Ж. Коен: „Овергаз” не е клиент
Секция: Интервюта
03 Януари 2016 11:57
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ж. Коен: „Овергаз” не е клиент

/КРОСС/ Водещ: Продължаваме напред с коментара на г-н Жаклен Коен, изпълнителен директор на Българския енергиен холдинг. Г-н Коен, временно изпълняващ длъжността ли сте, или вече сте за постоянно?

Жаклен Коен: Аз не знам да съм бил някога временно изпълняващ длъжността.

Водещ: Може би през лятото.
Жаклен Коен: Не, никога. Имам редовен договор за управление, не знам кога как, всъщност знам де, но се пусна един слух, който не смятам за нужно да бъде опровергаван.

Водещ: Радвам се, че сте така спокоен, иначе в нашите коментари тук очакваме продължение от Христо Казанджиев, който е енергиен експерт и ще проследим казаното от вас с голямо внимание. Доволен ли сте от позицията, която разпространи „Овергаз" вчера?
Жаклен Коен: Да ви кажа честно, не съм я чел.

Водещ: Аз ще ви помогна. В тази позиция частното дружество обяснява, че от „Овергаз" са изпратили заявки за необходимите количества, които обаче не са били потвърдени от руския газов гигант. За да не рискуват доставките до клиентите си от „Овергаз" уведомили „Булгаргаз", без да чакат отговор от „Газпром", но не казали по-рано, защото газът в тръбите бил достатъчен.
Жаклен Коен: Ако мога да ви прекъсна...

Водещ: Нали ви интересуваше каква е позицията? Интересува ли ви каква е позицията?
Жаклен Коен: Не искам да коментирам позиция на търговско дружество. Това, което чух, какво да ви кажа, още тук има някои неточности...

Водещ: Само да завърша: Отговорът на руската компания, че ще спре газа, дошъл в 5 ч. на новогодишната вечер, когато премиерът и енергийните шефове съобщават за вече сключения договор между „Овергаз" и „Булгаргаз". Тоест те са действа успоредно, тоест те взаимно са се надпреварвали, нещо подобно се е случило. Кажете ми вашата...
Жаклен Коен: Кой с кого се е надпреварвал не разбрах?

Водещ: Вероятно „Овергаз" и „Булгаргаз".
Жаклен Коен: Тук искам да разсея едно много дълбоко неразбиране. „Булгаргаз", който в случая помогна и не само „Булгаргаз", както се казва „Булгаргаз" е последната брънка, държавата помогна да се предотврати една криза, която не знам дали се търсеше, или не целенасочено и всякакви оправдания от когото и да било 31-ви, 5 ч. и т.н. смятам за некоректно. Вие сама разбирате, че не може някой да държи 200 хиляди души заложници дали ще имат новогодишна вечер, дали ще имат празнично настроение за това, че не се е обърнал навреме, повтарям, единствено навреме. Ако се обърнем отново към информацията от МВнР на Руската федерация там има едно изречение, което би трябвало да говори много.

Водещ: Там има едно успокоително изречение - че няма да оставят България без синьо гориво.
Жаклен Коен: То е последното изречение, което е не само успокоително, което също говори много за отношенията от последно време, но има едно предпоследно изречение, което е доста по-интересно. Не знам дали имате пред вас съобщението.

Водещ: Не, кажете сега, вие кажете кое изречение.
Жаклен Коен: Това е казано, че с компания „Овергаз" сътрудничеството, нали правят такъв свободен превод, то е на руски, сътрудничеството, с което обезпечават досега не повече от 10% от годишното потребление на газ, продължават преговорите за урегулиране на натрупалите се през последните години търговски въпроси.

