/КРОСС/ Министър-председателят Бойко Борисов в интервю за "Годината" на Дарик радио
Водещ: Министър-председателят Бойко Борисов в „Годината" на Дарик радио. Три пъти „Политик на годината" - през 2005 г., 2007 г. и 2008 г. Коя е думата на 2015 г.?
Бойко Борисов: Стабилност. Винаги съм я повтарял, защото в такъв раздробен парламент и тежка конфронтация между политическите партии, с обща воля успяхме да постигнем тази стабилност.
Водещ: Да минем кратко през злобата на деня.
Бойко Борисов: И нека да се извиня на Лили Павлова, че ме чакаше в 14.00 часа да си открием пътя Пампорово-Смолян, както бяхме обещали на хората там. Беше в ужасно състояние. 6 санирани блока от Програмата за саниране са готови вече в Смолян. Така че да им пожелая успех.
Водещ: Ако Реформаторският блок или част от него напуснат коалицията, нова коалиция или предсрочни избори?
Бойко Борисов: Нека да оставим, все пак до този момент към мен никаква официална информация не е дошла. Да ги оставим да си вземат решението и тогава може да коментираме. До този момент по никакъв начин, нито министрите, които са в кабинета, нито някой друг ми е казал, че има проблем с управлението и коалицията, за да коментирам подобен факт.
Водещ: Кого ще предложите за министър на правосъдието?
Бойко Борисов: Предложението за министри, тук искам специално да обърна внимание, че ние за квоти не сме говорили, въпреки голямата разлика в резултатите, които имат Реформаторският блок и ГЕРБ на изборите, търсехме възможно най-подходящи хора за определените постове. Така че след като си минат събранията или срещите, които имат партиите в Реформаторския блок, надявам се вторник да се съберем и да определим новия министър. Разбира се, че аз като премиер имам последната дума, но в случая тя трябва да бъде кандидатура одобрена от двете партии, които са в коалицията. И разбира се, би било добре и Патриотичният фронт, и АБВ, които ни подкрепят, също да я одобрят.
Водещ: Как коментирате излизането на съдиите снощи пред Съдебната палата в тоги в знак на протест срещу...
Бойко Борисов: Не коментирам съдебната система. Макар че има странности, които не ги разбирам. Защото завчера, в сряда на Министерски съвет 26 милиона още отидоха за съдебната система. Знаете каква сграда за десетки милиони се прави в така нареченото „малко НДК" и тази година някъде май месец ще е готова. Където всички съдии, прокурори от най-големите съдилища в София ще имат прекрасни работни места. Сградата на „Борис" също си я спомняте каква беше, каква я направихме. И много други съдилища в страната. Бих коментирал само определени съдии, които са били политици или са кандидатствали за политически най-високи постове, с цялото ми уважение към тях, не мисля че това е лошо, но след това да се правят на обективните съдии, не ми се вижда сериозно. Те вече са участвали в политическа битка и са загубили своята...
Водещ: За кого говорите?
Бойко Борисов: Например, за многоуважаваната от мен госпожа Куцкова. Тя беше кандидат за президентска двойка, ако си спомняте. И изведнъж след това започва да се изживява за последна инстанция като независима съдийка. Но тя е била вече избирана или е кандидатствала от политическа сила.
Водещ: Лично председателят на Върховния съд излиза на този протест. Това не е незначителен факт.
Бойко Борисов: Бих коментирал само, че когато беше изборът на господин Панов, а то беше от този Висш съдебен съвет /ВСС/ и много скоро същите тези хора го хулеха по най-безобразен начин, че той е едва ли не кандидатура на /.../, на ДПС, на кой ли не. Хубаво е, че архивите остават и това може да се види, че същите медии, които сега го възхваляват, същите тези медии тогава го сриваха със земята. И това до голяма степен обяснява колко е лошо да се говори само за личности. Ние трябва да поставяме институциите като важните. А кой ги управлява за момента - дали е кабинет, парламент, президентство, съд, прокуратура - това няма значение. Ние трябва да подредим така институциите, че личностите в тях да имат символично значение.
Водещ: Защо не отидохте в парламента при гласуването на промените в Конституцията?
Бойко Борисов: Защото ходих, когато бях убеден, че с общи усилия можем да постигнем необходимия консенсус. Тогава проведох срещи и с висшите съдии, и с прокуратурата, и с министър Христо Иванов навсякъде бяхме заедно в тези разговори. Срещахме се в парламента, срещахме се парламентарните сили. Намерихме 180 депутати и трима мисля, че бяха и по всички теми се разбрахме. Нищо не беше след това в необходимост да се тръгне на такива самоизтъквания и лични вини.
