/КРОСС/ Цените на „черното злато" обърнаха вчерашната възходяща посока и отново бележат спад след данни показващи изненадващ ръст на петролните запаси в САЩ. Според Американският петролен институт (API) запасите на суров петрол за седмицата до 25 декември са нараснали с 2,9 млн. барела при очаквания на инвеститори и анализатори за спад на запасите с около 1 млн. барела.
Вчера петролът поскъпна с близо 3% на фона на изгледите за предстоящо по-студено време в Северна Америка, което да доведе до по-силно потребление на горива за отопление. Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през февруари 2016 г. се повишиха към 37,94 долара за барел, докато аналогичните фючърси на петрола сорт брент нараснаха до 37,93 долара.
Новината на API за рязко повишение на петролните запаси в САЩ обаче парира доброто възходящо движение и днес фючърсите на американския лек суров петрол се понижават с 1,7% към 37,23 долара за барел, а на петрола сорт брент - спад с 0,85% към 37,47 нивото.
Днес вниманието на участниците на пазарите на суровини ще бъде насочено към официалните данни за седмичните петролни запаси на Енергийната информационна администрация (EIA), които ще бъдат оповестени в 17.30 часа.
Проблемът със свръхпредлагането не е лесен за решаване, особено ако няма силен катализатор за бързо стимулиране на търсенето, посочи установен в Сингапур търговец и добави, че обемът на търговията ще остане тънък и неликвиден в навечерието на почивните новогодишни празници и по този начин пазарът ще остане податлив на по-сериозни ценови колебания.
От повече от година насам свръхпроизводството е постоянен дразнител на петролните пазари като цените на двата сорта петрол паднаха с повече от 70% от техните върхове, достигнати в средата на 2008 г. и се понижиха с между 29 и 34% само в рамките на настоящата година. Рекордно ниските цени накараха големите петролни компании да ограничат инвестициите и да съкратят работни места.
Някои анализатори очакваха, че страните-производителки ще ограничат производството в резултат на рязко намаляващите приходи от петрол, но мнозина от тях бяха изненадани, след като по-рано този месец Саудитска Арабия, която оглавява ОПЕК, заяви, че ще запази своята стратегия за запазване на размера на добива, за да спечели пазарен дял срещу конкурентите извън петролния картел като Русия и САЩ.
Въпреки че запасите на суров петрол в САЩ все още стоят на нива, невиждани от осем десетилетия насам, през последните няколко месеца се забелязва свиване на производство, което дава слаба надежда за бавно затихване на проблема със свръхпредлагането. Но според общата прогноза за 2016 г., глобалното нарастване на търсенето ще остане далеч зад очаквания ръст на предлагането и това ще продължи да държи под натиск цените на „черното злато".
Тази прогноза е по-очевидна с оглед на липсата на решение за доставките от страна на ОПЕК, като по същото време западните санкции спрямо Иран вероятно ще бъдат вдигнати през първото тримесечие на следващата година. Поради това ние очакваме нови върхове в общото производство на ОПЕК, които да спомогнат за продължаващо поддържане на голям физически излишък, заяви Тим Евънс, анализатор в Citigroup Futures. В интервю за телевизия CNBC той прогнозира, че петролните цени са изправени пред риск за по-нататъшен спад през първата половина на 2016 година.
Относно търсенето (потреблението) на петрол от Китай, то вероятно ще остане във възходящ тренд, макар и с по-бавно темпо, тъй като страната ще продължава да се възползва от ниските петролни цени, за да попълни стратегическите си резерви и местните рафинерии ще се възползват от евтиния суров петрол. През ноември износът на Китай на рафинирани петролни продукти се е повишил с 68% спрямо същия период година по-рано, докато вносът е намалял с 21%, което подчерта за наличието на пренасищане на рафинирани продукти в страната.