/КРОСС/Свикване на коалиционния Съвет за развитие поиска вицепремиерът и лидер на ДБГ Меглена Кунева заради Закона за предотвратяване на корупцията сред лицата, заемащи висши публични длъжности.
В съобщение в социалната мрежа Фейсбук тя обяви, че текстът на новия проект на закона е готов и настоява партиите, подкрепящи кабинета, да демонстрират политическа воля като предварително подкрепят законопроекта.
Кунева е изпратила писма с настояване законопроектът да бъде обсъден до председателите на всички парламентарни групи, както и до вицепремиера Румяна Бъчварова, която ръководи коалиционния формат.
До момента вицепремиерът е провела срещи с парламентарните групи на Реформаторския блок и АБВ. Очаквам вече след приемането на бюджета срещи и с групите на ГЕРБ и Патриотичния фронт, посочи тя. Вариантите за нови текстове по двата спорни въпроса - неподписаните сигнали и избора на ръководство - ще бъдат изпратени днес до всички парламентарни групи.
Кунева посочи, че предлага на народните представители два варианта по въпроса за назначаването на директора на Националното бюро за предотвратяване на корупцията - избор от Народното събрание и назначаване от президента или избор от ад-хок комисия с представителите на всички власти и отново назначаване от президента. За гарантиране независимостта на Бюрото е необходимо изборът да бъде от повече от една институция, категорична е Кунева. Това беше препоръка и на директора на Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ Джовани Кеслер при посещението му в София преди месец.
По отношение на сигналите в новия законопроект е създадена специална глава с подробни правила, уреждащи реквизити на сигналите и предварителна проверка на всички сигнали дали са налице достатъчно данни за започване на производство по закона. Разписани допълнителни гаранции, в това число и наказателна отговорност за служителите на Бюрото, които „изтичат" информация за проверки.
Сред новите предложения е и задължението на лицата, заемащи висши позиции в изпълнителната власт - централна и местна - на всеки две седмици да оповестяват публично своите служебни срещи. Това е утвърдена европейска практика, включително и за еврокомисарите.
В новия вариант на законопроекта са отразени и бележки по конкретни текстове, направени при първото обсъждане на законопроекта.