Остава загадка къде е била пещерата на Рождество Христово
Секция: Православие
22 Декември 2015 10:27
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Остава загадка къде е била пещерата на Рождество Христово

/КРОСС/Съществува раздел в историята, наречен „библейска археология", който се занимава с нетрадиционни трактовки в свещените книги. Според една от необичайните теории, рожденото място на Христос не е юдейският, а Галилейският Витлеем.

В галилейски Витлеем се влиза под тунел от клони на вековни маслини. В края на 19-ти век в там са се заселили немски мисионери, избрали мястото в Галилея, защото вярвали, че там е пещерата, в която е роден Христос. Те довели със себе си археолога д-р Готлиб Шумахер. В своите проучвания той формулира причините, заради които е логично имено това да е селището, в което се е намирала пещерата на Рождество Христово.

Артефакти, свързани с тази теория е търсила и експедиция от археолози от Дания, Испания и САЩ през седемдесетте години на миналия век. Жителят на Витлеем Коби Флайшман, историк и бивш дипломат, разказва:

В началото на селището, по пътя от Назарет до 1973-та година имаше пещера. Сега тя е затворена. Това стана по нареждане на Ватикана. През 1973 г. археолози от Дания, САЩ и Испания търсеха в тази пещера доказателства, че на това място се е родил Христос. Опитваха се да работят далеч от очите на журналистите, но за експедицията им стана известно. Дойдоха представители на Ватикана и не знам какви са били споровете им, но пещерата бе зазидана, а експедицията прекратена. Надяваме се, че при някое от следващите посещения на папата в Обетованата земя ще се разрешат отново разкопки... Доказателства, че в Галилейски, а не в Юдейски Витлеем са се случили събитията, описани от Новия завет, биха оспорили една от важните теории на църквата, че Христос е от Давидово коляно.

Витлеем галилейски или Бейт Лехем (къща на хляба) все още не е част от поклонническите маршрути, въпреки че е само на 7 км е Кана Галилейска, където Христос е превърнал водата във вино. На 20 километра е Магадала, където странстващият проповедник и лечител е срещнал Мария Магдалена, а от крайните къщи на селото са вижда Галилейското езеро, по което се смята, че е ходил по водата.