България цени високо приноса на УНИЦЕФ в изпълнението на реформата в областта на детската грижа
Секция: БЪЛГАРИЯ
03 Декември 2015 13:29
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
България цени високо приноса на УНИЦЕФ в изпълнението на реформата в областта на детската грижа

/КРОСС/България цени високо приноса на УНИЦЕФ в изпълнението на реформата в областта на грижата за децата. Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на срещата си с изпълнителния директор на УНИЦЕФ Антъни Лейк. Двамата разговаряха в Министерския съвет тази сутрин.

Страната ни приема с голяма отговорност членството ни в Изпълнителния съвет на УНИЦЕФ, посочи премиерът и добави, че България полага максимални усилия да участва активно и да носи добавена стойност в работата на ръководния орган на детския фонд на ООН. България е член на Изпълнителния съвет на фонда за периода 2013-2015 г., като през 2014 г. българският постоянен представител към ООН посланик Стефан Тафров беше заместник-председател на Бюрото на съвета.
„България е водеща в деинституционализацията на децата, като днес 10 хиляди по-малко деца се намират в заведения за социални или медицински грижи", каза изпълнителният директор на УНИЦЕФ Антъни Лейк. Според него е научно доказано, че настаняването на децата в такива институции се отразява на психиката им до края на живота и ограничава развитието и способностите им. „Това е лошо за децата и за обществото, в което живеят", сподели г-н Лейк. Той подчерта, че УНИЦЕФ се ангажира да продължи подкрепата си за правителството чрез работа в семейно-консултативните центрове и в предоставянето на услугите за ранно детско развитие за всички деца, особено за тези в най-неравностойно положение.
На срещата бе посочено, че благодарение на партньорството с организацията от 2000 г. насам у нас е постигнато намаляване с 40% на броя на децата, настанени в институции. Потвърдена беше българската позиция, че всички институции за настаняване на деца у нас трябва да бъдат затворени до 2025 г.