/КРОСС/ До разпадане на управляващата коалиция едва ли ще се стигне, макар че оставката на всеки един министър във всяко едно правителство, си е проблем и трус.
Оставката на Христо Иванов обаче не беше изненадваща, защото той беше казал, че ако конституционните промени не станат според неговото виждане, то той ще подаде оставка.
Това каза в сутрешния блок на бТВ Красимир Каракачанов, лидер на ВМРО и съпредседател на Патриотичния фронт.
Факт е обаче, че единствено по предложението на Христо Иванов за прокурорската квота във ВСС нямаше достатъчно съгласие от 180 и повече депутати, които да го подкрепят, отбеляза Каракачанов. Според него по предложенията за разделянето на ВСС на две колегии имало достатъчно подкрепа, по това как да гласува ВСС също имало подкрепа.
Но тези предложения така или иначе не са съдебната реформа, а просто поставят нейното начало и реформата би трябвало да предстои оттук нататък, подчерта той.
Красимир Каракачанов не смята, че е оказван натиск над Христо Иванов да подаде оставка. Той отдавна беше заявил това си намерение, ако конституционните промени не се случат, както той смята, и човекът си удържа на обещанието, повтори той.
Според него следващия правосъден министър трябва да бъде енергичен, деен, да се ползва с доверието на обществото.
Що се касае до обсъжданите смени в правителството, Красимир Каракачанов заяви, че ако ще има промени в кабинета, то те трябва да бъдат обсъдени широко, прозрачно и предварително и допълни: И не смятам, че трябва да бъдат правени сега, преди празниците, в края на годината.
Измина една година от управлението на това правителство и както имаше добри неща, които то свърши, така и има доста неща, които не успя да свърши и това трябва да си го кажем на първо място помежду си, между партиите, които подкрепяме кабинета, каза още лидерът на ВМРО.
Разцепление между партиите в Патриотичния фронт заради случая с Поли Карастоянова или някой друг депутат няма, категоричен бе Каракачанов и обясни:
Не смятам, че това, че ти си подкрепил едно предложение за промяна в законодателството, с която голяма част от производителите на ракия ще бъдат изсветлени и ще трябва да започнат да си плащат акцизите, които дължат на държавата и които досега в голямата си част не са били плащани и от това държавата е губела стотици милиони годишно, е причина да се иска изключването на един депутат от парламентарната група. Още повече, когато имаме важно гласуване като промените в конституцията, потенциалната и после подадена оставка на правосъдния министър, както и евентуалната такава на други министри, в тази обстановка смятам, че темата с обсъждането на изключването на един депутат от нашата парламентарна група някак си не е достатъчно сериозно, още повече както заявих, че не виждам реална и добра причина за това.