Водещ: Да, но това, което се разбрахте не се случи.
Бойко Борисов: Няма как да се случи.
Водещ: Плевнелиев постави въпроса защо едни и същи хора не гласуват на второ четене това, което са гласували на първо? Защо ГЕРБ не гласува?
Бойко Борисов: Защото има в живота много и лични неща. Не може да си партия дори по-малка от опозиционните и да кажеш, че само това, което ти кажеш, само това, което ти предложиш, само думичката „аз" е гарант, че нещо ще се случи или няма да се случи.
Водещ: Вие го бяхте приели, ГЕРБ го беше приел.
Бойко Борисов: Аз го бях приел и какво чухме в последната седмица? Че моторът на всичко това е господин Кънев и Христо Иванов, не ГЕРБ, не аз, не правителството. Е, вие видяхте, че при гласуването, тъй като тези хора съумяха така да изострят отношенията с другите политически сили, като започнеш с обръщенията към техните председатели, като започнеш с непрекъснатите си възможни, най-уязвими реплики към тях. Да направят, така че ако реформата беше на ГЕРБ и на правителството, тя щеше да мине и с 6:6, и с 8:8, без никой да се замисли дори по тази тема. Но когато казваш, ако Христо Иванов и Радан Кънев, ако не се приеме тяхното, това вече няма да я реформа. И оттам се възпалиха политическите партии, включително и ГЕРБ. Аз водих с парламентарната група и те казаха - господин Борисов, докога вие с вашата добрина, на партии, които са 4-5 в класирането, в края на краищата демокрацията нищо по-добро не е измислила от парламентарни избори. Народът подрежда кой какъв и колко тежък глас да има в парламента. Така че с тази си самодостатъчност, самоизтъкване, което многократно на нас ни беше приписвано в предишните години, аз мисля че сме си взели ние поука и не го направихме и се бламира тази точно една-единствена точка. И тук, ако ми позволите само още една минута, защото според мен, хората трябва да знаят откъде дойде раздорът и колко е двусмислен той. Всички изведнъж приехме, че съдиите трябва сами да си избират управлението, да са с по-голяма квота, подходихме с по-голямо доверие към тях. Това се случи - раздели се ВСС, даде се повече роля на инспектората, от тайно стана явно гласуването.
Водещ: Не е още станало. Президентът постави въпроса - ще стане ли наистина?
Бойко Борисов: Ще стане в сряда. Сега в сряда е третото гласуване, където поименно депутатите ще стават и ще го говорят.
Водещ: И там ГЕРБ ще подкрепи да пише в Конституцията, че е явно гласуването?
Бойко Борисов: Точно така. И още доста неща. Изведнъж вижте сега двете биещи се тези на, иначе, може би ще кажа след това няколко думи и за него, но да си кажа мисълта по тази тема. Реформаторите казват така - трябва на всяка цена и по-точно тази част от реформаторите около господин Кънев и Христо Иванов, която и ние, като правителство, приехме първия път, и нашите юристи в ГЕРБ казаха това е противоконституционно, но ние решихме, че трябва да го приемем. Прокурорската квота, за разлика от съдийската, да бъде 6:6 - шест избрани от парламента, шест избрани от Прокуратурата. Сега стана 5 избрани от парламента и шест избрани от Прокуратурата и това според колегите, е грешно. Да чуем тяхното предложение? Тяхното предложение е да изберем прокурор, който от никой да не е зависим в тази държава. Аз веднага им зададох въпроса - дайте такава личност. Аз мисля че горе-долу познавам хората, които биха и участват в политическия живот и в съдебната система, коя ще е тази фигура, на която всички в България ще й дадем тази безконтролна власт?
Водещ: Те точно това казаха, че /.../ безконтролна.
Бойко Борисов: Значи, те когато е 5 души парламентарна квота ще контролират 6, считат че е лошо. А когато никой няма контролира новия главен прокурор, избран от тях и от нас, защото те искат ние да изберем нов главен прокурор - ГЕРБ и реформаторите.
Водещ: Те искат това, така ли?
Бойко Борисов: Естествено, как да не е.
Водещ: Нов? На мястото на Сотир Цацаров, преди мандата?
Бойко Борисов: Или зам.-главен прокурор, който да е абсолютно от никой независим. И аз ги питам - коя личност ще е тази? На кой ние ще се доверим? След като дори и президентът има инструмент за импийчмънт, министър-председателят се отчита на парламента и парламентът може да го смени веднага, самият парламент може да се саморазпусне, има контрол, има комисии, има какво ли не. Как ще се доверим на един човек? Кой да е той? Дори, ако щете като личност. И понеже аз не се съгласих да влизам в тази война, а искам всичко да стане с разум, с толерантност, вие виждате гласуванията минаваха с 203, 204, 205 депутати, които са избрани от народа. Те не са избрани нито от ГЕРБ, нито от реформаторите, нито от кой да е. Така че тезите им се бият.
