/КРОСС/ Съюзниците от НАТО се споразумяха да изпратят самолети и кораби в помощ на Турция за подсилване на въздушната отбрана на страната по границата със Сирия, съобщи генералният секретар Йенс Столтенберг.
Според дипломати, цитирани от Reuters, една от целите на пакета мерки е да се избегнат повече инциденти като този със сваления руски самолет. Има притеснения, че Турция може да стане твърде агресивна и да последват нови конфликти с руснаците, които разположиха в района ПВО-комплекси С-400 с обсег до 400 километра.
Представителите на страните от НАТО са одобрили плана и сега трябва да уточнят кой с какво точно ще помогне, обясни Столтенберг, като наблегна, че това е изключително отбранителна мярка, без нито веднъж да спомене, че тя може да има връзка с руското военно участие в сирийския конфликт.
В следващите седмици ще бъде сформирана помощ, включително разузнавателни самолети AWACS, ще се увеличи патрулирането на въздушното пространство и ще има засилено военноморско присъствие на кораби и патрулни самолети.
Корабите ще дойдат от армиите на Германия и Дания, които и в момента маневрират в Източното Средиземноморие. Испания се съгласи да удължи мандата на своите батареи с ракети Patriot по турската граница, макар САЩ и Германия неотдавна да прибраха своите.
„Загрижени сме от струпването на войски в района", казва Столтенберг. Според него НАТО се надява там да осъществи същият тип патрулиране на въздушното пространство, каквото алиансът приложи в балтийските републики „без инциденти".
НАТО не оспорва версията за свалянето на руския самолет, но и иска да ангажира Москва с разговори за избягване на инциденти, предизвикани от агресивното патрулиране по границите на НАТО в Турция, балтийските републики и Северно море, съобщава Reuters.