Стабилността на кабинета има цена: живот в бедност на 50% от българските граждани
Секция: Интервюта
19 Декември 2015 14:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Стабилността на кабинета има цена: живот в бедност на 50% от българските граждани

/КРОСС/ Водещ: Добро утро на лидера на БСП Михаил Миков. Все пак логически да продължим там, откъдето спряхме с Таня Дончева - позицията на БСП по съдебната реформа, по важните промени, които бяха гласувани напоследък. Тя казва, че БСП подкрепя статуквото, че във ваш интерес е да играете със статуквото, така ли е?

Михаил Миков: Абсолютно невярна квалификация. Тя много добре знае, че този ВСС го избра мнозинството на ГЕРБ в голямата му час, не в предишния, а в по-предишния парламент. Тя много добре знае, че последните промени в Конституцията тя също е участвала в тях, и по създаването на инспектората и постоянно действащия ВСС, но все пак трябва да търси някакво разграничаване и мисля, че затова дава някаква квалификация. Ние имаме ясна позиция от началото на годината, още когато се вкара в парламента стратегията за продължаваща реформа в съдебната власт, казахме, че самоцелната промяна на Конституцията не е реформа, и че няма да я подкрепим.
Водещ: Какво очаквате оттук насетне от новия правосъден министър Екатерина Захариева?
Михаил Миков: Нямам особени очаквания, казах го и вчера в пленарна зала, защото няма никакъв сигнал, нито от правителството, от министър-председателя Борисов, нито от новия министър, че ще има промяна на политиката в областта на съдебната власт. Има редица натрупани проблеми, за които даже няма усещане, нещо повече - вчера чух, че министър Христо Иванов щял да работи с този министър, за какво тогава си подава оставката и се сменя? Когато се сменя министър трябва да има и някаква промяна в политиката - очевидно не става въпрос за това.
Водещ: Това е знак за приемственост, очевидно това е жест, който демонстрира приемственост в работата.
Михаил Миков: Очевидно, че тази приемственост ще доведе нещата до там, докъдето са и сега, нищо повече, никаква промяна.
Водещ: Утре ще имам удоволствието г-жа Захариева да ми бъде гост, какво бихте я попитал като юрист?
Михаил Миков: Смята ли, че е важно ВКС и ВСС да внесат докладите си за миналата година, които трябваше да ги внесат Народното събрание до 31 май и още не са ги внесли?
Водещ: Защо се заяждате с Лозан Панов?
Михаил Миков: Аз не се заяждам.
Водещ: Заяждате се, заради тази неговата реч.
Михаил Миков: Не, оставате Лозан Панов. Защо ВСС не си е внесъл доклада, а защо от миналата и по-миналата година Народното събрание не желае да разглежда тези доклади и да ги обсъди преди да променя Конституцията? Това са все въпросите. Ние казахме, нека обсъдим проблемите, нека изслушаме докладите, нека да не замитаме проблемите, нека да тръгнем да променяме законите, и когато видим, че е необходима промяна в Конституцията да стигнем и до нея. Какво избраха управляващите - да говорят за реформа, чрез промяна на Конституцията. Един неуспешен опит с един проект, който беше вкаран, после втори за ход с един исторически компромис, от който гледам самите те едни напускат, едни влизат, едни излизат, министър си подава оставката, като цяло гражданите няма да получат нито по-справедливо, нито по-бързо правосъдие, нищо, изгубено време една година.
Водещ: Помня, може би беше средата на мандата на Христо Иванов като беше правосъден министър, той даден една знаково интервю, в което казаха така, ще цитирам по памет, но ще цитирам точно: „Искам да се случи така, че да отнемем властта от ръцете на лобитата в съдебната система, и да дадем тази власт в ръцете на редовите магистрати". Защо според вас, г-н Миков, Христо Иванов загуби битката?
Михаил Миков: Не смятам, че е било искрено това. Всъщност там се бият две лобита в момента, в съдебната власт и всъщност Христо Иванов просто зае страната на едното лоби.
Водещ: Кои са тези лобита?
Михаил Миков: От едната страна е прокуратурата, от другата Съюзът на съдиите и мисля, че за всички е видимо това, и казвате, че аз съм се заяждал с Лозан Панов. Не е ли малко смешно тези, които правораздават, чиито присъди и съдебни решения много често се разминават значително от представата и мащабите на гражданите за справедливо правосъдие да седят пред Съдебната палата с тоги, не е ли малко странно?
Водещ: Защо да не стоят пред Съдебната палата с тоги?