Водещ: Казал ли сте на Христо Иванов, че ще се случват само неща, съгласувани със Сотир Цацаров?
Бойко Борисов: Христо Иванов има две лица. Едното е пред мен от времето, когато дойде в централата на ГЕРБ, заедно с Румяна Бъчварова и каза, че аз съм най-добрият, готов е да работи, да остане министър, да работим заедно. И през цялото това време, до даването на оставката, включително, когато дойде в моя кабинет се прегърнахме, целунахме, с най-добри чувства, той половин час някъде, Румяна Бъчварова и госпожа Арнаудова бяха на срещата, си говорихме само най-хубави неща и колко много сме успели. Че вече има председател на ВКС, избран по възможно най-демократичния, публичен начин, на Софийския съд, че съдии, които по един или друг начин не харесва или са се провалили вече не са на постовете си. Тези неща, които в самата Конституция променихме - разделянето на съвета, само хубави неща. И в същото време той излиза и казва нещо, което изобщо не е вярно.
Водещ: Не сте му казвали такова нещо?
Бойко Борисов: Това че на срещите, когато тръгвахме да правим съдебната реформа и аз исках, както във всяка една сфера - когато правиш социална реформа, защо се събира Тристранен съвет, защо се събират синдикати, защо се събират работодателски и куп организации - за да се стигне до реформа в пенсионната система, която в максимално широк кръг хора да подкрепят. Когато правим здравна реформа - защо се вика Лекарски съюз, защо се викат браншови организации, защо се викат неправителствените организации, пациентските, да си кажат мнението? С една дума, когато правим съдебна реформа - нормално е. И на срещите не е бил само Цацаров преди 6-7 месеца, когато кабинетът прие. Бил е и господин Панов, бил е и господин Колев, бил е и Христо Иванов или заместници мои. Така че сме се опитвали всичко да бъде така направено, че стъпките - да, може да са много по-големи, но не е сигурно, че всичко, което предлагаме е най-правилното. И в една такава система, като допуснем грешка, тя просто много е консервативна, много трудно ще се отрегулира.
Водещ: Същите, които свалиха от власт ГЕРБ през 2013 г., които спретнаха „Костинброд", които избраха Делян Пеевски за шеф на ДАНС, заканваха се с физическа разправа с ГЕРБ, същите тези хора бяха предпочетени от Борисов, казва Радан Кънев.
Бойко Борисов: Не. Ако те бяха предпочетени от мен тези хора, те щяха да са в коалицията. А ние предпочетохме Радан Кънев, Лукарски, Кунева, Ненчев, Танева, Москов и всички...
Водещ: Сега обаче другите гласуват с вас - тези, които не са в коалицията.
Бойко Борисов: Те всички гласуват с нас на тези избори. И БСП гласуваха включително за коалицията, а ние сме имали многократно...
Водещ: Става дума за конституционната реформа.
Бойко Борисов: ...за конституционните промени всички гласуваха. В същото време за много от важните закони, които ние и министри на ГЕРБ имаха нужда, Реформаторите бяха по 6-7 души в парламента, включително и за здравната реформа, ако щете. Така че, вижте, аз имам и за разлика от господин Кънев съм запазил най-добри, най-хубави чувства за времето, в което сме работили заедно. Многократно сме се виждали. Няма тема, по която да не сме си казвали истината и да не сме се разбирали. И той прекрасно знае, че аз съм се опитвал просто в тази ситуация сложна в света, в Европа, на Балканите, тези бежански кризи, фалити на държави около нас и какво ли не, да пазя максимално спокойствието в страната. Всъщност човек да бъде над обидата, да бъде над личното, не е никак лесна работа, да бъде търпелив, да бъде, ако щете да даде и прошка. Какво би се случило, ако ние заложим по същия начин на злоба, омраза, преследване? Кой ще го одобри? Това добре ли ще е за народа, добре ли ще е за хората?
Водещ: Президентът каза, че ще предложи и нови промени в Конституцията, след като видите явно отново в посоката, която беше отхвърлена, ГЕРБ ще го подкрепи ли?