Водещ: Сега, първо за паниката, 200 хиляди души ще изпитат паника толкова бързо, без да имат каквато и да е информация, отгоре на това „Овергаз" потвърждава, че няма паника, понеже тръбата е пълна, но правителството се безпокой.
Жаклен Коен: Аз искам да се върнем отново към това изречение, което преди малко ви прочетох. Натрупани за последните години - очевидно това не е изненада за някого, освен за държавата. Пак повтарям, не мога да разбера защо в ситуация, в която държавата помага започва да се говори, че държавата изнудва някого, че държавата мачка някого, кажете ми каква е логиката спекулацията, че „Булгаргаз" е длъжен - не, „Булгаргаз" не е длъжен. „Булгаргаз" е длъжен да осигури газ на собствените си клиенти. „Овергаз" не е бил такъв клиент, „Овергаз" има собствена лицензия за доставка на газ.

Водещ: Да, те твърдят, че нямат никакви проблеми с плащанията, и че въобще това...
Жаклен Коен: Аз изброявам факти, твърдения, на който и да било няма да тълкувам, има факти и тези факти са тези, които ви казвам. Оттам нататък всеки е достатъчно разумен, мъдър да прецени действията на всеки един с този наистина става вече една сага. За нас тази история приключи на 31 декември - в 17.30 часа.

Водещ: Сега, моля ви да изясните това, което прочетохте. Както казваше Доган в едно писмо, „Защо преди можеше, а сега не може" „Овергаз" да получи тази доставка?
Жаклен Коен: Моля ви се, отново за пореден път ви казвам: Търговски взаимоотношения между две компании, които са външни за БЕХ аз няма да коментирам. Не ги знам, не ми е работа да ги знам.

Водещ: Ако става дума за държавата в свои системни изказвания г-н Сашо Дончев критикува този наш метод в България да се разправят с частните дружества. Тоест държавата, прекалено много държава, която взема отношение към работата на тези частни дружества. В случая това, което във форумите представлява най-голяма полемика е кой ще застане на мястото на „Овергаз".
Жаклен Коен: „Овергаз" е акционерно дружество, което си има акционери. Смятате ли, че ако то си беше обезпечило обемите газ, някой щеше да тръгне да му помага - не е необходимо. Но и другото не го приемам - когато знаеш съобразно коментара на Министерство на външните работи на Руската федерация, че има преговори за въпроси, които са се натрупвали през годините, забележете през годините, не през последните 24 часа, съвсем нормално е, ако си отговорен, ако си високо отговорен ръководител на компания, която извършва дейност от обществена значимост, кажете ми какво не е обществена значимост, ако не снабдяването с газ на 200 хиляди души?

Водещ: Да, има и такова мнение, че намесата на Борисов е била излишна, тъй като ситуацията е била контролирана по закон. Газоснабдяването е услуга от обществен интерес и законът казва как да се действа.
Жаклен Коен: Обяснявам ви, може би не ме разбрахте. Да, така е за клиентите на „Булгаргаз", „Овергаз" не е клиент. Направете едно, ако искате проучване какво съдържат лицензиите на „Булгаргаз", какво съдържат лицензиите на „Овергаз", това е една заблуда, която отново се опитва да се тиражира. А именно, че когато някой, който се е заел с търговска дейност от значим обществен интерес изпитва проблеми, държавата му е длъжна да прави всичко и накрая той да каже държавата ме мачка, кажете ми логиката в това нещо.

Водещ: Мисля че вие би трябвало да намерите тази логика.
Жаклен Коен: Ние намерихме логиката да помогнем на 200 хиляди души, отново казвам, значителна част от нашето общество, 200 хиляди души да бъдат спокойни в новогодишната вечер, да бъдат спокойни за в бъдеще. Направихме компромиси да подпишем тези договори, без съответните финансови инструменти, кажете ми какво повече можехме да направим, каква друга логика да използваме?

