Стопанската академия в Свищов – ощетена с над 1 млн. лв. годишно чрез схема с учебници
Секция: БЪЛГАРИЯ
28 Декември 2015 17:02
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Стопанската академия в Свищов – ощетена с над 1 млн. лв. годишно чрез схема с учебници

/КРОСС/ Три досъдебни производства за престъпления по служба е образувала Районната прокуратура в Свищов срещу виновни длъжностни лица от Стопанската академия „Димитър А. Ценов" в Свищов. Разследванията са по констатации на одитен доклад на Инспектората на МОН, поискан от бившия служебен ректор на висшето училище проф. Иван Върбанов. Той обхваща три години (2012-2015 г.) от втория мандат на скандалния бивш ректор Величко Адамов, съобщи в понеделник преподавателят Калин Костов, шеф на Сдружението за европейско качество във висшето образование. Най-крупната далавера, за която държавното обвинение търси виновни, е порочна схема за печатане на учебници за дистанционното обучение.

„С договор между Стопанска академия и ЕТ „Павлин Петров" се печатат учебници за дистанционното обучение. Оказва се, че авторските права не са уредени, липсват договори и декларации. Академията ги продава по 2-3 лв. бройката, а в последствие ги изкупува обратно от едноличния търговец за нуждите на магистърското обучение на цени между 25 и 40 лв. Според преподавателите от катедра „Финанси" става дума за 1-2 млн. лв. годишно", твърди Калин Костов. Според констатациите в одита става дума за сключени икономически неизгодни договори с външна фирма. "Трябва да се провери дали не става дума и за черно счетоводство", смятат от сдружението.

За схемата първи сезира прокуратурата кандидатът за ректор проф. Андрей Захариев. Той дори твърди, че са извършени отчисления в брой, без данъци, към „неизвестно ръководно лице" от Академията. Според проф. Захариев това е установено чрез лични декларации на 20 преподаватели от катедра „Финанси и кредит" за 103 обекта на авторско право като учебници, сборници, ръководства и др.

Бившето ръководство на свищовския вуз е разследвано и за фалшиви служебни командировки на служители до Велико Търново и Горна Оряховица. Оказало се, че те са били на ранчото на проф. Адамов в близко село, където извършвали несвойствени дейности като косене и боядисване.

В Свищов се води и разследване за принуда спрямо академичния състав. По този начин са били събрани близо 120 хил. лв. за разбунилата духовете алея с паметници на ректорите на Академията. „Ако не дадеш съответната лепта, ще бъдеш изхвърлен. Имаше и конкретни ставки - 1000 лв. за професор, 500 лв. на доцент, 300 лв. за главен асистент и доктор и по 150 лв. за обикновен асистент", допълни доц. Бисер Кръстев от Сдружението за европейско качество във висшето образование.