/КРОСС/ - Проф. Джеров, за пореден път скандали тресат съдебната система. Защо всичко това се повтаря и има ли начин да бъде прекратено?
- Знаете ли колко тежко е да говориш за система, в която си бил 40 години. Аз съм отчаян от положението в съдебната система. Не знам дали някой български гражданин би похвалил наказателните съдии. Ще дам пример с последния процес срещу Христо Бисеров. Нямам нищо против колегата като човек и гражданин. Нямам лошо чувство към него, но питам това процес ли беше или подигравка с правосъдието?
- Какво имате предвид?
- Питам може ли по този начин да се атакува прокуратурата, че не си е свършила работата и един процес да завърши за два дни? Мога да цитирам десетки наказателни дела, които се протакат с години, за да се позабрави деянието и да остане в архивите. Не бих искал да говоря и за много наказателни преписки, които заспиват в чекмеджетата, за да мине давностния срок. Няма да говоря и за многото дела, които през последните години се заведоха срещу опасни престъпници и нищо не се случи. Колко осъдени престъпници се разхождат по улиците и когато се извърши поредно престъпление от МВР казват: „А, този има няколко присъди!" Колко престъпници изчезнаха в чужбина и никой не ги гони?
- Смятате ли, че широко прокламираната реформа на правосъдния министър Христо Иванов ще подобри ситуацията в съдебната система?
- Бил съм 10 години в ръководството на Народното събрание и съм отговарял за законодателната дейност. Когато работехме по даден закон, ние питахме каква му е целта, какво искаме да постигнем в действителност, а не на приказки, и чак тогава тръгвахме към създаването на съответните правни норми. Сега се вдига шум за поправки на конституцията. Питам, какво се постига с тях? Кажете какви конкретни норми се създават? Българският народ иска правораздаването на бъде в ред - когато се извърши престъпление, да има присъда. С идеите, които министър Иванов прокламира като велики, какво се постига? Как ще се накара съдебната система да заработи?
- Как?
- Никак. Нищо не се постига, вдига се само шум, че създаваме нещо гениално. Истината е, че не се правят никакви конкретни стъпки за превръщането на правораздавателната власт в действаща. Не казвам това случайно. Същото казват и от ЕС. Нека министър Иванов да каже какво ще постигне с двете колегии на ВСС. Дали ще има един или два състава, няма никакво значение. Когато Наполеон, който не е известен като законотворец създавал кодексите, които са в основата на съвременното право на Франция, той събрал най добрите юристи. И те работели не два дни, а години наред. Германия в края на по-миналия век създаде новите законници. И върху тях са работели най-видните юристи в държавата. Сега от кого се изработват българските промени в Конституцията, в частта съдебна система? Истината е, че в Министерски съвет и в Народното събрание няма нито един практикуващ добър юрист. От кого очаквате да се създадат нормите?
- Да разбираме ли, че министър Иванов не е професионалистът, който може да направи реформата в съдебната система?
- Пряко ако го кажа, ще го обидя. Не бих искал да се случва това. Но когато човек не владее правото, няма защо да сяда на един стол, от който зависи правораздаването или законотворчеството. Това не е шега, това е изкуство. Помислете само кой командва промените в съдебната система и какво се цели - само шум ли да вдигаме или действителност нещо да се направи. Аз не смятам, че Конституцията, на която и аз съм съавтор, е идеална. Нищо подобно. Наясно съм, че има много дефекти. Но какво се коригира в нея с предлаганите от министъра промени? Убеден съм, че никой мислещ български гражданин не може да каже, че с широко прокламираната реформа нещо ще се промени към по-добро. Виждате какво се случва в момента - нерегламентирани записи на разговори, шушукания между магистрати, интриги. И това ако е част от реформата...
- Мислите ли, че скандалите ще доведат до отстраняването на правосъдния министър?
- Не зная, но вече казах, че на това място трябва да има сериозен юрист, както е било Царство България. Може много да критикуваме тогавашното време, но министрите на правосъдието са били изтъкнати юристи. Само тогава може да се очакват резултати. Когато се търсят хора, послушни на определени групи да седнат на столовете, няма да стигнем до никъде.
- Много безнадеждно звучат тезите ви.
- Аз съм откровен и обективен. Бих бил щастлив, ако в България правораздаването е на мястото си. В момента съм изпълнителен директор на центъра за обучение на адвокатите. Това са 15 000 адвокати. Така че като говоря, говоря отговорно. Не съм песимист, винаги гледам към доброто. Бих се радвал, ако България стане процъфтяваща държава.
- Няма как да не ви задам и политически въпрос. Като бивш член на СДС кажете кои са уроците, които традиционната десница не научи?
- Не се научиха, че трябва да бъдат честни и принципни, а не да слугуват на някои хора или групи. Това провали СДС. Коалицията, която сега е в парламента не е СДС, а някаква измислица. СДС беше провалена от скарани вътре хора, които имаха за цел да съсипят СДС. За сегашните ще кажа - че не може една партия да бъде ръководена от неизвестни никому хора, които не могат да получат доверие. Къде са принципите, къде са идеите? Когато правиш промени в законодателството не бива да гледаш пред себе си крачката, а трябва да гледаш надалеч. А най-важното е да си независим. Това липсва.
- Не разбрах за коя партия казвате, че е ръководена от никому неизвестни хора.
- Кои са лидерите на РБ? Нека да докажат какво са направили досега по пътя на демократичното развитие на страната. Да кажат какво са направили в своето професионално развитие. Да кажат и какъв процент получиха на изборите. Добре че се обединиха. Иначе щяха да имат по 1 %. Досетиха се, че като съберат нищожните си резултати могат да прескочат бариерата и да влязат в парламента - на едно удобно и уютно място. Това е късмет. Помислете с малкото си проценти колко водещи места заемат.
- Не ви ли се струва, че по-важният въпрос е какво правят заемайки тези места?
- Първо, вземат заплати. И второ, не бих искал да каже модерната дума, но се обогатяват нечестно.
Павлина Живкова