСС/Цистерни за мляко продават нафта нелегално. За това алармираха от Българската петролна и газова асоциация (БПГА) на семинар в Пловдив. След като държавата разреши на млекопроизводители да продават продукцията си, се появиха цистерни, на които има надпис мляко, а продават гориво.

Това е основно нафта, която се предоставя от държавата с намален акциз за земеделски нужди. Заради по-ниските налози фермери я продават с между 10 и 30 стотинки по-евтино от цените по бензиностанциите. Масово се продават евтини горива и от бидони в микробуси. Такива оферти заливат интернет.

Земеделските производители вместо да ползват разликата в акциза - за нивите и фермите си, масово продават горивата и печелят повече от тази търговия отколкото от земеделска дейност, обясни Андрей Делчев, зам.-председател на БПГА. Според експерти 30% от горивата на българския пазар се продават през ведомствени бензиностанции и голяма част от тях са контрабанден внос. Изчисления на БПГА сочат, че 800 млн. лева губи хазната от тях и сивия сектор.

До 30 ноември ведомствените бензиностанции са задължени да монтират нивомери, а колонките им да бъдат свързани с НАП, обявиха още от организацията. Така държавата ще може да контролира дали горивото се ползва за земеделски нужди или се продава. Изискването се отнася за всичките 6800 бензиностанции. Инвестицията на обект е не повече от 10 000 лева.

Нивомерът се слага на входа на резервоара, а връзката със НАП се прави като колонките се свържат софтуерно с данъчната агенция. Първоначално ведомствени се наричаха заварените в селските дворове на ТКЗС и ДЗС колонки, заровени в земята резервоари, през които се зареждаха селскостопанските машини. Постепенно започнаха да изникват все повече и повече, но и купувачите стават все повече.