Парламентът ще плати данъка на депутатите върху „парите в плик”
Секция: ПОЛИТИКА
02 Декември 2015 17:22
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Парламентът ще плати данъка на депутатите върху „парите в плик”

/КРОСС/ Парламентът ще плати дори данъка на депутатите върху „парите в плик", става ясно от отговор на НС на въпрос на „Епицентър" по Закона за достъп до обществена информация. За Коледа народните представители ще бъдат зарадвани с поредните 1847 лв., които от години получават всеки месец като допълнителни средства към заплатите. 10-процентният налог върху безотчетните на парламентаристите ще бъде за сметка на бюджета на законодателния орган. Любопитната подробност е, че парламентът е третиран като фирма, която трябва да внесе корпоративен данък до 31 декември. 

За първи път тази година безотчетните пари на депутатите ще бъдат обложени с данък. До този момент избраниците са получили общо 4 853 520 лв. безотчетни. Това означава, че всеки парламентарист годишно взема по 22 250 лева. С тях по правилник народните представители трябва да плащат на сътрудници, експерти и да финансират различни дейности, свързани с работата им. Повечето от политиците обаче обясняват, че това са средства за представителни разходи и казват, че са бонус към заплатата.

През годините имаше серия от медийни скандали свързани с безотчетните пари на парламентаристите. В първия мандат на ГЕРБ депутатите бяха освободени от задължението да плащат данък върху допълнителните средства лично от шефа на НАП Красимир Стефанов.

В отговора до председателя на НС Ц. Цачева Стефанов написа, че сумите, предоставени на парламентарните групи и независимите депутати, не може да се третират като доход, тъй като имат характер на допълнителен разход. Затова според Стефанов въпросните пари не следвало да се облагат с данък по смисъла на Закона за облагане доходите на физическите лица. Тогава и депутати възразиха, че всички граждани плащат по 10% налог върху доходите си.

Едва в началото на XLIII НС с промяна в правилника бе решено безотчетните пари да бъдат обложени с 10% данък. Мярката влиза в сила от тази година. Администрацията на парламента трябва да подаде данъчна декларация и плати налога.