/КРОСС/ Въпреки обещанието да ограничат шпионажа на съюзниците си след скандала около Агенцията за национална сигурност, САЩ следят комуникацията на израелския премиер Бенямин Нетаняху и на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, съобщава AFP. Според анонимни представители на американската администрация, цитирани от The Wall Street Journal, Нетаняху е бил следене с цел постигане на договорка по иранската ядрена програма.
Белият дом не отрече статията на WSJ, но подчерта тесните връзки между САЩ и Израел. „Не извършваме разузнавателна дейност срещу другите страни, освен ако нямаме някаква конкретна, свързана с националната сигурност причина. Това се отнася както за обикновените граждани, така и за световните лидери", заяви говорителят на Съвета за сигурност към Белия дом. „Президентът Обама е заявявал неколкократно, че ангажиментът на САЩ към сигурността на Израел е ненарушим", посочи говорителят.
Посолството на Израел във Вашингтон е отказало коментар.
След скандала около дейността на АНС Обама обеща да ограничи шпионажа на лидерите на страните съюзници. Според WSJ обаче президентът е намерил „важни за националната сигурност причини", които оправдават продължаването на програмата за следене за някои лидери, сред които израелският премиер Бенямин Нетаняху и турският президент Реджеп Тайип Ердоган.
Администрацията е решила да не премахва или деактивира поставените вече електронни устройства за следене, тъй като в случай на необходимост би било трудно да бъдат поставени отново. Според вестника вместо това Обама е поискал следенето на комуникационните системи на близките съюзници на САЩ да не бъде извършвано системно, докато други лидери са останали под непрекъснат надзор.
Сред тях е израелският премиер Бенямин Нетаняху.
WSJ посочва, че американската администрация е изготвила списък с лица, които не подлежат на подслушване. Сред тях са френският президент Франсоа Оланд и германският канцлер Ангела Меркел.