Ниското заплащане и монотонността провокират стреса в офиса
Секция: БЪЛГАРИЯ
02 Декември 2015 09:13
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ниското заплащане и монотонността провокират стреса в офиса

/КРОСС/Ниското заплащане и монотонният начин на работа са основните провокатори на стреса у нас.

Сред тях се нареждат и натоварването и липсата на фиксирано работно време. Това кара 40 процента от българите да заявят, че работят под напрежение.

По данни на Инспекцията по труда на база на изследване от 2010 г. най-засегнати са учителите, медицинските и социалните работници. Това посочиха от инспекцията за „Новинар".

По темата за стрeса в България се говори все по-упорито. В интернет отдавна са достъпни онлайн тестове, с които всеки може да измeри нивото на стрес, на което е подложен.

Популярни вече са и общите сеанси за туширане на конфликти между служител и неговия шеф.

„Нивото на стрес на работното място на практика е неизмеримо. Усещането до голяма степен зависи от начина, по който всеки човек възприема заобикалящата го среда", отбелязват от Инспекцията по труда.

Редовните проверки на инспекторите са сред познатите мерки. От януари до октомври са констатирани 189 140 нарушения на трудовото законодателство в 34 530 предприятия. 94 895 от пропуските са свързани именно със здравословните и безопасни условия на труд.

Проверките на място целят да накарат и работодателите да бъдат по-отговорни. В случай че шефовете навреме отстранят проблема, глобата ще бъде от 100 до 300 лв.

За по-сериозни нарушение тя варива от 1500 до 15 000 лв. Но при съдействие и повторно нарушение санкцията е двойна.

Във връзка със стреса експертът по безопасни условия на труд инж. Деяна Илиева отбеляза пред „Новинар", че най-същественият пропуск на работодателите е, че не изследват задълбочено кои са източниците на напрежение.

По думите на Илиева обаче спокойствието се дължи на всеобщото разбирателството между колегите, не само на предоставените условия на работа.

„Нека не забравяме, че в едно помещение дори само с 3-4 човека и един климатик вече е трудно да се постигне разбирателство относно температурата, съответно стресовите нива се увеличават поради това неразбирателство, а не заради неблагоприятния микроклимат", коментира тя.

Междувременно наред със съветите за намаляване на стреса от Инспекцията по труда правят предписания на работещите как да се грижат за своя екип при по-особени климатични условия. С настъпването на зимата особено се следи работата на открито.

Задълженията на шефовете включват осигуряването на затоплени помещения и предоставянето на горещи напитки. Редовната почивка също трябва да се спазва.