Водещ: Моля ви да кажете, ако има недоверие от руска страна към „Овергаз" на какво отдавате това и на какво се дължат публикациите от преди няколко седмици, които говорят, че предстои развод между „Газпром" и „Овергаз"
Жаклен Коен: Във всяка една компания между акционерите могат да възникнат много противоречия и под най-различно естество, включително и в един момент, акционерите могат чисто персонално, чисто лично да не се харесват.

Водещ: Е, как е в случая?
Жаклен Коен: Не знам. Трябва да потърсите съответните акционери в компанията.

Водещ: Възможно ли е под влияние на българската държава да се търси някаква смяна и да кажем, че мястото на „Овергаз" да е изтъргувано по някакви причини от българското правителство?
Жаклен Коен: Извинявайте ме, историите на конспирацията - как си представяте българската държава да отиде и да каже на един акционер, който с другия акционер има толкова дългогодишни, повтарям, дългогодишни отношения и в същото време, пак искам да обърна внимание - не се касае за нещо инцидентно. В изявлението на Министерството на външните работи на Руската федерация се казва, че това са проблеми, които са трупани през годините. На някой очевидно му е удобно да каже всичко стана в 24-тия час. Да, в 24-тия час държавата помогна на своите граждани. Нищо друго не е станало.

Водещ: Ако проблемите са се трупали в годините, защо точно сега се случи?
Жаклен Коен: Въпросът не е към нас. въпросът не е към нас.

Водещ: Може ли да коментирате въпроса с цената - дали ще има промяна, тъй като се заговори за тези 10%?
Жаклен Коен: Да, това е по договор. Това е по договора на „Булгаргаз" с неговия доставчик „Газпром Експорт".

Водещ: Кой ще плаща надценката от 10%?
Жаклен Коен: Ако се запази, това не е наказание, това просто е договорено. Това увеличение от 10%, ако се запази, разбира се, че трябва да го поеме този, който го е предизвикал - „Овергаз".

Водещ: И по какъв начин?
Жаклен Коен: Как по какъв начин?

Водещ: Ще бъде принуден? По какъв начин ще бъде принуден?
Жаклен Коен: Аз, като ръководител на търговско дружество, ако изпадна в ситуация да платя неустойки, естествено си ги покривам от дейността на дружеството, няма друг начин. Или държавата да ги плати. Не знам ви какво предлагате или какво пише по форумите.

Водещ: Да, пише различни неща, че това би била една незаконна субсидия за частна компания.
Жаклен Коен: А според вас кое е разумното? Държавата ли да ги поеме тези 10%, ако, повтарям по дословие, ако не успеем да се договорим и да ги премахнем?

Водещ: Т.е предстоят ви много сложни разговори? Нешо такова? Така ли да ви разбирам?
Жаклен Коен: Така е. Така е и независимо, че се появиха, че едва ли не, че някакви твърдения, аз отново искам да благодаря, и то съвсем искрено на колегите от „Газпром", защото наистина те нямаха никакво задължение в случая да удовлетворят тази увеличена заявка на „Булгаргаз". Виждате, зима е, навън вали сняг, консумацията на газ е в пика си, в пика. Те също трябваше да се организират, но както и да е, това вече са технически подробности, които едва ли е нужно да занимаваме всички.

Водещ: Допускате ли, че е възможно да се премине в едно много сериозно полемизиране, тъй като и без друго вече споменах, г-н Дончев има изказвания, които са контра, как да кажа, които противостоя на усилията на държавата непрестанно да се вмества, в предварителен план той го е говорил, освен това има мнение, че г-н Борисов изглежда последователен в критиката си към т. нар. „медийни бухалки" на газовия посредник и на газовите посредници?
Жаклен Коен: Не съм специалист в медийната сфера, но едно мога да ви кажа - очевидно някой се опитва да се оправдае за ситуацията, опитвайки се да обясни, че всичко се случва сега и в момента. Очевидно това са въпроси, които са претърпели развитие през годините, събирали са се много проблеми, аз не знам от какво естество са те, но не може на този, който ти е помогнал, ти да му казваш, че те дави. Искам много ясно да се разбере това нещо и пак - „Булгаргаз" не е длъжен, „Булгаргаз" е длъжен само и единствено към своите си клиенти. Направете един, ако искате, анализ на клиентите на „Булгаргаз" и на „Овергаз", без битовите и погледнете структурата им, погледнете кой с какви клиенти е сключил договори. Има много неща, има много теми, които биха могли да бъдат анализирани.

