/КРОСС/ Паметникът на Цар Цамуил и реставрацията на Ларгото се състезават в категория „Градски бъг" за наградите за архитектура, дизайн и градска среда на WhATA. За шести пореден път блогът за архитектура обявява своите номинации за събитията, успехите и провалите в областта за 2015 г. Гласуването е отворено до 20 януари на сайта на WhATA.
„Архитектурната 2015 беше „скучна" на фона на политическите и военни катаклизми, които светът изживя, но нека е скучна. В Палмира, вярно, беше далеч по-„интересно", мотивират се архитектите и продължават: „Ларгото е зле, но все още живеем в по-добрата част от света".
Номинирани за архитектурно събитие на годината са дебатът за и против събарянето на паметника пред НДК в Червената къща; форум „Културно наследство"; One Architecture Week 2015; Софийски архитектурен фестивал; инициативата на сдружение „Трансформатори" МЕМОРЕАЛИТИ, в който български и чуждестранни студенти проектираха алтернативи за паметниците на на I и VI пехотен полк и „1300 години България" пред НДК; подаването на оставка от главния архитект на София Петър Диков.
В привличащата голямо внимание категория градски бъг на годината се състезават предизвикалият големи дебати паметник на цар Самуил в София и бутафорната реставрация на Ларгото, която бе замразена след острата обществена реакция, „реставрацията" на Берлинската стена до НДК и реконструкцията на бившия хотел Кемпински, която нашумя с изтръгването на японските вишни и замяната им от пластмасови, както и сградата Сан Стефано Плаза, изникнала на мястото на бившата Прошекова фабрика срещу НДК.
В категория нормалност на годината номинирани са Музейко; промяната на НДК, предаването „История на изкуството за деца" по БНР, детския парк в село Чавдар, градската игра „Код Кино" и новата Главна във Варна.
За личност на годината са предложени културологът Ивайло Дичев, директорът на НДК Мирослав Боршош и „Архитектите, които СЕ занимават с архитектура".
В категория Конкурс на годината претендентите са: конкурс за нова библиотека във Варна; конкурс за Борисовата градина; конкурс за посетителски центрове Централен Балкан; конкурс за инфопункт на Нощ на музеите, Пловдив.
За архитектурна тенденция на годината са номинирани дебатът за крепостите и фалшификацията на историческото наследство; всички в защита на старите къщи; откриването на алтернативни музеи за съвременно изкуство; появяването на алтернативни книжарници и библиотеки.
За сграда на годината са гласуването е между Bavaria Auto, София, офис сграда ЕКСПО 2000, София, офис сграда във Варна и Observation House, Североизточна България. Новият клуб „Перото" в НДК, Street chefs и бар „Спутник" се състезават в категория ресторант/бар на годината.
Представянето на претендентите в отделните категории, мотивите за издигането им и снимки може да видите на страницата на конкурса.