Бойко Борисов: Аз не мога да знам какво ще предлага президентът. Знам, че когато се занимавах аз с тази работа заедно с парламентарната ни група, заедно с Христо Иванов, заедно с Реформаторския блок, заедно с историческия компромис, както ни нарекоха, с колегите от Патриотичния фронт, АБВ, ДПС, всичко си вървеше. Ако съумеем личното, „аз" и самоизтъкването, защото едно от добрите неща, една от добрата промяна в ГЕРБ е, че ние спряхме да се самоизтъкваме, спряхме да се сочим като най-важните, като най-значимите, най-големите. Напротив. Аз съм споделял и всичко, което в момента има като правителство, като агенции, Реформаторският блок и останалите партии имат дори сумарно повече, отколкото ГЕРБ в управлението. Но ние никога не сме поставяли въпроса за квоти, за пазарлъци или каквото и да било.
Водещ: Как гледате на Велико народно събрание, което да изчисти въпроса с устройството на съдебната власт по безспорен начин, а евентуално да премахне и само по себе си?
Бойко Борисов: Нека конституционалистите да говорят по този въпрос. Аз нямам претенции, че съм запознат с всичко, особено по тези юридическите закони бих се изказал последен, когато чуя специалистите. Аз това, което се научих е да организираме добре сигурността, да строим магистрали, ж.п. линии, пречиствателни станции. И виждате, който да дойде, всеки ден да има президенти, премиери, комисари България вече всички я дават за пример - и за усвояването на еврофондове, и за справяне с бежанската вълна, и за всичко останало. Действително, искам това да кажа, в неделя, миналата неделя се видяхме с господин Кънев, той сподели с мен какви са му намеренията. Не му се сърдя, защото в личен план това е може би неговата най-добра, не само защита, но и желание да бъде фактор в политиката. Така че оставам с най-добри чувства към него. Надявам се да размислят, надявам се да разберат, че могат да причинят много тежък катаклизъм в държавата. И за вашите слушатели само ще кажа, че ако някой си мисли, че по някакъв начин ще ме привърже с ДПС или с БСП, или с който и да било друг, много се лъже. Ще ги изчакам, ще видя какво ще кажат. За нас има един верен вариант и този верен вариант е, колко - след 6-7 месеца са президентските избори. Аз съм се клел пред Реформаторския блок, че няма да се няма да се кандидатирам и четири години ще пазя сигурността на страната. Ако те разклатят и излязат от управлението, сега да правим зимата едни предсрочни избори, след още няколко месеца президентски избори - това е безумие, като се има предвид дори, че президентът ще се кандидатира или няма да се кандидатира - действащият президент, който би трябвало да прави служебното правителство, също вече е в края на мандата си, това би бил тежък катаклизъм за страната. Така че ще зарежем стабилността, ще изкараме до президентските избори и ще отидем на избори две в едно. Всичко е в ръцете на Радан Кънев.
Водещ: Вие на кои от двата избора ще се явите?
Бойко Борисов: ГЕРБ ще се яви и на двете, разбира се.
Водещ: Не, не става дума вие, персонално, тогава ще се явите ли за президент, при такава хипотеза? Или ще се явите като лидер на партията, на парламентарната?
Бойко Борисов: Тогава вече ще го мислим. Ние днес и моята истинска надежда е, че като се срещнат днес, като си говорят, като преценят хаоса, към който ще тласнат страната и ние ще ги посочим с пръст, че това са хората, които убиват стабилността и тласкат страната в хаос, защото аз ще им задам един реципрочен въпрос - пожелавам им го, господин Кънев, с неговата политическа партия става първа политическа сила на предсрочните избори, с кой ще направи правителство? Ако излязат по този начин, аз им давам дума, че ГЕРБ повече няма да го пусна в управление с тях. Момент, приемаме, че те излязат от управлението. Оттук нататък те са длъжни на техните избиратели да кажат - ние ще се борим, за да управляваме България. Ще управляваме с ДПС, БСП, патриоти, ГЕРБ. Аз им казвам, че ГЕРБ повече няма да го пусна, ако те си тръгнат по този начин и продължат да градят политика на гърба на ГЕРБ, с подмятания, че ние си играем с ДПС. Напротив, ДПС на няколко пъти ни е подкрепило, защото това бяха евроатлантически неща, примерно, договорът на МИГ-овете, за данъците, предварителните отчуждения, което беше жизненоважно за нас и тогава реформаторите се огъваха или ги нямаше в залата толкова, колкото ни трябват.
Водещ: А до есента кой ще управлява при тази ваша хипотеза?
Бойко Борисов: До есента ще управляваме в малцинство заедно с колегите от Патриотичния фронт и АБВ. Иначе, ако образно казано... Два са вариантите - тръгваме на предсрочни избори веднага. Това означава февруари-март, тогава отново е служебно правителство, сиреч безвремие и всичко спира.