Михаил Миков: Те гражданите са недоволни точно от това. Изведнъж излизат магистратите отпред с тоги и започват да ругаят политиците, че са им виновни. Аз съм виждал много хора и в изпълнителната власт, които обичат да се оправдават със законите, а най-странно ми става като почнат и съдиите да се оправдават със законите.
Водещ: Добре, малко и за изпълнителната власт: Разбирам, че след Нова година подготвяте първи вот на недоверие към кабинета „Борисов".
Михаил Миков: От къде го разбрахте?
Водещ: Така прочетох, няма ли да има?
Михаил Миков: Казахме много ясно, ще обсъдим възможните вотове за недоверие в отделни сектори, като тръгнем от здравеопазването, енергетиката и ще предложим на тези, които претендират да са опозиция да се включат или те самите да предложат друга тема и да внесем вот на недоверие.
Водещ: На кой ще предложите, на Радан Кънев?
Михаил Миков: Тук остават партиите, които са в опозиция, и ДПС, и „Атака", а защо не и г-н Кънев и неговата група.
Водещ: А може ли малко по-голяма конкретика, защото това е малко миш-маш, нерде енергетика, нерде здравеопазене?
Михаил Миков: По-голяма не може и не е никакъв...
Водещ: Е къде е пробойната, основната, тази най-дълбоката според вас?
Михаил Миков: Здравеопазването. В здравеопазването виждате какво става. Разделиха хората на такива със социално-значими заболявания и такива, които трябва да чакат. Внасят се ваксини от Турция. Това е един скандален случай - внасят се ваксини, които многократно превишават нормите на живак, допустими за Европейския съюз. Правят се едни сделки с Турция.
Водещ: Доколкото разбирам Петър Москов може и да звънне, защото това, което казвате е на ръба на всяването на някаква тревога и паника, ако имате доказателства говорете.
Михаил Миков: Каква тревога и паника? Имаме, даже разбрах, че в Националната телевизия...
Водещ: Но, ако нямате доказателства замълчете.
Михаил Миков: Даже разбрах, че в Националната телевизия разследването е спряно, журналистическото разследване, което сваля завесата на този случай. Става един бартер с български ваксини, срещу внос от турски ваксини, които после се оказва, мисля че и министърът каза някъде, че те няма да се полазват от българските граждани, били за бежанците. Само разбирате какво означава това, но да не отделяме внимание само на здравеопазването. Енергетика никога не е била по-зле, никога, в социалната сфера...
Водещ: Защото, г-н Миков, като започнаха да строите „Белене" едно време не си направихте сметката, заради това.
Михаил Миков: Добре, но как преди това се ни се случваше, така че беше по-добре ситуацията, отколкото днес? Вземете другият въпрос - демографската криза. 10 хиляди деца вече се разбира от вчера по-малко са се родили през тази година. Приехме мерки в края на юли, по наша инициатива, решение правителството да внесе средносрочни...
Водещ: Затова едва ли е виновен премиерът Бойко Борисов, че са се родили 10 хиляди по-малко деца.
Михаил Миков: Виновни са, защото по никакъв начин непожелаха с бюджета да индексират и да увеличат малко това, което получават майките и децата с уврежданията.
Водещ: Чух ви да казвате, че иде социална зима, нали не бъркам?
Михаил Миков: Не, иде тежка зима и смятам, че все повече хора ще усещат невидимите резултати от управлението на ГЕРБ. Видимите - вие, медиите, доста се стараете за тях, невидимите ще ги изпитват в домата си, в магазина, тогава, когато трябва да изпратят децата си на училище, тогава, когато трябва да отидат да се лекуват, ще ги усетят.
Водещ: Стабилен ли е кабинетът, г-н Миков, или наистина е време за предсрочни избори, както казват някои от лидерите на политическите партии?
Михаил Миков: Вижте, стабилността на кабинета има своята цена и цената е 50% от българските граждани да живеят в бедност, включително мантрата за фискалната стабилност се плаща с 16-милиардния дълг и това тласка страната към една дългова спирала, от която няма излизане - свиват се чуждите инвестиции, бизнесът дава много тежки оценки за общата икономическа среда, избори очевидно, ако така продължава, едни предсрочни избори ще са необходими. Очевидно е, че по-важното е в България те да бъдат честни, защото последните избори видяхме как се правят в България. Ако такива избори се ще правим оттук насетне, няма значение дали има избори. Властта не получава легитимност от избори, не получава подкрепа и няколко месеца след изборите виждате наскоро ГЕРБ спечели триумфално изборите и в същото време стабилността по никакъв начин не се повлия. Има една определена дестабилизация вътре в управляващата коалиция и като цяло в страната.
