/КРОСС/Възможността ипотечните кредитополучатели да могат да предплащат без такса своите кредити след първата година вече е факт. Това, което се очаква да се добави към приетите вече промени е съществена преддоговорна информация, от която клиентите да се запознаят в детайли за кредита, който искат да получат, условията, които трябва да имат предвид, рисковете, които поемат, особено в посока увеличаване на лихвения процент.
Това каза в ефира на БНТ Петър Андронов, председател на Асоциацията на банките в България, който взе приза Банкер на 2015 за утвърждаване на управляваната от него банка и безапелационно съхранение доверието на клиентите.
Банкерът отхвърли съмненията за скрити такси и каза, че вече предплащанията са факт и броят на предплатените кредити нарасна, откакто се приеха промените.
Обмисля се още промяната, според която клиентите ще обмислят 14 дни направената им обвързваща оферта от страна на банките. Асоциацията на банките тепърва формира становище по тази промяна, каза още Петър Андронов.
Андронов коментира, че в целия Европейски съюз се наблюдава активиране на кредитирането, това ще се случи и при нас и предположи, че през 2017-2018 г. двата агрегата - депозити и кредити, ще растат паралелно, а след това депозитите ще започнат да изостават.
Петър Андронов подчерта, че сега лихвените проценти са ниски, но те ще се повишат и хората трябва да знаят това.
Колкото до доверието на хората към банките, Андронов коментира, че е факт нарастването на депозитите дори след случая с КТБ. Лихвите паднаха много, но банкерът прогнозира, че през 2016 вероятно посоката на лихвите няма да се смени - плавното им понижение, но вече наближаваме момента на стабилизация и през следващата година ще имаме лихвени проценти в равновесно ниво. Приближаваме нивата в Европа, но рисковете у нас са все още са високи. Необслужваните кредити в България са 3-4 пъти повече от тези в Чехия или Словакия, обясни банкерът.
Междувременно колегата му Левон Хампарцумян също предупреди хората да бъдат внимателни.
Днес лихвите са на исторически много ниски нива. Но това не бива да ни лъже, че може да си позволим много и големи кредити. Лихвите ще тръгнат нагоре, каза той в ефира на Нова телевизия.
В момента нищо не е рисково, ако си направите сметката да имате някакъв буфер, да знае, че не само в оптимистична, но и в една песимистична и депресивна ситуация да може да си изплаща кредита, коментира Хампарцумян и призна, че самият той има кредит.
В България не сме свръхзадлъжнели, посочи банкерът. Той обаче допълни, че в следствие на кризата през 2008 година, днес фирмите са много по-предпазливи във взимането на кредити, защото „парен каша духа".