/КРОСС/По отношение на бежанците Турция е по-отговорна от някои държави членки на Европейския съюз, смята вицепремиерът Томислав Дончев. Думите му са по повод решението ЕС да отпусне 3 млрд. евро на Турция за имигрантите, за които държавата се грижи. Дончев напомни, че Турция е похарчила много повече досега за бежанците, които са на нейна територия.
Все още няма решение откъде ще дойдат тези 3 млрд. евро, позицията на България, че не трябва да бъдат намалявани средствата за оперативни програми, уточни вицепремиерът в интервю за бТВ.
Дончев не смята, че Турция използва бежанската вълна за натиск върху ЕС.
По-скоро показва едно дългосрочно отговорно поведение по темата, по-отговорно спрямо бежанците отколкото показват някои страни от ЕС, добави той.
На въпроса дали икономически санкции на Русия срещу Турция ще донесат ползи за България, Дончев напомни, че има контрасанкции на Русия за държавите от ЕС и от тях пострадаха много български производители. По думите му страната ни е не е пряко застрашено от конфликта между Русия и Турция, но не бива и да се внася изкуствено спокойствие.
Относно жп линията по пътя на коприната, която Китай иска да строи и която минава и през България, Дончев обяви, че това е възможен проект, но няма да стане за 1-2 години. Нов блок на АЕЦ "Козлодуй" китайците биха построили, ако е икономически изгодно за тях. Нашата държава няма да поема ангажимент към такъв проект, уточни Дончев.
На въпроса как живеят хората в Китай, той отговори, че там организацията на живот е много по-различна от тази в Европа и доскоро дори не е имало платен годишен отпуск, само 1-2 дни за Нова година.
Томислав Дончев коментира и състоянието на язовирите, които са държавна собственост. Той призна, че има съоръжения, които не са в добро състояние и съществува проблемът на прехвърляне на отговорността между държавата и местната власт.
Факт е, че когато за едно нещо отговаря повече от една институция, в случая общината и държавата, е много лесно топката да се прехвърля между тях и нищо сериозно да не се върши. Факт е обаче, че почистването на речните корита на реките, когато те са в урбанизирана територия, е отговорност на всяка община и подобно нещо не изисква чак толкова много усилия и средства и може да бъде свършено, за да не стават проблеми. Факт е също така, че има много собственици на водоеми, които не се грижат за собствеността си както трябва, отбеляза Дончев.
Това, което направихме в последната година е да обособим един контролен орган, който да отговаря за това как се поддържат и почистват водоемите и коритата на реките и в момента този орган все още обособява състава си, за да може да изпълнява адекватно задълженията си, каза вицепримиерът.