Мигрантите в Кале саботират преразпределението
Секция: СВЯТ
07 Декември 2015 15:44
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Мигрантите в Кале саботират преразпределението

/КРОСС/ Джунглата - така е известен мигрантският лагер, разпрострял се върху френския бряг на Ламанша. В него живеят повече от 2 хиляди бежанци и мигранти, които упорито се съпротивяват на усилията на френското правителство да ги разсели в други части на страната.

Според тях напускането на Кале е равносилно на това да се откажат от опитите си да достигнат Великобритания, пише The Wall Street Journal.

Междувременно лагерът се е превърнал в палатков град, пълен с училища, бакалии, ресторанти и храмове. През октомври в него са живели рекордните 6 хиляди души - два пъти повече, отколкото през август, твърдят френските власти.

„Липсват само светофари", казва вицепрезидентът на католическата благотворителна организация Secours Catholique Дидие Дегремон.

Разширяването на Джунглата увеличи подкрепата за крайнодясната партия „Национален фронт", която спечели 27,96% от гласовете на вчерашния първи тур на местните избори.

Президентът Франсоа Оланд е под натиск да демонстрира, че решението за приемане на хиляди сирийски бежанци няма да изложи страната на нова терористична заплаха. Двама от нападателите-самоубийци от 13 ноември са влезли във Франция, вливайки се в бежанската вълна.

Джунглата е символ и на предизвикателствата пред схемата на ЕС за преразпределение на бежанците. Тя целеше да облекчи натиска върху Германия, Великобритания и други привлекателни за мигрантите държави, но живеещите в Кале си имат собствени планове за установяването си в Европа. Всяка вечер няколкостотин мигранти опитват да се промъкнат в камионите, пътуващи на север през Ламанша.

Границата между Франция и Великобритания от години е пропусклива и това позволи на много от тях да успеят да стигнат до Обединеното кралство. Сега Париж засили охраната в Кале и на входа на тунела, издигна огради и изпрати 1200 полицаи в района. „Вече рядко някой успява да премине", твърдят френските власти.

В същото време разрастването на лагера подклажда недоволството на местните жители. През ноември благотворителната организация Médecins du Monde затвори клиниката си, след като бе нападната през нощта. Няколко дни по-късно неин кемпър, в който имаше душове за мигрантите, беше подпален. Според организацията това не са случайни нападения. В самата Джунгла също често има бунтове. „Никога не сме виждали такова насилие", твърди местен полицай.


Правителството работи и по преместването на мигрантите от Кале. Бежанците биват разселвани из официални лагери и центрове из Франция, а в някои случаи - и в съседни европейски държави, включително Великобритания. Според властите хиляди сирийци, афганистанци и иракчани са били пратени в Германия, Италия и Унгария по Дъблинските правила.

От 21 октомври полицията е арестувала над 1100 мигранти в района и ги е разпратила в центрове за задържане, където им се взимат отпечатъци и биват разпитвани. Ако успеят да докажат, че идват от Сирия или от други конфликтни зони, властите нямат право да ги задържат за повече от седмица, нито да ги върнат в родните им страни. Те не могат да бъдат задължени и да поискат убежище във Франция.

Местните власти също обикалят из лагера и предлагат на мигрантите да ги пратят в спешни центрове в други части на страната. Засега около 1500 души са се съгласили и много от тях са поискали бежански статут. Това е намалило населението на лагера до 4500 души през декември.

Разселването обаче не им пречи да се върнат в Кале отново. 28-годишният сириец Халил Махмуд е бил пратен на друго място, но отново се е върнал в Джунглата. Махмуд има четирима братя в Обединеното кралство и не иска да подава документи за убежище във Франция. „Трябва да стигна до Великобритания", настоява той.