РБ иска от ГЕРБ: Намаляване цената на тока
Секция: ПОЛИТИКА
23 Декември 2015 10:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
РБ иска от ГЕРБ: Намаляване цената на тока

/КРОСС/Приемане до март на антикорупционния закон на Меглена Кунева и Закона за съдебната власт, намаляване с 10% на разходите в държавната енергетика с очакван ефект падане на цената на тока и приоритетно финансиране на Северозападния регион. Това са само част от предложенията на реформаторите, които те са заложили в своя проект за анекс към коалиционното споразумение с ГЕРБ, научи "Стандарт".

Очаква се документът днес да бъде внесен при вицепремиера Румяна Бъчварова, която отговаря за коалиционната политика. Първоначалното намерение бе декларацията с приоритети да се представи на ГЕРБ в края на миналата седмица, но трудността по събиране на подписи отложила плановете. Днес преди заседанието на МС парафи ще сложат двамата министри от РБ, които не са лидери на партии - здравният Петър Москов и образователният Тодор Танев. Преговорите ще започнат между коледните и новогодишните празници, но същинската работа по изготвяне на актуализацията на анекса ще протече в първите дни на януари догодина.

Запазва се намерението след три месеца да се даде оценка за изпълнението на правосъдната реформа, съществена част от нея е внасяне на Закон за съдебната власт. Търси се финансиране за Северозападния регион, тъй като такова не е заложено в Бюджет 2016. Средствата ще дойдат от резерви и буфери. Министърът на отбраната Николай Ненчев е успял да прокара и своя приоритет - купуване на нов изтребител. В анекса са заложени стъпки за реформи в още няколко ресора. В образование се държи на реализиране на идеята за професионално образование, в здравеопазването - въвеждане на електронна здравна карта, по отношение на административната реформа - конкурс за всяко назначение, в енергетика - либерализация на пазара и въвеждането на компенсаторни механизми за гражданите и бизнеса, които ще бъдат засегнати. Предвижда се преглед и контрол на изпълнението на всяка от задачите на всеки шест месеца. "Разглеждаме анекса като екшън-план. Така ще се преодолее кризата между РБ и ГЕРБ", твърди Борислав Великов от РБ. Анонимните сигнали няма да отпаднат от антикорупционния закон, само че вече се наричат "неподписани" и ще трябва да отговарят на определени изисквания, за да може да се води разследване по тях, а докато то не завърши, съдържанието им няма да се оповестява публично.