/КРОСС/ Няма никакви проблеми с преминаването на корабите на руския ВМФ през Босфора и Дарданелите. Срещата с турската подводница е рутинна в условията на интензивно корабоплаване в зоната на Проливите, заяви военно-дипломатически източник на РИА „Новости". По-рано медиите съобщиха за десетки руски кораби, струпани в района на Босфора.
Още в понеделник турската страна започна да препятства руските кораби, принуждавайки ги да чакат по няколко часа разрешение за пресичане на пролива.
Международното право не дава на Турция правото да блокира Проливите по свое желание. Анкара може да предприеме тази стъпка само в случай на официално встъпване във война.
Как ще реагира руската страна, е трудно да се каже. По-рано говорителят на Кремъл Дмитрий Песков нарече подобен сценарий „апокалиптичен" и призова такъв дори да не бъде обсъждан.
Засега турската страна се ограничава единствено със съобщения в местните медии, че турската брегова охрана е започнала учение в Мраморно море, което е свързано с Черно море чрез Босфора и чрез Дарданелите - с Егейско море.
Статутът на двата черноморски пролива - Босфора и Дарданелите, е утвърден по време на конференция в Монтрьо през 1936 година. Конвенцията дава на държавите с излаз на Черно море по-специално право да защитават интересите си в Босфора и Дарданелите. Според документа Турция има право да затвори Проливите за преминаване на военни кораби само в случай на официално обявяване на война.
„Турция няма право да затваря пролива за руските военни кораби и търговските плавателни съдове, отиващи в Сирия - това би било нарушение на международното право и в частност, на Конвенцията от Монтрьо, тъй като тя е подписана от болшинстното държави в света", коментира пред РИА „Новости" бившият началник на Генералния щаб на РФ Виктор Кравченко.
Член 2 от Конвенцията от Монтрьо установява право на свободно преминаване на търговските кораби през Проливите, както в мирно време, така и по време на война. Съгласно член 6, Турция може да ограничи правото на свободно преминаване, задължавайки чуждите кораби да влизат в проливите само през деня. Преминаването през Босфора и Дарданелите се осъществява по курс, зададен от турските навигатори.
„Kлючът" от черноморските проливи, техният правен статут, се регулира от правната Конвенция от Монтрьо. Турция няма право да затваря Проливите по свое усмотрение, защото Конвенцията ясно и недвусмислено допуска такава възможност само ако Турция е воюваща по отношение на държавите, под чийто флаг са преминаващите кораби", коментира ръководителят на Центъра по морско право Василий Гуцуляг.
Въпреки това, в текста на Конвенцията от Монтрьо не се съдържа конкретно определение на условията, съдържащи непосредствена военна опасност. условията, които формират непосредствена опасност от война, не се определят изрично, а се предполага, че те се определят според конкретната ситуация.