/КРОСС/ Сланината, когато си я приготвяте в къщи - не, стига да не прекалявате, но когато решите да я продавате - да.
Така д-р Адам Персенски от здравното министерство отговори на въпроса на Нова телевизия вредна ли е сланината.
В направената за ядене сланина всъщност нещата, които се водят вредни са солта и така наречените мастни киселини, с които моите колеги прекаляват и обвиняват за всичко, допълни проф. Милан Миланов. Той допълни, че човек е направен толкова велико, че има своя вътрешна саморегулация и когато нещо му е солено, сам ще спре да го яде. Децата са много по-подвластни на саморегулиращият се механизъм, посочи още той.
Коментарът им бе по повод думите на премиера Бойко Борисов във връзка със здравната реформа, в частност предложението на министър Петър Москов за данък „вредни храни".
Вчера Борисов каза: Който пие ракия, пуши и яде сланина, няма друг да му плаща лечението
Болестта си човек усеща много преди да я разбере лекарят. Той може да не може да я формулира, защото няма познанията, но той я усеща. И това е моето принципно несъгласие със закона, каза проф. Миланов.
Аз съм на принципа: Знаете кои са вредни - спрете ги от производство, допълни той.
Това е много краен начин на контрол, възрази д-р р Адам Персенски.
Увеличавайки цената на тези продукти, ние се надяваме обществото да промени своите хранителни навици, както и производителите да избягват вредните суровини. Другият начин е с такива разговори, които водим в момента, обясни той.
Научно доказано е, че не е без значение какво ядеш, допълни д-р Персенски
През забрани нищо в нашия свят не е постигнато, каза от своя страна проф. Миланов.