Водещ: Ама, ако се правят 2:1 пак служебно ще ги прави, назначено от този президент.
Бойко Борисов: Момент, нали искат хората да чуят какво мисля? Март месец има парламентарни избори, да речем, подреждат ни по някакъв начин хората. Но вече ГЕРБ и реформаторите няма да имат срещи, те няма да участват в общо правителство. Аз с ДПС коалиция няма да направя, въпреки техните опорни точки и ежедневно само това да говорим.
Водещ: А с БСП?
Бойко Борисов: Те ме познават, че аз съм човек с достойнство и затова сега пускат другите интриги - зависим съм от Цацаров, зависим съм от Прокуратурата. С кое съм зависим, мили мои? Зависим съм само от народа, който ме избира. И второ, зависим съм от Прокуратурата да ми помага в борбата с контрабандата и корупцията. Това са моите зависимости. От кой друг съм зависим? С кое ще ме държи някой? Аз съм си дал живота като главен секретар, като кмет, като премиер да строя и всеки ден хората знаят къде съм и какво правя, всичко знаят, всичко е на показ. С кое съм зависим?
Водещ: Реформаторите отпадат, ДПС отпада, остава БСП. Вариантът „Германия", него изключвате ли го?
Бойко Борисов: Не, аз първо, искам да си помислят реформаторите с кого ще управляват.
Водещ: А вие изключвате ли БСП?
Бойко Борисов: Аз не изключвам БСП, но не мога да говоря от тяхно име. В смисъл, държавата ще влезе в тежък хаос, защото БСП може да кажат - ние пък не искаме с ГЕРБ. Или моята партия да не искат с БСП и те ще си дойдат президентските избори.
Водещ: Избори две в едно обаче, ще доведат до хипотезата, която казахте, че не е удачна - действащият президент, който се кандидатира, назначава служебното правителство, което ще прави изборите. Тогава трябва да помолите Росен Плевнелиев да не се кандидатира.
Бойко Борисов: Затова като се съберат довечера на морето или, където им е срещата, поне това чух от медиите, тези всичките сценарии да ги разиграят. Аз съм им дал дума, че правителството ще изкара целия си мандат и няма да правя никакви преформатирания на правителството с други политически партии. Те самите ходиха да говорят с ДПС, когато им трябваха гласове. Ами, и ние сме говорили, за да останат 10% плосък данък, с ДПС. И ние сме говорили да подкрепят евроатлантическите ни промени и особено закона за ремонта на самолетите. В смисъл, решението за парламента. Ние говорихме с тях за предварителните отчуждения, защото нямаше да може нито една жп линия, нито една станция, нито една магистрала, нито Северната тангента, която сега на 19 ще пуснем, софиянци да й се радват, нямаше да стане готова. Аз не се крия и им казвам, ако аз някога правя коалиция с ДПС, ще изляза и ще кажа защо ще я правя. Аз тайни неща нямам. Ето, казвам най-ясно и точно какво сме договаряли с ДПС.
Водещ: Други промени в правителството, освен належащата - нов министър на правосъдието, планирате ли? Да използвате, нали искахте наведнъж да стават нещата.
Бойко Борисов: Аз се надявам, въпреки че са засегнати или не, все пак да оценят, че се направиха огромни крачки напред, включително и с конституционната реформа. В друг формат надали щеше да стане. Предстои Закон за съдебната власт, предстоят доста неща още, които държавата трябва да стане... Догодина дефицита трябва да го свалим под 1%, за да нетрупаме дългове. Паралелно с това, икономиката сега е на 3% ръстът, нашата амбиция е догодина да отидем на 4-5%, защото инвеститорите и тези, които видяхте Дейвид Камерън и Зеехофер на Бавария, и всички, които идват тук, говорят за инвестиции, говорят за прекрасен климат, дават ни за пример, което техните големи или средни компании или фирми го слушат и го чуват. Аз съм убеден и това трябва да ни е амбицията с Радан Кънев - да отидем на 4-5%. Така че нищо нито лошо, нито фатално се е случило.
Водещ: Има ли друг министър, който не се справя?
Бойко Борисов: Надявам се и господин Панов, който беше избран от този ВСС, публично, пред камерите на националната телевизия, и тогава го хулеха, да си спомни как беше избран и колко несправедливо беше хулен. Така че...
Водещ: Има ли министър, който не се справя? Друг, който трябва да бъде сменен?
Бойко Борисов: Оценките на министрите...
Водещ: Ги прави премиерът.
