Съдебна реформа или стари седесарски номера?
Секция: Анализи
14 Декември 2015 11:53
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Съдебна реформа или стари седесарски номера?

/КРОСС/ Помни ли някой как СДС извърши реформа в съдебната система през 1991 година?

След като спечели изборите „с малко, но завинаги", както се изрази Александър Йорданов (34 на 33 процента СДС-БСП), първата работа беше да уволни Висшия съдебен съвет и да назначи нов, с поправка в закона. А съветът беше избран от съдии и прокурори, и от предишния парламент, с 5-годишен мандат по конституция. Конституционният съд прие това нарушение на мандата на членовете на ВСС. Новият ВСС направи бърза и тотална чистка сред прокурори и съдии (вече деполитизирани), уволни хора, които са били членове на БКП, свързани нещо с БСП и т. н. съмнителни, и избра за главен прокурор Татарчев - наш човек и за шеф на Върховния съд Иван Григоров, също наш човек. И от СДС казаха - съдебната реформа приключи. Не е шега. Точно така казаха.

След няколко години БСП на власт по същия начин промени отново закона за ВСС и поиска да смени състава му. Този път Конституционния съд каза, че не може, нарушение било на конституцията. Два пъти се произнесе противоположно по един и същ казус. После Костов си избра за главен прокурор Филчев и СДС настъпи втори път мотиката.

После, при Тройната коалиция, избраха за главен прокурор Борис Велчев без въобще да има конкурентен кандидат, с пазарлъци и договорки със съдебната власт.

Това, което става в момента много прилича на същите номера, да сменим съвета и да си назначим наши хора за главен прокурор и прочее.

Едно безкрайно бъркане на политиците в съдебната власт. По традиция Борисов си избра за главен прокурор Цацаров. Той демонстративно обслужва него и Пеевски.

Но как я мислят някои от Реформаторския блок - да махнем Цацаров и да си сложим наш човек? Пак? Това ли е съдебна реформа? Пак? Какви членове на ВСС ще избере сегашния парламент?

Примерът на СДС систематично се повтаря от всички партии оттогава досега. Съдебната власт и ВСС са се превърнали в ариегард на политически партии. Шефове на съда и прокуратурата периодично се проявяват в политическа роля.

Сегашният Реформаторски блок е сбор политически издънки на разпадналото се някогашно СДС. Те имената си менят, но нрава - не. Нямат елементарна почтеност, но говорят за принципи.

И какво се случва сега? Оставката на министъра на правосъдието Христо Иванов доведе Реформаторския блок до поредната шизофрения. ДСБ ще излезе в опозиция, а Москов ще остане министър.
С конституционните поправки всичко беше разиграно като театър. Мафията победила. Коя мафия? С която са в коалиция?

Фейсбук и интернет се изпълниха с въздишки по речта на шефа на Върховния касационен съд Лозан Панов, скромен протест запуши Орлов мост. И съдии с тоги се появиха на протест пред Съдебната палата, а Съюзът на съдиите призова всички юристи да излязат. Главният прокурор отговори с акция с арестуване на митничари, да покаже колко е деен...А наистина ли се бунтува гражданското общество? Наистина ли знае какво иска?

Споменатият Лозан Панов беше избран през януари за шеф на Върховния касационен съд в резултат на политическа договорка, от същите тези членове на ВСС, срещу които някои протестират и говорят за мафия. Тогава съдиите подкрепиха конкурентна кандидатура на Павлина Панова, която имаше и по-висок ранг като съдия. Но тя беше нападната и при избора срещу нея се изправиха същите тези омразни лобисти във ВСС.

Целият сблъсък по конституционните поправки издава политически борби за съда, а не принципи. И от страна на ГЕРБ, и от страна на т. нар. реформатори. Министърът на правосъдието може да е подал оставка от принципни съображения, и (или) да си измие ръцете и да излезе чист от компромиса, който досега е правил да участва в правителство на Борисов. Но т. нар. реформатори? Какво искат?Конституционни поправки се правят с квалифицирано мнозинство. Може ли партия с 8% от гласовете да наложи своето при това положение?

С конституционните поправки ВСС се разделя на две - прокурорски и съдийски. И прокурорският ще се състои от петима души, избрани от парламента и пет, избрани от прокурорите, плюс главния прокурор. Тоест пет на шест в полза на прокуратурата. А първоначалните споразумения за поправката са били да са шест на шест, паритет с парламента. И тази промяна в последния момент предизвика оставка на министъра, речта на Лозан Панов, протести пред съда и на Орлов мост. Заваляха тълкувания, че така се давала властта на главния прокурор, парламентът се уплашил от него и т. н.

Много съмнително. Както сега има лобисти във ВСС, които избират главен прокурор и шеф на Върховен съд (вкл. Панов), така и занапред ще има лобисти. И борбата е кой да си намърда в съвета лобисти.

Това са старите седесарски номера. Някогашният електорат на СДС и някои от кадрите му се преля в ГЕРБ, които са усвоили целия набор от тези номера, и са прибавили нови, характерни за мутренските среди, от които идва премиерът Борисов.

А остатъците от някогашното СДС създадоха тази шизофренна ситуация - хем са против мафията, хем са в коалиция с нея.

 

Иван Бакалов
Е-вестник