Жълт код заради мъгла. Шофирайте внимателно!
Секция: БЪЛГАРИЯ
21 Декември 2015 09:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Жълт код заради мъгла. Шофирайте внимателно!

/КРОСС/ Жълт код е обявен за днес в 10 области на Западна и Северна България заради гъста мъгла.

Кодът е в сила за областите Благоевград, Кюстендил, Перник, София град, София област, Видин, Монтана, Враца, Плевен, Велико Търново. В котловинните полета и равнините части на тези области ще има условия за образуване на трайна мъгла с видимост до 500 метра. За останалата част от страната обявеният код е зелен.

На много места в равнинната част от страната е мъгливо или с инверсионна облачност. Минималните температури - между минус 3° и 2°, уточниха от НИМХ.

В следобедните часове мъглата ще се разсейва, а облачността ще се разкъсва. Слънчево ще бъде в планинските райони, там ще бъде и по-топло. Ще се задържи тихо.

Максималните температури ще бъдат предимно между 7° и 12°, по-ниски ще останат в местата с трайна мъгла.

Над планините ще е предимно слънчево и по-топло. Ще е почти тихо, само по най-високите върхове ще духа слаб северен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще е около 10°, на 2000 метра около 5°.

По Черноморието ще бъде предимно слънчево. На места в сутрешните часове видимостта временно ще бъде намалена. Ще е почти тихо. Ще се затопли, максималните температури ще са между 11° и 13°.

Тежка верижна катастрофа е станала тази сутрин на автомагистрала „Люлин", в посока София, съобщи „Фокус". Инцидентът е станал след третия тунел на магистралата от Перник за София поради гъстата мъгла и заледените пътни настилки.

Всеки подценява проблема пътна безопасност и тогава, когато тръгне на път го вълнуват редица други неща без да се интересува точно как трябва да участва в движението независимо какъв участник е - дали е пешеходец, водач или пътник, каза Алекси Стратиев, експерт по пътна безопасност и бивш шеф на КАТ, пред БНТ. Това е една тема, която би трябвало да е перманентна тема в обществото. Пътната безопасност е един вид латентен грип, който за съжаление е свързан с много неприятни последици. Защото няколкостотин човека загиват годишно, а хиляди са ранени, допълни той.

„Лошото е, че сравнено с миналата година към този момент имаме увеличение с около 33 човека към този момент и някъде към 700 са загиналите за тази година", уточни Алекси Стратиев.

На въпрос може ли отговорното шофиране да се превърне в начин на мислене, Стратиев заяви, че „Това е най-важното и не напразно и вие и вашата телевизия и редица ваши колеги говорят по темата точно това да се вмени на всички участници в движението, че нещата са много прости: трябва да се спазват правилата за движение. И тогава, когато хората не чуват или някой от тях не разбират и не възприемат този начин на поведение би трябвало да се прилага антибиотик, което е сериозни санкции за грубите нарушители".