/КРОСС/ Върви се към имитация на конституционна реформа. Преди няколко месеца имаше друг законопроект, тогава той беше окастрен, за да се стигне до "историческия компромис" Кънев-Местан. А сега се правят опити и от него да се отстъпи.
Това каза в студиото на Дарик радио Димитър Делчев, секретар на Парламентарната група на Реформаторския блок, член на конституционната комисия в парламента.
В т. нар. исторически компромис бяха премахнати част от текстовете, които касаеха прокуратурата и промените се ограничиха в три въпроса - за функцията на ВСС и Инспектората към ВСС, както и органите, които ще могат да сезират Конституционния съд. Всякакви други неща останаха извън дискусията на тези конституционни промени, каза Делчев.
Историческият компромис е минимумът, около който партиите се съгласиха, но АБВ, БДЦ и ДПС отстъпиха от своя подпис, припомни Делчев. Според думите му с гласуваните в Комисията промени е направено отстъпление от т. нар. „исторически компромис" и не са приети важни текстове като явното гласуване и прекия избор на съдиите.
Ако на второ четене в пленарна зала не бъдат приети важните за истинска реформа текстове, това без съмнение ще бъде отразено с негативен знак в доклада на Европейската комисия за състоянието на правосъдието у нас, заяви Делчев и припомни, че АБВ са част от управлението и също носят отговорност за тази оценка.
Няма никакво съмнение, че явното гласуване във ВСС е добрият вариант. Когато членовете на ВСС гласуват тайно, техният вот е скрит само за гражданското общество, за всички в залата е ясно кой как гласува и зависимостите остават, коментира народният представител. Относно разделянето на колегиите и броя на парламентарните квоти във всяка от тях Делчев бе категоричен, че първоначалното предложение трябва да се запази и членовете, избрани от Народното събрание, да бъдат петима в съдийската и шестима в прокурорската колегии. Венецианската комисия посочи нееднократно, че в съдийската квота трябва да има преимущество за съдиите, избрани от съдии, припомни депутатът.
Относно слуховете за искани оставки на правосъдния министър Делчев бе категоричен, че никой от ДБГ не е поискал оставката на Христо Иванов - нито официално, нито неофициално, както се случи при други партии, подчерта още той, визирайки решение на ДСБ, с което партиите от Блока са били запознати от председателя на партията на Изпълнителен съвет на РБ.