/КРОСС/Най-вероятно Реформаторският блок ще се разпадне, потвърдиха за "Дневник" източници в партиите в коалицията. Разделението между двете основни партии в Блока - ДСБ, които излязоха в опозиция, и ДБГ, които остават във властта, ще доведе до разпад и на парламентарната група от 23 депутати.
Във вторник сутринта петте партии и петимата им министри ще се събират на извънреден изпълнителен съвет, на който се очаква да излязат с общо решение. От едната страна са шестимата депутати на ДСБ и четиримата от гражданската квота, които по-скоро ще се оттеглят от официалното парламентарно мнозинство. От другата са седмината депутати на ДБГ, четирима от СДС и лидерът на БНД Борислав Великов, които заявиха желание да останат във властта. Не е известна позицията на депутата и лидер на НПСД Корман Исмаилов и на БЗНС, които имат министър - Николай Ненчев, но нямат депутат.
В правилника на Народното събрание пише, че минимумът за сформирането на парламентарна група е 10 депутати, като на това условие отговарят и двете страни в блока. Няма как да се постигне и две трети мнозинство за изключването на народни представители. Също така по правилник напусналите група депутати нямат право да сформират нова парламентарна група и да се присъединяват към друга. Те стават независими депутати, за които има ограничения в минутите за изказвания от парламентарната трибуна.
Източници на "Дневник" в ДСБ смятат, че тяхната партия трябва да остане в парламентарната група, защото тя е създател на Реформаторския блок. По време на партийния конгрес на партията през юни 2013 г., когато беше избран Радан Кънев за лидер, подалият оставка Иван Костов посъветва новия председател да започне сформирането на десен реформаторски блок. Така и стана и няколко месеца по-късно, въпреки че Костов наричаше Кунева "последната кукувица в дясното гнездо", ДСБ и ДБГ постигнаха съгласие за създаването на коалиция. По-късно се присъединиха и от СДС, БЗНС, НПСД и "Зелените", които след това напуснаха. По-късно, без да влиза в официална коалиция, част от блока стана БНД.
Депутати от от партията на Меглена Кунева заявиха пред "Дневник", че целостта на блока е най-важна и трябва да се намери съгласие. Те смятат, че ако някой ще напуска, това трябва да е ДСБ, защото те са решили да преминат в опозиция, а не целият Реформаторски блок.
В края на миналата година зам.-председателят на ДБГ Настимир Ананиев запази в Патентното ведомство запазването на марката "Реформаторски блок".
В коалиционното споразумение на ГЕРБ и реформаторите има подписи на всички петима лидери на партии от блока. Все още не е известно как би могло само една от партиите да оттегли подкрепата си и това да бъде отразено в документа. Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов, който е партньор в управлението, вече заговориха за предоговаряне на управленската формула, без да уточни точно как би могло да стане това.