Бойко Борисов: ... ги прави премиерът, но ако е еднопартийно правителство. Когато сме в такава сложна коалиция, аз мога да кажа само, че такива министри като Томислав Дончев, Горанов, Лили Павлова, Ивелина, Румяна, Москов, Калфин, Лукарски, да не пропусна някой, да кажат...
Водещ: Ненчев, Танев продължавате ли?
Бойко Борисов: Да, всичките.
Водещ: Понеже вчера проф. Тодор Танев каза, че понеже не сте му обърнал внимание, това било знак, че има подкрепа ви.
Бойко Борисов: Не, не, аз друго исках да кажа. Когато се дава оценка или ще се правят промени, както виждате аз дори сега правосъдният министър никога не е бил от квотата на ДСБ или на реформаторите. Ние не сме говорили за квоти с тях. Ние сме търсили най-подходящ човек за всеки един пост. Така че като им размине малко и преценят в каква война могат да вкарат държавата, в какъв тежък катаклизъм, в каква политическа нестабилност... И аз ги предупреждавам, че тя ще бъде години наред след това, години наред няма да има политическа стабилност и те ще бъдат сочени единствено с пръст, защото те ще я развалят. Нека да се малко смирим, малко своето аз да го преглътнем - така, както аз съм направил, така, както ГЕРБ направи, дори, както вие казахте, Костинброд и какво ли не. Ами истината винаги излиза наяве. Винаги съм вярвал, че един ден ще излезе наяве колко несправедливо бяхме обвинени. Тогава обаче тези сили, които сега ми ги посочват враговете, си мълчаха. Те не ни защитиха, те не скочиха тогава на протест, а тихичко се радваха, че ГЕРБ ще бъде унищожен. Само че ГЕРБ има едно голямо предимство пред тях - всичко, което сме правили през годините, е било за хората и всеки ден хората го виждат - дали в училището на децата си, детската градина, пътя до тях, чистата река, новата магистрала, жп линия, конкурентноспособност, да не говорим в земеделието колко неща се направиха, в тези браншове. Ако щете, дори...
Водещ: А има ли сфера, в която не се е направило достатъчно?
Бойко Борисов: Не, няма. Няма.
Водещ: Като министър-председател лично вие смятате ли, че някой министър не успя да се справи и е добре да дойде друг?
Бойко Борисов: Освен това аз мога да им говоря много жлъчно на колегите от Реформаторския блок, ако продължат. Мога да им дам опорните точки, върху които ще ги атакувам, приятелски.
Водещ: Кои?
Бойко Борисов: Те са с контрабандистите. 2 милиарда и 600 милиона ние събрахме от олигархията и контрабандистите тази година. Те тях ли защитават? Ние за първи път подписахме интерконекторна връзка с Гърция и се откъснахме от зависимостта с Русия. На това ли ги е яд? Това всичкото е толкова вярно, колкото, че аз съм зависим от Цацаров, от Пеевски или от ДПС. Ако те продължат да лъжат, да ме наричат зависим, което ме вбесява и те знаят, че ме вбесява и чакат като малките деца, като му кажеш: не можеш да скочиш от прозореца, защото си бъзлив или някой не ти дава, аз да скоча. Това правят в момента. Аз ще им говоря всеки ден какво защитават те.
Водещ: Вие искате, ако има промяна в кабинета, тоест ще има промяна, тя да се ограничи единствено до нов правосъден министър?
Бойко Борисов: Аз искам на фона на всичко добро, което сме направили през тази една година и стабилизирахме държавата, да седнем с господин Кънев и да си начертаем план за 2016 година колко по-добри неща да направим. Сиреч, ако в правосъдието или в съдебната реформа от 100% сме направили 80% сега, да седнем и отново, но вече по-спокойно, без да се самоизтъкваме толкова, че или - или, да направим и другите 20.
Водещ: Да минем по събитията на годината в нашата класация. Събитие номер 1 - мигрантите в Европа. Вие какъв отговор давате на дебата свобода или сигурност? Французите се отказаха от свободи.
