Турция и Израел с предварително споразумение за нормализиране на отношенията
Секция: СВЯТ
20 Декември 2015 15:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Турция и Израел с предварително споразумение за нормализиране на отношенията

/КРОСС/ Предварително споразумение за нормализиране на отношенията, сключено между Турция и Израел, може да доведе до появата на източник на природен газ, алтернативен на идващия от Русия, с която Анкара е в остра криза. Според близкия до управляващите вестник „Сабах" окончателната сделка може да бъде подписана до края на годината и веднага след това в двете столици да се върнат посланиците.

Късно в четвъртък израелски източници съобщиха на местен телевизионен канал, че тайни срещи в Швейцария са довели до предварителна сделка. Турски представители казаха за Reuters, че скоростта на разговорите е такава, че окончателно споразумение може да бъде сключено съвсем скоро.

Двете страни почти скъсаха дипломатически отношения и замразиха значителна част от сътрудничеството си след инцидента от 2010 г., когато израелски командоси щурмуваха турски ферибот, поел към намиращата се под блокада Ивица Газа. В сблъсъка на Mavi Marmara загинаха 10 турски граждани.

След кризата с Москва, предизвикана от свалянето на руски боен самолет на границата със Сирия в края на ноември, Анкара спешно търси алтернативни източници на енергия. „Газпром" доставя през Балканите и по морския „Северен поток" над 60% от природния газ, нужен на турските потребители. Други около 20% идват от Иран. И двете страни са в обтегнати отношения с Турция заради войната в Сирия.

Затова турските власти са заложили на проекта TANAP и спешно търсят алтернативи, като доставки от Туркменистан и големите газови находища в Източното Средиземноморие. Разработването на находището „Левиатан", съдържащо 622 млрд. куб. м газ, ще изисква около 6 млрд. долара инвестиция и добивът може да започне през 2018-2020 година.

Допълнителни около 2 млрд. долара ще струва подводният, дълъг 500 км газопровод до турския бряг, но турската страна вече е изразила готовност да го финансира. Турската борса веднага реагира ентусиазирано в подкрепа на една от местните фирми, преговарящи с Израел. Акциите на Zorlu Energy поскъпнаха в петък със 17,46%. За доставки, цена на газа от „Левиатан", трасето на газопровода, партньорската структура и условията за продажба на суровината преговаря и консорциум на турските Turcas и Enerjisa. „Там има потенциал за около 30 млрд. куб. м (годишно), от които Турция да купува 8-10 млрд. куб. м", казва източник на Reuters от енергийния сектор.

Газопроводът ще трябва да мине през икономическата зона на Кипър в Средиземно море, но и по кипърския въпрос Анкара през последните седмици демонстрира раздвижване и подобрени шансове за сделка на разделения от 40 години остров. Подобен стратегически проект най-вероятно ще получи защита от НАТО и може би частично финансиране от ЕС, тъй като и Кипър има много силна нужда от нов източник на енергия. САЩ, където е известно руското влияние в Атина и Никозия, също следят отблизо кипърските преговори и израелско-турските отношения и лично Барак Обама успя преди две години да накара лидерите в Тел Авив и Анкара за пръв път да си говорят директно.

Новината за дипломатическия пробив между Турция и Израел дойде часове след като премиерът Бенямин Нетаняху задейства процедура, разрешаваща разработването на „Левиатан". Израелският дебат, предхождащ това решение, бе свързан основно с националната сигурност - дали газът да бъде предложен на Египет и Йордания (Египет е част и от тристранна комисия с Гърция и Кипър), двата основни арабски гаранта на мира в района, или на Турция, която е далеч по-перспективна икономика и по-сигурен потребител.

Условието на Турция за нормализиране на отношенията, поставено, докато президентът Реджеп Тайип Ердоган бе премиер на страната, съдържа три елемента. Първият е Израел да се извини (което Нетаняху вече направи през 2013 г.,) да изплати обезщетения (предварителното споразумение предвижда превеждане на 20 млн. долара в специален фонд за пострадали и роднини на жертвите, твърдят израелски медии) и отмяна на морската блокада на Газа. Последното няма да бъде допуснато от Израел, защото би увеличило заплахата за ракетен обстрел от територията на Газа, но има шанс за компромис - допускане на повече стоки през израелски пристанища и сухопътната граница с ивицата. Турция от своя страна ще ограничи дейността на „Хамас" на своя територия и ще оттегли обвиненията срещу израелските войници, участвали в акцията срещу Mavi Marmara.

Като част от сближаването между Турция и Израел се възприема срещата в събота между президента Реджеп Тайип Ердоган и Халед Мешал - лидерът на палестинската екстремистка групировка „Хамас", контролираща вече близо десетилетие Ивицата Газа.

Срещата в Истанбул бе потвърдена от източници от президентството, които е определиха като „частна", а малко по-късно бе разпространена и снимка на двамата лидери. Мешал, който живее в луксозен хотел в Катар, "информира Ердоган за последните събития в района", казват източници на Reuters, но не дават повече подробности. Но израелски представители твърдят, че едно от условията на Тел Авив в предварителната сделка е да пусне на турска територия Салех ал Арури - член на ръководството на „Хамас", живеещ от години в страната.