Е. Михайлова: Не можа да се направи това, което беше гаранцията за независимостта на съда
Секция: ПОЛИТИКА
11 Декември 2015 09:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Е. Михайлова: Не можа да се направи това, което беше гаранцията за независимостта на съда

/КРОСС/Решението на министър Христо Иванов да напусне е оправдано. Аз очаквах тази оставка, ако не се получеше резултатът, който беше в историческия компромис.

Това каза в интервю за бТВ проф. Екатерина Михайлова. Тя допълни, че очакването да не се получи историческия компромис и това разпределение е било налице, защото още във временната комисия се е видяло съотношението на силите.

„Венецианската комисия каза: „Това е добро, което ни го предлагате", Конституционният съд отказа и депутатите решиха, каквото си решиха и не се съобразиха. Има някои неща, които са добри в промяната, която се направи - двете трети мнозинство е нещо, което от много години се препоръчва - двете трети мнозинство за излъчване на квотата във ВСС от страна на парламента", коментира Екатерина Михайлова.

Тя допълни, че за ЕС това е реформа и ще бъдат отчетени някои неща като позитив. Ще има отчетени и негативи - съотношението в квотите, оставката на министъра и всички скандали, които се изнасят непрекъснато от средите на съда.

Радан Кънев беше в тежка ситуация, каквото и да направеше, щеше да бъде атакуван, защото на няколко пъти обвърза присъствието си в управлението именно с тази реформа, с присъствието на министъра на правосъдието, коментира Екатерина Михайлова.

„Разпределението в двете колегии на квотите, съотношенията между съдии и прокурори и тези, които се избират от НС - това беше ключът в реформата която се предлагаше. Историческият компромис беше постигнат при това разпределение, в което се гарантираше, че съдии ще избират съдии, а прокурорската квота беше разпределена по начин, по който имаше паритет между прокурорите и тези, които се избират от парламента.

При разместването, както се получи при гласуването, всъщност отпада тази гаранция, че съдии ще избират съдии, което е свързано с гарантиране на независимостта на съда.

Конструкцията, която имаме, слага на едно ниво съд, прокуратура и следствие, но съдебната власт основно е съда, независимостта трябва на първо място да се гарантира на съда, каза Михайлова и допълни:

„Поради това е тази реакция - остра и съвсем логична според мен, като оставка на министъра на правосъдието, защото той беше заявил точно тази посока в конституционните реформи и не само в тях, цялата концепция, която беше предложил като законодателство, която трябваше да последва конституционните промени.

Още нещо се получи, което според мен не трябва да бъде след като разделяме, създаваме две колегии - т.нар. съдийска и прокурорска - пленумът на Висшия съдебен съвет, където са и прокурори, и съдии, както и тези, които ще се излъчат от Народното събрание, ще предлагат кои да бъдат председателите на ВКС, председателят на ВАС и главния прокурор - т.е. в смесения състав ще се взима решението, няма да бъде съдии предлагат съдии".

Затова толкова много се коментира и затова има толкова остра реакция. Тук тегли подозрението, че именно обвинението започва да влияе върху политиците, те стават малко или много зависими и заради това може би се стига до определени решение. Но по-важното за мен е, че не можа да се направи това, което беше гаранцията за независимостта на съда".