Бойко Борисов: Ами господин Зеехофер, шеф на една от управляващите партии в Германия, най-дълго управлявалата партия и управляваща свободна държава Бавария, те с /.../ дават най-големия брутен продукт на Германия, всъщност вчера пред вашия колега Бойко Василев повтори думите, които аз съм казал на съвета и на среща с него. Това е моята позиция на съвета, публично казана - това е да ограничим веднага притока на имигранти, затваряйки границите. Тези, които са вътре в Европа - милион, два, никой не ги знае дори колко са, да бъдат настанени, да им бъде осигурено образование, да им бъде осигурено лечение, работа или каквото и да било. Тези, които не могат да бъдат интегрирани, да се върнат по родните им места. И тогава, както в САЩ има зелени карти и има и точен брой мигранти, които могат да приемат. Те казват 80 000 на година и то до 2017-та. Значи 350-милонни САЩ ще приемат 80 000 до 2017-та, а ние приемаме по милион - два, не ги знаем колко, Европа. И се тресе цяла Европа. Затваряме границите. И неслучайно, вижте, не искам дори да звучи като самоизтъкване, нека вашите политически анализатори да кажат дали друг може да докара премиер на Великобритания, да го разхожда по границата, да го вдигне да стане в 4 часа през нощта, за да ни стигне времето. И той да излезе и пред английските медии да каже: България е за пример как си охранява границите. Това са го чули всички. И сега ще кажат: нека всички като България да си направим такава охраната на границите, че мигрантите да влизат само през КПП-тата, да им бъдат вземани пръстови отпечатъци, да се гарантираме от тероризъм, да се гарантираме от такива хора.
Водещ: Друго събитие на годината - полицейските протести. Защо отстъпихте напълно и то малко след като казахте, че сте стигнал максималното отстъпление и че останалите промени ще останат?
Бойко Борисов: Не. На практика и аз ги разбирам - хората протестираха тогава, защото ето това е един от малкото случаи, в които сме се опитали политически да търсим най-доброто време. Ако ние това си го бяхме започнали да си го говорим по време на предизборната кампания, щяха да ни атакуват много по тази тема. И те реагираха, че ние предварително не сме ги информирали. Абсолютно с право. Затова върнахме назад и казахме: тези сега, които са на улицата, които охраняват, които студуват, които са на границата, които са в операциите и си рискуват живота; тези, които от пожарната влизат и гасят пожарите, ще са първа категория.
Водещ: Уплашихте ли се, че страната ще остане без хора, които да я охраняват?
Бойко Борисов: Не. Аз познавам...
Водещ: Защото на библиотекарите не отстъпихте или съвсем малко.
Бойко Борисов: Е как? 10 милиона. Как малко?
Водещ: Ами те искаха 50% увеличение на заплатите, ще получат 20.
Бойко Борисов: Е да де, ама все пак ние от 3,8 дефицит го свалихме на 2%.
Водещ: А при полицаите 100% отстъпихте, това искам да кажа.
Бойко Борисов: Не. Просто ще се направят реформите така, както и те считат, че е правилно - с повече търпение, с повече такт. Ето, аз не ме е страх, когато нещо съм сгрешил, когато не сме постъпили правилно, да кажа: да, сгреших, емоционално постъпих или неправилно, извинявайте, дайте сега - сядаме и подреждаме наново...
Водещ: А пред исканията на майките дали ще отстъпите? И то в година, в която...
Бойко Борисов: Толкова дълго майчинство, колкото в България, никъде няма.
Водещ: Вчера от опозицията казват, че са се родили тази година, на фона на всички хубави неща, които описвате, тази година са се родили в първите 6 месеца 1776 бебета по-малко.
Бойко Борисов: Е, има още време.
Водещ: А, мислите, че втората година ще изравни резултатите.
Бойко Борисов: Надявам се.
Водещ: Защо няма бейби бум, ако нещата се оправят в България?
Бойко Борисов: Ами защото има чисто биологични закони, които идват по-късно.
Водещ: От кой месец да броим, господин Борисов?
Бойко Борисов: Ами бройте ги. С този ръст на икономиката догодина може да има...
Водещ: Че до година на разговора, който ще водим, ще има ръст на раждаемостта в България?
Бойко Борисов: Надявам се. Защото хората вече са по-спокойни, има повече работа, по-малка безработица. Това „Евростат" го дава, не го казвам аз. Спестяванията са над 86 милиарда в банките, сиреч хората имат пари да гледат деца.
Водещ: Не подкрепяхте Гърция през пролетта, а от друга страна България взима дългове. Няма ли противоречия? Тоест правим нещо...
Бойко Борисов: Как взима дългове България?
Водещ: Само тази година финансовият министър каза 6 милиарда, а за следващата с два милиарда резерв.
Бойко Борисов: Ами два милиарда, защото е 2% дефицитът. Смятайте го, процентите дефицит, хората да го разберат, това е - харчиш са два милиарда близо повече пари, отколкото изкарва държавата.
Водещ: Не, не. Догодина, ако сметнем дефицита, който се взима и старите заеми, които ще се връщат, над това, и финансовият министър го казва, взима България два милиарда повече. За какво се готви? Защо ги взимате тези два милиарда?
