Над 30 солисти, оркестъра и балета на Софийската опера в Новогодишния гала концерт
Секция: КУЛТУРА
21 Декември 2015 12:46
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Над 30 солисти, оркестъра и балета на Софийската опера в Новогодишния гала концерт

/КРОСС/ Новогодишният Гала концерт на Софийската опера и балет е дългоочакван от почитателите на оперното и балетното изкуство. За броени дни бяха изкупени билетите за 31 декември, когато в Новогодишната нощ артисти, граждани и гости на столицата ще посрещнат приближаването на нежния звън от чашите с шампанско и ще си обещаят през новата 2016 г. да бъдат най-щастливите хора на света. И те ще успеят, защото изкуството на първия ни оперен театър ще бъде с тях през цялата година - с нови оперни и балетни постановки, с концерти, с представления за деца и с прочутите концерти за бебоци, които са запазена марка на театъра.

В последните години оперните театри на България преживяват кризисни моменти. Софийската опера като национален театър с международно значение разкри, че въпреки кризата категорично показва най-интересния и разнообразен репертоар и e в динамичен творчески подем.

За преодоляване на трудностите първата ни оперна трупа работи упорито, мащабно и със замах. Тя умело обогатява репертоара с непоставяни досега автори и творби - не само на своята сцена с най-лиричните и вглъбаващи постановки до внушителни суперпродукции на открито в столицата, в Парка на Военната академия, пред катедралния храм „Св.Алекандър Невски", но осъществява за първи път гастроли на далечни сцени в Бразилия и Япония, реализира за първи път не само у нас Вагнеровата тетралогия „Пръстенът на нибелунга" в Югоизточна Европа и я представя със сензационен успех не само в България , но и в родината на композитора Германия.

През този сезон Софийската опера направи едно световно турне, което започна с участието на Операта с постановката на „Тристан и Изолда" от Рихард Вагнер, на фестивала в Любляна, „Пръстенът на нибелунга" във Бавария., „Турандот" и „Княз Игор" в Япония, „Пепеляшка" от Росини в Румъния, балетът „Лешникотрошачката" в Италия.

Уникално беше да се видят, как стотици заклети вагнерианци идваха в България, специално за спектаклите на Софийската опера . Над 4000 почитатели на големия композитор се събраха във фестивалния театър в историческия баварския град Фюсен от цял свят, за да чуят и видят българската постановка на тетралогията на Рихард Вагнер - „Пръстенът на нибелунга".

Новият голям успех на Операта бе повод световните медии да заговорят за България, за нейното изкуство, за това, че в тази държава на Балканите вече има традиция да се поставят най-трудните шедьоври на немския композитор. Не случайно българската постановка на тетралогията представена във Фюсен беше поздравена предварително и от премиера на Бавария - Хорст Зеехофер:
„Много се радвам, че Софийската национална опера ще представи тази мощна творба в Бавария. Фестивалният театър във Фюсен е добра сцена за това, та нали оттук тръгва една духовна, свързваща линия с творбата на Вагнер - се казва в поздравлението на Хорст Зеехофер.

Софийската опера, изтъква премиерът, подчертава с изпълнението на целия Пръстен в родината на Рихард Вагнер, своите международни претенции и артистичната си класа. Постановката е придала на творбата допълнителни интересни аспекти и е поставила силен акцент в историята на трактовките на Пръстена. Убеден съм, че изпълнението на пълния цикъл на Пръстена ще въодушеви и публиката във Фюсен.
Представянето на цикъла на Пръстена от Софийската национална опера е не само изключително художествено събитие, но и ценен принос към европейското разбирателство под знака на музиката.
Благодаря на всички участници и спонсори за тяхната ангажираност и желая на публиката незабравимо преживяване с Вагнер", изтъква в заключение Хорст Зеехофер, министър-председател на Бавария.

Кметът на гр. Фюсен - Пол Якоб и българските бизнесмени, които присъстваха на триумфалния успех на Операта в Бавария изтъкнаха, че изкуството на Софийската опера разкрива нови възможности за развитието на културните връзки между Германия и България.

