За 1 година са сменени шефовете на 19 болници
Секция: Здраве
23 Декември 2015 08:02
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
За 1 година са сменени шефовете на 19 болници

/КРОСС/ От началото на мандата на Петър Москов като здравен министър е сменено ръководството на 19 държавни болници, сочи справка на МЗ, изготвена за "Сега". В тях освен нов директор има и нов борд. Отделно в други 19 болници има смени само в борда, а директорът е останал същият. Общо държавните болници са 63, обобщава "Сега".

Нови директори и бордове имат 3 университетски болници - столичните "Св. Иван Рилски" и "СБАЛ по хематология" и плевенската "Георги Странски". Сменено е ръководството в 13 областни лечебни заведения - в Благоевград, Бургас, Варна, Добрич, Перник, Разград, Русе, Смолян, Стара Загора, Хасково, Шумен, Ямбол и "Св. Анна" в София. Нови са ръководствата и на белодробните болници в Роман и Перник и на СБАЛ по лицево-челюстна хирургия.

"Където има влошаване на нивото и качеството на медицинската дейност, занижаване на финансовите показатели, констатирани пропуски и нарушения, където се наруши екипният принцип и доверието между акционерите и управителния орган - е пристъпено към промяна в управлението", мотивираха смените от здравното министерство. В две болници - хематологията и СБАЛ по лицево-челюстна хирургия оставките на директорите са по лични причини.

Според анализ на МЗ за дълговете и финансовото състояние на болниците от средата на 2015 г. съвсем не всички болници с лоши финансови показатели са с ново ръководство и обратното - сменени са директори на болници с добра рентабилност. Областните болници в Ловеч, Пловдив, Александровска болница, ИСУЛ, например, трупат големи загуби, но директорите им не са сменени. От оздравителни програми имат нужда и във Враца, Кюстендил, в "Св. Екатерина" в София, но те явно не включват нов директор. И обратното - "Св. Анна" и "Св. Иван Рилски" в София, болницата в Хасково, университетската в Плевен са посочени като лечебни заведения в добро финансово състояние, но имат нови ръководства. Вероятно най-шумната смяна - тази на директора на "Св. Иван Рилски" Дечо Дечев се обяснява с нарушени екипен принцип и доверие. Директорът на "Св. Анна" Димитър Димитров пък се прости с поста си заради това, че недопустимо голяма част от парите на болницата са били във фалиралата КТБ.

Не е ясно какво е понастоящем финансовото състояние на всяка една от тези лечебници, но като цяло справката на МЗ сочи, че дълговете на държавните болници дори растат и по последни данни са 371 млн. лв. - с 4 млн. лв. повече от края на ноември 2014 г.