По-тежки наказания за компютърни престъпления предлага правосъдното министерство
Секция: ПОЛИТИКА
09 Декември 2015 11:06
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
По-тежки наказания за компютърни престъпления предлага правосъдното министерство

/КРОСС/По-високи наказания за компютърните престъпления и за т. нар. "кражби на фирми" предлага Министерството на правосъдието, което публикува за обществено обсъждане проект за промени в Наказателния кодекс.

Ведомството предлага наказанията за достъп и използване на компютърни данни без разрешение, както и промяната, изтриването, манипулирането или унищожаването на компютърна програма или информация да се наказват с лишаване от свобода до 2 години. Сега законът предвижда наказание от 1 година затвор и глоба в размер на до 2 хил. и 3 хил. лева.

С промените в българското законодателство ще съответства на европейската директива 2013/40/ЕС от август 2013 г., която установява минимални стандарти за определянето на престъпленията и наказанията за атаки срещу информационните системи. Директивата дава определения на понятията "информационна система" и "компютърни данни", както и на престъпленията, свързани с незаконен достъп и намеса в тях и с незаконно прихващане. Тя установява изискванията за предприемане на необходимите мерки от държавите членки спрямо подбудителство, помагачество и опит за тези престъпления, както и изисквания за размера на наказанието "лишаване от свобода".

Министерството предлага и наказания до 2 години "лишаване от свобода" за нарушаване на неприкосновеността на кореспонденцията. Сега законът предвижда наказание от 1 година лишаване от свобода и глоба от 100 до 300 лева.

С проектът за пормени в НК се предлага и прецизиране на текстовете, свързани с наказанията срещу управители и представители на фирми, които скрият или представят неверни данни с цел получаване на кредит или средства от европейските фондове. В момента текстът изисква нарушителят да е едновременно да управлява и да представлява юридическо лице. Това води до неадекватна наказателноправна защита на средствата от публични фондове, мотивира се ведомството.

Анализ на Върховната касационна прокуратура на тези дела е показал, че обичайният механизъм включва използване на пълномощници, които нямат качество на управляващи съответната фирма. Предлаганата промяна дава възможност да бъдат обхванати както случаите, когато деецът е управляващ юридическото лице, така и случаите, когато само го представлява (включително като пълномощник).

Предложените промени засягат и текстовете, свързани с т. нар. "кражби на фирми". Поредлага се различна наказателна отговорност за случаите, когато документното престъпление се извършва най-общо с цел да се установи контрол върху чуждо юридическо лице и за случаите, когато са претърпени и имуществени вреди, особено в големи размери. Предлага се в първия случа наказанието да бъде "лишаване от свобода" за срок от 1 до 6 години. В случаите, когато претърпени имуществени щети, те са в особено големи размери (равни или повече от 140 минимални заплати) и деянието представлява особено тежък случай, се предлага наказанието да бъде "лишаване от свобода" за срок от 1 до 10 години, като едновременно с това да има възможност за налагане на наказание "конфискация" и/или "лишаване от права".