БХК към Борисов: Неприлично е да сте министър-председател на България
Секция: ПОЛИТИКА
14 Декември 2015 11:22
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
БХК към Борисов: Неприлично е да сте министър-председател на България

/КРОСС/ „Настоящото искане е заради провала на съдебната реформа, за която поехте ангажимент пред българските граждани, на който изменихте - в случай че някога е бил действителен, в което всъщност няма основание за доверие. Категорично дължите да подадете оставката си", заявява директорът на Правната програма на БХК адв. Маргарита Илиева в открито писмо до премиера Б. Борисов.

„Съдът е значително по-важен от правителството, на което сте началник, а независимостта му е несравнимо по-важна от интересите, които олицетворявате. От нея зависят правата на лицата в България. Лицата зависят от своите права, а България зависи от лицата. Ето защо, България зависи от независимия съд.

Тъй като в качеството си на министър-председател след провала на съдебната реформа не сте носител на лице, а на пародийна маска, нямате право да продължавате да представлявате гражданите - лицата, чиито права са застрашени вследствие Вашия провал или отказ да изпълните ангажимента си за съдебна реформа.

Намирам за неприлично, че сте министър-председател на България. Това, разбира се, винаги е било така, откогато сте в тази позиция, но днес има и основание да Ви бъде посочено. Вие бяхте заснет в игрален екип на футболно игрище, докато в парламента се разиграваше гласуване, което за момента погубва възможността правата на лицата да заемат следващото им се място, като осуетява независимостта на съда и така застрашава страната.

При избирането на Делян Пеевски за председател на ДАНС БХК още на 14 юни 2013 г. поиска оставката на премиера Орешарски заради срив на демокрацията, като форма на държавно управление и парламентарната република, като форма на държавно устройство. След като съдебната реформа, която трябваше да поправи тази щета, бе подменена, днес отново сме в условия на срив.

В лицето на протести на съдии в тоги на открито може би и у Вас се прокрадва разбирането, че България изживява криза на правовия си характер и отговорността за това е Ваша, доколкото сте заел отговорната за това позиция. Ако на тази позиция сте безсилен или недобросъвестен да изпълните обещанието за съдебна реформа, не е следвало да заемате тази позиция. Тъй като обещанието жалко се срина - доколкото е било обещание, а не лъжа - не следва да заемате тази позиция нито сега, нито занапред", посочва адв. Илиева.