/КРОСС/ "Добре, че имаше мазут в старите котли, за да спасим положението. Още падат сажди от небето", пошегува се премиерът Бойко Борисов. Той припомни за газовата криза през зимата на 2008 г. днес след подписването на Окончателното инвестиционно решение за изграждане на междусистемната газова връзка Гърция-България. Той подчерта, че не иска повече да се стига до такъв сценарий. "Бях кмет на София и имаше опасност хората да бъдат оставени да мръзнат", заяви Борисов.
Днес не подписваме меморандум или надежди, имаме крайния срок - 2018 година да трансферираме газ. Това каза министър-председателят, цитиран от „Фокус".
„Ще си позволя да благодаря на няколко човека, като степенуването им няма значение, защото всеки е помогнал много. Първо благодаря на колегата Алексис Ципрас, че преди 2 месеца си стиснахме ръцете двете правителства да накарат нашите министри и компании да стартират реалното изграждане на интерконектора и от празни мечти десетилетия наред от днес да стане факт. Жан-Клод Юнкер - благодаря му, че той много присърце прие въпросите, когато му ги поставихме. Това е само началото на това, което сме планирали. Благодаря на Джон Кери - при неговото посещение на моята карта за газопреносните мрежи в региона си стиснахме ръцете, че България няма да бъде изолирана", заяви Борисов. „След това и чрез посолството той си удържа на думата и моля посланика да му предаде нашите комплименти", добави премиерът.
Той заяви, че поздравява и колегите от РБ. „Никой не ми вярваше, че този интерконектор ще стане реалност. Правителството трябва да бъде поздравено за политическата си воля. От Анкара бяхме заклеймени, че България ще загуби всичко. Благодарение на нашите партньори имаме шанс действително да имаме добър газов разпределителен център „Балкан". Българската държава колкото повече газ пренася, толкова повече такси ще взима", каза още Бойко Борисов.
Изграждането на интерконектора България-Гърция ще започне през октомври 2016 година. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
„Днешният ден е много специален и важен за всички нас, защото станахме свидетели на подписването на окончателното инвестиционно решение за окончателното инвестиционно споразумение за газова връзка между двете страни. С подписването му се дава реалният старт на този стратегически важен проект в областта на енергетиката. Той е стратегически за цяла Югоизточна Европа", заяви тя.
Целта е разнообразяване на източниците на доставка на газ. Искаме да ползваме всякакъв тип газ, да имаме собствен добив, да имаме добри цени и конкуренция и да продаваме и транзитираме. Благодаря на колегите от ЕК, които очевидно добре разбират и чувствителната ситуация в България, и нейната безспорна роля за газоснабдяването на Европа", каза вицепремиерът Томислав Дончев.