/КРОСС/ Екатерина Захариева беше избрана за министър на правосъдието. 126-ма депутати подкрепиха кандидатурата ѝ, 66-ма гласуваха против, а 17 се въздържаха.
От парламентарната трибуна, малко преди да бъде избрана, Захариева заяви: Давам си ясна сметка, че поемам този пост и отговорността за поемането му е огромна. Постът, някой каза и съм изцяло съгласна с него, мисля, че беше г-н Делчев, че постът на правосъден министър е натоварен с огромни очаквания. За съжаление, малка част от тях са свързани с реалните му правомощия, с правомощията, които са му предоставени по закон. Това, което аз искам да кажа е, че точно за това днес няма да давам напразни обещания. Мисля, че качествата и работата на един министър се доказват с неговата работа и с резултатите, които постига, a не с личната оценка на някои. Без усилията на всички нас при 25 години правене на реформи, започване и актуализиране на стратегии и все по-ниско доверие в съдебната влас, няма как, хората днес да са нетърпеливи, да не очакват видими резултати веднага, които, за съжаление, аз няма как да обещая. Аз считам, че в момента по-важното е да не се губи време и да се направи това, което беше не малко постигнaто. Разделянето на ВСС на две колегии, така че да могат и съдиите, и прокурорите да се чувстват по-независими и да взимат сами решения за кариерно израстване атестиране и всичко, което им беше дадено, въвеждането на явното гласуване.
Екатерина Захариева бе предложена за поста министър на правосъдието от премиера Бойко Борисов.
След избора и днес в парламента Борисов заяви:
Искам да поздравя Екатерина Захариева за новия избор. Надявам се с Христо Иванов заедно да продължат това, което правеше той, да има толерантност и разбиране и те го демонстрираха в парламента. Това заяви премиерът Бойко Борисов в Брюксел по повод избирането на Екатерина Захариева за министър на правосъдието. Борисов посочи, че е следил дебатите преди гласуването на кандидатурата на Захариева. „Така че да се захващат за работа. Приехме промени в Конституцията, които сега трябва и законите да бъдат съобразени с тях. Процесуалните закони са изключително важни, защото промяната в Конституцията е само рамката, промяната в Конституцията е това, което хората само чуват. Законът за Съдената власт и процесуалните закони - промените, ще бъдат това, което хората ще разберат, усетят от промените в съдебната власт - по-бързо производство, по-голяма наказуемост и бърза на тези, които са извършили престъпления. Хората това очакват реално.
Борисов коментира и това, че няма високопоставени политици в затвора. "Това е нещото, което много трудно и аз мога да обясня. Вие видяхте в последните дни и г-жа Масларова, и г-н Бисеров, колко получиха оправдателни правосъди. Не правителството дава присъдите, не правителството внася доказателствата. Затова всички говорим за реформа, зада може тези, които внасят делата в съда да бъдат изрядни, за да може съдът пък да отсъди това, което се очаква - виновните да влязат в затвора".
Бившият министър на правосъдието Христо Иванов заяви, че Екатерина Захариева ще има възможност да рестартира съдебната реформа. По думите му, Захариева има качества за съдебен министър.
Големият въпрос е - какъв ще бъде мандатът, за какво тя ще има подкрепа. Дали просто закърпваме оная част от тапета, която е паднала, за да не седи грозна дупка на стената или в същност, този път политическите сили и тук изобщо не говоря само, дали са от мнозинството и от опозицията, са разбрали, че тази реформа е много тежка, каза той по-рано днес.
Христо Иванов коментира, че големият проблем е справянето със системната корупция в съдебната власт и неработещите управленски институции.
Това не са реформи, с които се режат лентички и се отчитат бройки и се прави пиар. Големият въпрос е, дали г-жа Захариева ще има подкрепа за това. Въпросите са към това - какъв консенсус ще стои зад нея - политически? Премиерът говори за една мярка, която беше приета със стратегията за съдебна реформа - т.е. да се направи задълбочена експертиза от страна Европейската комисия и експерти от страните членки на конкретната работа на прокуратурата на база, на която диагностика да се направи наистина план за реформи там. Поздравявам премиера най-искрено за тази негова инициатива, каза Иванов.