Събитията в края на годината показват, че е възможно тревожно развитие на ситуацията
Секция: Коментари
31 Декември 2015 11:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Събитията в края на годината показват, че е възможно тревожно развитие на ситуацията

/КРОСС/ През 2015 г. България беше в окото на бурята. Навсякъде наоколо беше бурно, а в България беше затишие, каза политологът Първан Симеонов в интервю за БНР. Според него събитията в края на годината подсказват, че е възможно тревожно развитие на външнополитическата ситуация: „Самата идея, че е възможно трайно да свикнем с мисълта, че в България ще има политическа сила, която е видимо предана на друга държава, е неприятна, леко стряскаща и е нещо, което не сме виждали до този момент в пълнота. Надявам се това да не се случва".

Фактът, че най-любопитното от 2015 г. се случи в нейния край, означава, че през останалата част от годината нещата са циклили, посочи Симеонов.
По думите му сюжетът за стабилността е изместил сюжета за реформите: „Действително, българите като че ли възприемаха случващото се през 2915 г. като малко по-спокойно в сравнение със следващите години. Но както е някакъв късмет за България, тази стабилност може да се окаже и проклятие, защото ни кара да седим без да мърдаме, без да правим реформи, без да намаляваме излишното харчене и голямото крадене, без да променяме модела „Кой". А това означава още една изгубена година".
Позитивният ефект на спокойствието в страната е, че най-лошото ни се разминава, коментира още политологът: „Разминава ни се, защото може би имаме сериозен късмет и може би защото се опитваме да лавираме между различните геополитически интереси, които се кръстосват тук".
Симеонов е на мнение, че проблемът в ДПС има своите геополитически предпоставки: „Макар конкретните поводи за случилото се да си мисля, че са съвсем материални, свързани с доста по-прагматични и текущи неща, без съмнение новите геополитически реалности оказват влияние. И порасналата външнополитическа амбиция на Русия, която има своите интереси на българска територия, и новата, от няколко години, външнополитическа доктрина на Турция, която се основава на предпоставките от османското минало. Ако тези две неща си дават среща тук, за нас е опасно".
Според Симеонов повечето българи не желаят предсрочни избори през следващата година. По думите му такива биха били предизвикани при определени обстоятелства от премиера или в резултат на външен натиск, в т.ч. граждански.
Логиката не говори за предсрочни избори. Но особено краят на 2015 г. ясно показа, че са възможни бурни задкулисни развития, свързани с политически, икономически и всякакви други зависимости, които в един момент могат да доведат до такава ситуация, коментира политологът.