/КРОСС/Правата на хората с увреждания в България са тежко нарушени. И това продължава вече десетилетия. Ситуацията не се променя изобщо.
Това каза пред БНР Капка Панайотова - председател на Сдружение „Център за независим живот", организацията, която работи за промяна на държавната политика в сферата на уврежданията в България и активно се застъпва за ценностите на независим живот и прилагането на социалния модел на увреждането.
В България продължава да властва статуквото от преди 50 години, само че в една по-приветлива среда каквато са новите къщички, новите улици, макар и е недостъпни.
Специалните условия за достъп на хора с увреждания са тук-таме и са абсолютно некачествени. Не са в синхрон с техническите норми.
Относно проекта за закон за личната помощ, Панайотова заяви:
Този закон сме го предложили на народното представителство още преди мандат и половина. За съжаление нямаме отговори от тези фактори в държавата, като например Министерството на труда и социалната политика или някакъв отговор на мс , които дават шанс да се започне поне публичен дебат по този проект. А това е изключително важно нещо човек с увреждания да има достъп до лична помощ, такава каквато на него му е необходима.
Според Панайотова ТЕЛК трябва да отпадне като структура и като решение, "защото това, което прави ТЕЛК-а от гледна точка на подхода, е да каже аз какъв процент загубена работоспособност имам и нищо повече".
ТЕЛК-а е изключително архаична система, създадена преди десетки години. Няма такава система почти никъде в света. Трябва да се въведе съвършено нова система за оценка на увреждането.