/КРОСС/Турция рекетира Европа, използвайки бежанците.
Тезата е на политолога Огнян Минчев. Пред Нова телевизия той припомни, че кандидатурата на Турция за членство в ЕС има противоречива съдба, но е започнала, защото Турция е била светска демократична страна, която постепенно е трябвало да покрива критериите за членство.
„Посоката, в която тя се развива през последните 10 години обаче е много различна, каза Минчев. - Това е посока под ръководството на партията, водена от сегашния президент Ердоган, в която Турция дефинира себе си като държава, която е лидер на сунитския ислям, която се позиционира в ролята на възродения лидер в Близкия изток".
Приемането на Турция в ЕС при всички тези негативни тенденции на политическо развитие - огромен брой политически убийства и затворени журналисти, означава, че Европа прави това, което не може да не направи, надявайки се да спре този поток, предоставяйки на Турция ускорен процес на интеграция, смята политологът.
„Ако изпробваме преките думи това е рекет от страна на Турция", каза той.
Според Минчев ролята на Турция може да постави в опасност Европа, защото тя не е готова и е в много слаба позиция. Нейна институционална система - обща граница, Шенген, общ механизъм за взимане на решения, се е оказала в дълбока криза по време на проблема с бежанците.
„Това, което ЕС прави, е да се даде на Турция, това, което вчера й бе отказано, само й само да спре бежанските потоци от Близкия изток. Турция ще го прави на определена цена, покачване цената на собствената й властова цел", смята политологът.
Според него самите турски ръководители говорят за „възстановяване на това културно пространство на бившата Османска империя", в което според тях да протича мирно и щастливо съвестно съществуване, както са живели навремето.
„Но това е едно властово пространство, в което Турция има водеща роля. А с членството на Турция в ЕС ще се премахне границата между Европа и Близкия изток. Това означава, че динамичният в географско и религиозно отношение Близък изток получава възможността за пряко общуване с Европа, която е икономически богата, но политически слаба", каза Минчев.
Според него реалистичният сценарий е при визова либереализация на практика голям брой хора, огромен брой, от Турция и Близкия изток да имат достъп до Европа. Минчев смята, че 1 млн. бежанци, влезли накуп в Европа, не могат да създадат толкова голям проблем, колкото „системно навлизането в Европа на хора с близкоизточна култура".
„Това ще доведе до нарастващи социални, културни и религиозни конфликти в Европа. Тя ще трябва да си плаща за решаването на всяка конкретна ситуация", твърди политологът.
И припомн, че по европейските мащаби Турция е много голяма страна с населеине от 70 млн. души, което културно и традиционно принадлежи към близкоизточното общество.