/КРОСС/Заместник-кметът отдели 90 минути за бюджет от над 1 млрд. лева - това ли е политиката на прозрачност на администрацията, попита най-младият реформатор в СОС.
Необходими са повече публични обсъждания на бюджета на столицата. Заместник-кметът по бюджета днес отдели 90 минути за бюджет от над 1 млрд лева и отклони въпроси на хората сякаш те са просто платежен инструмент. Това ли е политиката на прозрачност? Това заяви след публичното обсъждане на проектобюджета за 2016 г. общинският съветник от "Движение България на гражданите" от РБ Стефан Марков.
Той допълни, че следва да бъде удължен и срокът за становища и предложения по бюджета поне седмица след последното публично обсъждане, за да не се превръща процедурата във формалност, а действително да се чува гласът на гражданите. Марков подчерта, че при днешното публично обсъждане въпросите на гражданите са били отклонявани, което е в разрез на разбирането на РБ за прозрачност и публичност на дейността на администрацията.
Марков каза още, че настоява да бъде представен детайлен списък на имуществото, което се предвижда да бъде обявено за продажба. В прогнозата се вижда двойно увеличение на очакваните приходи от продажби в сравнение с 2015 г. - от досегашните 13 млн. за 2015 г. на 26,4 млн. за 2016 г.
Апелирам към повече от едното обществено обсъждане на важни теми като бюджета и за по-подробна разбивка на разходите, която да се представя пред гражданите и да ги информира за бъдещите политики. Те плащат тези разходи на столицата в размер на над 1,18 млрд. лева и подобно пренебрежително и формално отношение е недопустимо, подчерта още Стефан Марков.
Той съобщи, че на днешното публично обсъждане са отделени едва 90 минути за въпросите на хората - т.е. по 13 млн. лева от столичния бюджет на минута, изчисли Марков. Според него включително на общински съветници от РБ думата не е била дадена от заместник-кмета по финансите, което той определи като цензура, което ще се отрази на доверието на столичани в администрацията на София.