БСП София: Турската политика вече заплашва пряко националната сигурност на България
Секция: ПОЛИТИКА
01 Декември 2015 12:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
БСП София: Турската политика вече заплашва пряко националната сигурност на България

/КРОСС/ Сирийската криза навлезе в нов етап след свалянето на руския бомбардировач Су-24 от военновъздушни единици на Турция. Този акт доведе до повишаване равнището на напрежение. Налице е огромна концентрация на военни ресурси в района на Средиземноморието. Отношенията между двете коалиции срещу „Ислямска държава" са силно усложнени, а опасността от последваща ескалация на конфликта - реална, заявява БСП София в позиция по повод събитията в Близкия Изток.

Подготвяните сухопътни операции с участието на подразделения на държави от НАТО, на близкоизточни държави и на силите на кюрдското опълчение срещу „Ислямска държава" ще увеличи в пъти терористичните заплахи и предизвикателства. В близкоизточния конфликт вземат пряко военно участие най-мощните глобални и регионални сили - Съединените щати, Русия, Франция, Иран, Саудитска Арабия, Израел. Общата европейска външна политика е трайно блокирана, декларативно неефективна и объркана.

Позицията на Турция по сирийската криза, ескалацията на прякото й участие в подкрепа на групировки, близки до „Ислямска държава", стимулирането на миграцията на над 2,5 милиона близкоизточни и африкански бежанци, както и трагичното решение от 24 ноември 2015 г. за сваляне на руски бомбардировач във въздушното пространство на Сирия, буди огромна тревога в българското общество.

Турция и нейната политика вече представлява пряка заплаха за национална сигурност на България - както по отношение на бежанската криза, така и нарастващата опасност от тероризъм на територията на страната. За огромно съжаление тази характеристика на турската геополитика се представя в българските медии като необходимост от обща позиция в рамките на НАТО и ЕС. Ние изпитваме огромна загриженост от липсата на сериозен публичен дебат за състоянието на националната сигурност след 24 ноември в рамките на българския парламент и на легитимните български държавни институции. Още по-абсурдно е идеологизираното поведение и изявления на президента на Републиката, както и на официалните говорители на десните партии.

В условията на две геополитически кризи - сирийската и украинската, все по-остро се чувства липсата на ясна национална доктрина, на дългосрочна външнополитическа стратегия, на мощна обществена подкрепа за геополитическите решения на управляващата коалиция. Нарастващата опасност за националната сигурност изисква все по-мощно да звучи в медийното пространство гласът на гражданските движения, на сериозни научни и политически общности, на авторитети с доказана обществена тежест. Нацията се нуждае от сплотеност и разум в този опасен исторически период, което е възможно само чрез единство на диалог, мъдрост и патриотизъм.