Водещ: Да, кажете малко повече за това? Анализирайте вие, анализирай това - кой с какви клиенти има работа? Смешно ли е?
Жаклен Коен: Подсещате ме за филма „Анализирай това".

Водещ: Именно.
Жаклен Коен: Разбира се, че това не може да стане с едно такова кратко включване и се надявам наистина да е изчистена темата по отношение „лошата държава".

Водещ: Като имате предвид, че там има натрупана неприязън поради борбата на г-н Борисов с газовите посредници. Той твърди, че това, от което е лишил „Овергаз", би приличал на един милиард заради загубите през годините и там действително има проблем в тези взаимоотношения, българският министър-председател и „Овергаз".
Жаклен Коен: Не. Аз никога не бих персонифицирал каквито и да било търговски отношения. Не надценявайте много ви моля, не съм адвокат на никого, но не надценявайте, как да ви кажа, това, което се тиражира по една проста причина - защо в тези последни 15 години, да речем е имало едни търговски взаимоотношения, които сега някой се опитва да каже, че в 24-тия час някой се опитва да го измести от тези отношения. Няма как да стане. Лицензията и е лицензия. Той би трябвало, ако пледира за свободен пазар, да си е осигурил към момента поне още един източник на газ. Иначе сами разбирате какво се получава. Има един източник на газ за доставка до България, има двама търговци, поинтересувайте се всеки от тях на какви цени получава, тук според мен не е лошо да се сезира и Комисията за защита на конкуренцията и да се види, просто да се направи един икономически анализ. Казвам икономически, в никакъв случай не политически.

Водещ: Предполагам, че няма да липсват тези анализи, разбира се, много добре, че вие се обърнахте към тази комисия и това, заради нейната, как да кажа, инертност, е полезно, че го правите, г-н Коен. Разбира се, изкушавам се да дам възможност на г-н Казанджиев да ви попита нещо, което ще бъде далеч по-прилично и по-компетентно от моите въпроси. Имате ли въпрос към г-н Коен, г-н Казанджиев?
Христо Казанджиев: Не, нямам въпрос. Мисля, че беше в много голяма степен коректен.
Жаклен Коен: Не, аз в полемика в ефир, и то задочна, съм казал много пъти,никога няма да влизам.

Водещ: Вие и без друго досега не сте влизал.
Жаклен Коен: Моля?

Водещ: Досега не сте влизали. От скоро ви изправиха така пред микрофона.
Жаклен Коен: Не, никога не съм влизам в полемика, задочна. Задочна полемика просто няма как да бъде градивна, ползотворна, така че, надявам се в някакво близко бъдеще, ако тази тема продължи да бъде интересна за обществото, защото аз казвам,ч е за нас тази тема приключи в 18 ч. на 31 декември.

Водещ: Това, което споменахме за цената, кога смятате, че може да се уреди и как, и кога ще засегне гражданите?
Жаклен Коен: За гражданите, за абонатите трябва да питате „Овергаз" какви са неговите търговски планове. От наша страна, от страна на „лошата държава", ви уверявам, че ще бъдат положени всички усилия, всички необходими усилия. Дали ще се увенчаят с успех не мога да ви кажа, защото в момента консумацията на газ в цяла Европа е в своя пик и разбира се, че ако се случи положително решаване на въпроса, това ще бъде само и единствено проява на добра воля от страна на нашите партньори.

 

Жаклен Коен - изпълнителен директор на БЕХ

БНР, „Неделя 150"