След невероятното преживяване, наречено „Пръстенът на нибелунга" във Фюсен, Операта продължи своето турне в Япония. Японската публика се среща за шести път с Националната опера на България и я очаква винаги с голямо нетърпение и възторг. В различни градове в страната на изгряващото слънце се играха - „Княз Игор" и „Турандот". Артистите, които участваха в тези опери, бяха аплодирани от публиката, а след спектаклите зрителите чакаха на опашки, за да поздравят лично изпълнителите в тях.

Новият сезон на Операта - 2015/2016 започна по традиция с български творби: с произведението на Маестро Георги Атанасов „Борислав", посветено на великия войвода на цар Иван Асен II и с балета „Българска токата" по музика от Васил Казанджиев и Димитър Ненов.

Премиерите и на двете нови заглавия бяха посрещнати с огромен интерес от публиката.

Традиционният Новогодишен Гала концерт на Софийската опера е дълго очакван подарък за меломаните Не само за постоянните приятели на оперното и балетното изкуство, но и за всички нови почитатели, , които за първи път ще попаднат в зрителната зала. Грандиозната идея за празнични спектакли в програмата „Рождество Христово в Софийската опера" бе нова творческа концепция за предколедно и новогодишно настроение.

Програмата на Гала концерта както винаги е наситена с вълнуващи заглавия и имена на солисти, от най-популярните и очаквани имена от чужбина като специални гости: Владимир Стоянов, Цветелина Василева и Кирил Манолов до представяненето на нови гласове за оперната ни сцена в шедьоври на световната оперна и балетна класика.

По традиция концерта започва с филмова ретроспекция на дейността на Операта през изминалата календарна година.

Представяме Ви програмата и Ви желаем здраве и успехи през идващата 2016 година!

Новогодишен Гала концерт

С участието на над 30 солисти, Оркестъра и Балета на Софийската опера:
Солистите Габриела Георгиева, Цветана Бандаловска, Цветелина Василева - гост, Силвана Пръвчева, Лилия Кехайова, Антония Иванова, Цвета Христофору, Мартин Илиев, Костадин Андреев, Даниел Острецов, Даниел Дамянов, Хрисимир Дамянов, Цветан Цветков, Красимир Динев, Бисер Георгиев, Владимир Стоянов - гост, Кирил Манолов, Атанас Младенов, Николай Петров, Алек Аведисян, Светозар Рангелов, Димитър Станчев, Ангел Христов, Стоил Георгиев, артистите от балета :Марта Петкояа, Цецо Иванов, Катя Петрова, Никола Хаджитанев, Ваня Касабова, и други.

Фрагменти от оперите : „Борислав" - маестро Георги Атанасов; „Орфей и Евридика" - Кристоф Глук; „Адриана Лекуврьор" - Франческо Чилеа; „ Манон Леско" - Джакомо Пучини; „Фалстаф", „Отело", „Луиза Милер", „Атила", „Трубадур", Риголето" - Джузепе Верди; „Сватбата на Фигаро" - В.А. Моцарт; „Танхойзер" - Рихард Вагнер, „Фауст" - Шарл Гуно; „Севилският бръснар" - Джоакино Росини; „Веселите уиндзорки" - Ото Николай

Балет солисти: Марта Петкова, Катерина Петрова, Дарина Бедева, Никола Хаджитанев, Цецо Иванов, Росен канев, Трифон Митев, Иванка Касабова, Ирина Желева, Анастасия Неделчева, Георги Аспарухов

Фрагменти от балетите: „Лебедово езеро", „Лешникотрошачката" - П.И.Чайковски; „Джоконда" - Амилкаре Понкиели - фрагмент от операта - танц на часовете; „Дон Кихот", „Баядерка" - Лудвиг Минкус; „Гаяне" - Арам Хачатурян
Участват още солисти и ансамбъл на балета на Софийската опера

Соло тромпети и валдхорни - Г.Фр.Хендел - Музика на водата
Оркестър на Софийската опера и балет
Диригент: Григор Паликаров
режисьор: Пламен Карталов