Бойко Борисов: Винаги, когато имаш сигурност във финансите, както виждате, ние не само, че не изхарчихме парите, които взехме като дълг да стоят всичките във фискалния резерв, а си събрахме два милиарда и 600 милиона повече от контрабандистите, олигарсите и тези, които замърсяваха не само политическата, но и цялата система. Затова аз съм да работим максимум активно да вдигнем ръста на икономиката 4,5 - 5 дай Боже. Мисля, че е в рамките ни, защото вече доста големи австрийски, немски компании заявиха строителство, включително и на заводи за автомобили, нови, около Стара Загора. Просто съм убеден, че имаме тази възможност. Просто истински се надявам колегите от ДСБ да не вземат някакво такова решение, което да ни вкара в катаклизъм.
Водещ: И петото събитие - волейболистите обединиха България. Така го кръстихме. Доброто или лошото обединяваше повече тази година?
Бойко Борисов: Доброто. И аз мисля, че от есемесите, които Данчо Лазаров, Любо Ганев, Сашо Йовков ми изпратиха, че благодарение на финансовата подкрепа, на това, че направихме залите в София, Пловдив, Варна, Русе, имаме Световно първенство. Това е огромен успех за нашите момчета, които ще имат възможност пред собствена публика най-голямото събитие в света да бъде в България. Сиреч те са ни звезди, още по-големи звезди да станат. Така че със строителството на зали, аз и преди съм ви казвал, с това, когато държавата инвестира в спортни съоръжения, винаги световните федерации го отчитат и започват да толерират толерират съответните първенства - световни, европейски за тези държави.
Водещ: Обединена ли е България около...
Бойко Борисов: Игрищата, с Монфис какъв прекрасен мач направиха, как им се радваха хората. Ако нямаше зала „Арена Армеец" къде щяха да направят този мач?
Водещ: Томислав Русев , ако бяхте в „Гонг" щеше да ви пита за бъдещето на ЦСКА? Ако бяхте в „Гонг" това щеше да е основна тема?
Бойко Борисов: Бъдещето - отиват на финал за купата, а ние левскарите ще им ръкопляскаме, ако я вземат. Така че те си играят - дали в „А", „Б", „В" - те толкова са еднакви групите, че няма голяма разлика къде играят. Да си оправят финансите, както всички отбори и имат пълната ми подкрепа, те го знаят.
Водещ: Обединена ли е България около кандидатурата на българското правителство на Ирина Бокова за генерален секретар на ООН? Тя беше посочена в нашата класация за Политик на годината заедно с Йорданка Фандъкова.
Бойко Борисов: Има доста теми, по които първо се правят консултации между големите държави, нас и тогава се излиза с окончателно...
Водещ: Не ви разбирам докрай. Много държави искат те да имат генерален секретар, вие смятате ли, че все едно състезанието е между 2-3 българки примерно и те да си изберат, и те да ви кажат, те ще си искат техните. Англичаните естествено ще искат на Нова Зеландия, който е в тяхната общност на народите. Те няма да ви кажат, нали, изберете тази.
Бойко Борисов: Госпожа Бокова винаги се е ползвала с огромна моя подкрепа. Тя прекрасно знае, че в момента аз водя разговори с много от моите колеги и вече, когато сме сигурни, че нещо може да се случи, защото тук има принципи, както и в ЕС. Докато всичко не е договорено, нищо не е договорено. Тези неща се договарят между всички и едва тогава се слагат тези кандидатури на масата.
Водещ: Това трябва да стане януари месец, между другото? Има вариант да я смените, това ли казвате?
Бойко Борисов: Много хора са...нищо не съм казал, просто казах всичко, което мога да кажа по въпроса. Докато не се договори с всички големи играчи в тази сфера, защото които имат право и на вето, имат право да не гласуват, докато не се намери такава кандидатура, за която всички да гласуват, не се говори изобщо по тази тема.
Водещ: Каква е думата на 2016 г.?
Бойко Борисов: Пак стабилност. Просто нищо по-важно няма от да се запази стабилността. Катаклизмът и ужасът, който ще бъде в България, ако се срути правителството, не им го пожелавам на хората. Тези, които ще го предизвикат - те ще носят огромен дълг пред българския народ. Не казвам, че сме идеални, не казвам, че всичко е така, както ни се иска да бъде, но толкова видими неща, толкова добри неща се направиха. По-добре да се стегнем, да откоригираме по-слабите, да ги поправим, да ги премислим, ако трябва и да се опитаме на фона на толкова дебалансираните държави навън, да се поправим. Иначе не виждам смисъл.