Ананиев: Историческият компромис стесни обхвата на конституционните промени
Секция: ПОЛИТИКА
05 Декември 2015 10:22
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ананиев: Историческият компромис стесни обхвата на конституционните промени

/КРОСС/АБВ уж е в правителството, а гласува против конституционната реформа, каза Ананиев, според който за РБ явното гласуване във ВСС е ключова промяна

Така нареченият „исторически компромис" всъщност стесни обхвата на възможните промени в Конституцията. От РБ държим на явното гласуване във ВСС като инструмент за контрол от страна на гражданите и носене на отговорност от магистратите.

Това коментира пред ТВ7 Настимир Ананиев, заместник-председател на „Движение България на гражданите" и депутат от РБ.

На 9 декември ще гласуваме промените. На Комисия не минаха по начина, по който са заложени на първо четене и подкрепени от 184 депутата, каза Ананиев и изрази надежда текстовете да бъдат подкрепени в зала. Всеки трябва да застане зад гласа си, а не да се крие, допълни още той.

Ананиев подчерта, че против явното гласуване във ВСС са гласували АБВ, БСП, ДПС и БДЦ. Какво прави АБВ - уж подкрепя правителството, а в Комисията гласува против ГЕРБ, РБ и ПФ, уж има министерство, а не подкрепя антикорупционния закон. За мен това поведение на АБВ е много странно, каза още Ананиев и изрази надежда то да не доведе до криза.

За Реформаторския блок конституционните промени, съдебната и антикорупционната реформи са водещи приоритети, обясни Ананиев и добави, че са причината РБ да бъде в управление. Той каза, че новите варианти по дискусионните текстове на антикорупционния закон са изпратени на парламентарните групи, за да изградят позициите си и напомни, че на първо четене 110 народни представители не подкрепиха мерките против корупцията. Много от тях се притесняват от предлаганите в закона проверки и други механизми, но ние трябва да направим смела крачка в борбата с корупцията, подчерта Ананиев.

Ананиев припомни също, че колегата му секретар на парламентарната група на РБ Димитър Делчев сложи 180-ият подпис под конституционните промени при внасянето им, за да се постигне търсеното мнозинство. Вчера на Комисията той съвсем резонно не подкрепи да се гледат текстове извън обхвата, защото не това е целта на Комисията - да се заобикаля законът, каза Ананиев. Хората очакват да видят промените, които мнозинството е заявило, и всеки носи отговорност за подписа, който е положил на първо четене, припомни още той.

Попитан за работата на министрите от кабинета, той заяви, че на Изпълнителен съвет на Реформаторския блок, на който е присъствал, е обсъждано всички министри да получат оценка и анализ за последната година - първо петимата на Реформаторския блок, после и на всички останали, уточни Ананиев. От ДБГ такава оценка ще бъде направена от Изпълнителния ни съвет следващата седмица, заяви още той и добави, че няма турбуленции в РБ и че Блокът е обсъждал задълбочаване на консолидацията, работата на общите органи и правилата, по които се вземат решенията в коалицията.