/КРОСС/Скандалът със записите, в които се твърди, че участват съдийките Владимира Янева и Румяна Ченалова се използва за обслужване на политически цели - тази констатация е единствената, която споделят изцяло както председателят на Етичната комисия във Висшия съдебен съвет Ясен Тодоров, така и колегата му в кадровия орган Калин Калпакчиев.
В понеделник ще има ново изслушване по случая, като на него трябва да присъстват бившата шефка на Софийския градски съд Янева, считаната за близка до нея Ченалова и адвокати, споменати на предишното заседание на комисията.
„Целта е да се уточнят въпросите около последните изказвания на Ченалова. Най-вече, че Янева й е въздействала. Тя посочи, че определени адвокати са били „постоянно присъствие" в кабинета на председателя", посочи Калпакчиев пред btv.
По думите му повечето хора, запознати с процесите в съдебната система, не са изненадани от коментираните в записите задкулисни зависимости: „Скандалният избор на Владимира Янева за председател на СГС сега дава своите резултати".
Според Калпакчиев е важно проверката да се направи при максимална публичност, защото така или иначе в момента изслушванията са при закрито врати, но „участниците, които изслушваме, подават частично информация и така замъгляват картината".
„Проверката на ВСС може да доведе до образуване на дисциплинарни производства. Решаваща е ролята на прокуратурата, която обяви, че вече е започнала разследване по същество на записите", отбеляза Калпакчиев.
„Главният прокурор трябва да осигури публичност на процеса на разследване, а и да се въздържа от изявления по случая. Прави ми впечатления, че както главният прокурор, така и някои членове на съвета (сред които след това бе споменат и шефът на етичната комисия Ясен Тодоров - б.р.) се държат като политически лидери - правят политически изказвания, клеймят медии, отправят заплахи към определени политици, влизат в диалог с тях. Това е недопустимо поведение за един член на съдебната власт", посочи още магистратът.
Ченалова: Сезирала съм европейските институции за политически фигури и главния прокурор
Според нея гражданите могат сами да преценят, че не тя е „тумора на съдебната система"
Според него този тип говорене има за цял отклоняването на вниманието от фактите, като той напомни, че в случаите „Кокинов" и „Ситнилски" е имало наказани магистрати заради записани разговори, но не е било разследвано казаното - в което са се съдържали данни за политически натиск.
И шефът на Етичната комисия във ВСС Ясен Тодоров посочи, че вижда политика в „Яневагейт", но на друго място: „Съюзът на съдиите в България (чийто член е Калпакчиев-б.р.), щедро финансиран отвън, действа като политическа партия".
„Хвърлят се клюки - ние, ако официализираме клюките и на база на тях правораздаваме, не знам докъде ще стигнем", отбеляза той.
„Факт е, че записите са незаконни. Знаете какво става с изданията, които се позовават на незаконни записи. „Биволъ" (сайтът, където се появиха записите-б.р.) са едни рекетьори, можете да се обадите на кмета на Поморие и на кмета на Царево и да ги попитате (става дума за появила се в определени медии информация, че онлайн изданието е искало пари за реклама от общините и при отказ е публикувало очернящи материали срещу кметовете им-б.р.). Информацията те я подават в точно определени политически моменти - те не искат обективно разследване, те искат да свалят ВСС", възмути се Тодоров.
Той даде пример с появата на последния запис от „Яневагейт", в който двете съдийки коментират, че Светлозар Лазаров и Владимир Писанчев са кадри на ДПС и затова толкова дълго са запазили позициите си в службите. Публикацията станала факт ден преди заседание по делото „Червеи", на което те трябва да дават показания.
По думите му се е изпълнило неговото очакване „когато се види, че тези несъстоятелни промени в Конституцията зациклят, ще започнат персонални атаки срещу членовете на съвета".
Друга версия, която Тодоров лансира е, че Ченалова е създала записите заради течащата срещу нея дисциплинарка и няма никаква гаранция, че са от зимата.
Председателят на Етичната комисия категорично отрече да е близък с премиера Борисов - единствените хора от обкръжението, с които общувал често, били ресорният министър Христо Иванов и Вежди Рашидов, с когото обаче не говорели за съдебната система. С министър-председателя са се виждали само 2 пъти - по времето, когато единият бил следовател, а другият - главен секретар на МВР.
„Представен съм като супер силна и здрава фигура. Благодарих на сайта „Бивоъ", че ме издигна в очите на жена ми", коментира иронично Ясен Тодоров.