Водещ: За да преминем на финала към вас, в кондицията, в която БСП завършва тази година, само последен въпрос за стабилността на кабинета: приемаме, че важи шестобалната система на оценяване: Каква оценка давате на кабинета за 2015 година?
Михаил Миков: Вижте, аз няма да се изкуша с школски подходи към кабинета.
Водещ: Но те са ясни и са честни.
Михаил Миков: Кабинетът провежда крайно дясна политика, авторитарна политика, политика, която руши демокрацията и законността в България. Това е оценката ми и мисля, че е по-ясна, отколкото да кажа едно число от 1 до 6.
Водещ: Кой е най-добрият министър в кабинета „Борисов", най-смисленият, най-работливият?
Михаил Миков: Трудно ми е, не съм мислил по този въпрос. Министрите не бива да ги оценяваме по това колко работят, трябва да ги оценяваме по това какво усещат гражданите от тяхната работа, защото има такива, които много работят, но други плащат цената. Примерно, вземете винетките - г-жа Попова много работи, обикаля, реже ленти от път на път, гражданите обаче виждат, че пътищата са разбити, че винетките са поскъпнали. Това каква оценка заслужава?
Водещ: Тук аз имам друго мнение, често да ви кажа. Не че съм някакъв много добър шофьор, но като имаш добър път трябва да си платиш за него, нали така? Никъде в Европа хората не строят хубави магистрали и те не са безплатни.
Михаил Миков: Първо им вземаме парите, за да ги разпределим около близки до кабинета фирми или първо правим пътищата и тогава искаме да си платят?
Водещ: Тук вече аз нищо не мога да кажа за това.
Михаил Миков: Кой е подходът?
Водещ: За БСП на финала: Споменахте за поредната победа на ГЕРБ, каква беше за ГЕРБ 2015 година, г-н Миков, годината на поредната изборна загуба?
Михаил Миков: Трудна година, тежка изборна загуба на изборните в местната власт, предконгресна година, 124-тата година на БСП, защото навлизаме в 125-тата.
Водещ: Какви грешки допуснахте като лидер на БСП до тук, вие сте самокритичен човек, така си мисля, какво отчитате като грешка в ръководството на партията?
Михаил Миков: Трябваше да бъда по-настойчив в изваждането на истината за редица проблеми, които са познати, които са идентифицирани от тези преди мен, но не е имало решителност да се действа по тях.
Водещ: Например истината за какво?
Михаил Миков: Истината за членския състав на партията, да речем.
Водещ: И колко е членският състав?
Михаил Миков: В момента тече процес, за да се установи точният членски състав. Истината за поведението на едни или други дейци на БСП, нямам предвид само ръководни, които в определени ситуации предпочитат личния си комфорт пред принципите и социалистическата идея.
Водещ: Позволете ми на финала да пусна секунди от интервюто ми с Кирил Добрев преди около месец, ако не се лъжа, може би то е за тези, които говорите в момента, не знам и след това да завършим с коментар.
Кирил Добрев: Не е тайна, че днес БСП е по-ретро от всякога. Днес тя излъчва послания, които са от средата на миналия век, днес тя и нейните лидери миришат на мухъл, извинявам се, че така го казвам, но тази битка е последна за БСП, защото проблемът с БСП вече не е вътрешнопартиен. Той дори не е проблем и на левицата. Проблемът е национален. Когато имаш слаба, развита опозиция, властта става безконтролна, когато БСП се фрагментира и отива към изчезване, а на нейно място ще се появи нов ляв субект популистки, някакъв нов Франкенщайн, който ще изяде всичко наоколо.
Водещ: Склонен сте, г-н Миков, да се вслушате в това, което казва Кирил Добрев или да го игнорирате?
Михаил Миков: Нито едното, нито другото. Само ще кажа, че г-н Добрев такива неща говори от доста време. Аз разбирам симпатията на вашата телевизия към него, той има специално запазено място в бТВ, но...
Водещ: Винаги е добре дошъл, така, както вие винаги сте добре дошъл в това студио.
Михаил Миков: .... за тази една година той нито във вашата телевизия, нито на друго място е казал нещо специално, по отношение на властта, а извадете колко много е изговорил за ръководството на БСП, тоест той е един щатен опозиционер, който трябва да бъде (...) медиите.

 

BTV, „Тази събота"