/КРОСС/Около 90 медикаменти вероятно ще изпаднат от списъка за реимбурсиране от здравната каса за догодина, защото фармацевтичните компании не са съгласни със задължителната отстъпка, която Министерството на здравеопазването наложи в средата на тази година. В огромна част от случаите става въпрос за лекарства, които имат алтернативи и излизането от позитивния списък няма да е фатално, но има и 4 или 5 молекули на една фирма, които са незаменими. В момента се водят преговори и ако не се достигне до съгласие, проблемът догодина може да се задълбочи.
Това предупреди директорът на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM) Деян Денев по време на работна среща между фармацевтичната индустрия и държавата, организирана от асоциацията.
Заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков потвърди, че действително ще има лекарства, които ще излязат от списъка за реимбурсиране на касата и това са основно лекарства, които не са сами в група - "има доста сходни препарати на други производители, за които няма да има остър проблем". Но освен за тях "има 6 препарата, за които продължават преговори и са по-проблемни", уточни Пенков. По думите му, ако не се стигне до компромис ще се търси друг начин за финансирането на тези лекарства за пациентите - например през бюджета на министерството.
Със задължителната отстъпка, която държавата наложи, от лекарства до края на тази година ще бъдат спестени около 44 милиона лева, а за догодина - над 65 млн. Заедно с това иновативните компании са разкрили банкови гаранции в размер на около 130 млн. лева. Мярката е наложителна, но не ни хареса как се случи - като едностранно административно решение, коментира Денев.
Според индустрията по-доброто решение би било въвеждане на комбинирана политика - национални изисквания и индивидуално договаряне с фармацевтичните компании поотделно, така че отстъпките, които правят, да са съобразени с обемите и цените, с които всяка от тях работи. Примери за такива договорни отношения има във всички напреднали страни в ЕС, като механизмите се различават, но ефектът е еднакъв - стабилност и предвидимост на разходите в здравеопазването, посочи още Деян Денев от ARPharM.
"Не винаги мерките, които взима министерството и правителството са най-популярните мерки сред индустрията, но когато има недоволни - това не означава, че не вървим в правилна посока. Ще отпаднат лекарства, за които явно няма необходимост. Например с последната наредба забранихме да се продава на хората по-скъпо от 60% от цената на опаковка на най-ниския продукт в групата. Имаше много притеснения - ами не може един производител да продава с всички надценки във веригата лекарство за 17 лева, а друг - за 90 лв. Да отпадне скъпият", коментира Бойко Пенков в отговор на журналистическите въпроси за изразеното недоволство от индустрията. За изискваните финансови гаранции от иновативните компании Пенков коментира, че това е елементарен механизъм на споделена отговорност между държавата и индустрията.