Всеки шофьор може да се присъедини към съдебно дело срещу новите цени на винетките
Секция: Автомобили
04 Януари 2016 14:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Всеки шофьор може да се присъедини към съдебно дело срещу новите цени на винетките

/КРОСС/Всеки правоспособен собственик на автомобил може да се присъедини към заведеното във Върховния административен съд (ВАС) дело срещу поскъпване на винетките, като срокът за това е 2 февруари. Процесът е започнал след жалба на Николай Филев от София.

Жалбата е срещу Постановление на Министерски съвет (МС) от 17 ноември 2015 г., с което бе изменена Тарифата за таксите, които се събират от агенция "Пътна инфраструктура". С определение ВАС вече е признал, че жалбоподателят е правоспособен водач, който притежава кола и неговите права и законни интереси са пряко засегнати от новите винетни цени, тъй като няма как да се движи по републиканските пътища, без да заплати таксата, предаде "Правен двят", цитиран от "Дневник".

Тарифата за таксите е подзаконов нормативен акт и ВАС е наредил да бъде публикувано обявлението за оспорването й в Държавен вестник. По този начин, всеки с правен интерес, което според съда означава всеки правоспособен собственик на автомобил, може да се присъедини към делото до началото на устните състезания по него, което се очаква да бъде на 2 февруари, 14 ч., за когато е насрочено заседание по делото.

С оспореното постановление, кабинетът увеличи цената на винетките, като годишната за лек автомобил стигна 97 лв, или 30 лв повече от миналата година. В жалбата си до ВАС Николай Филев посочва: "Извън медийните изяви на министъра на регионалното развитие и благоустройството, че причината, налагаща промяната в цената, е фактът, че винетните такси не са променяни от 2008 г., липсват каквито и да е било мотиви към предприетото изменение на нормативния акт".

Затова той оспорва промените в постановлението, тъй като те са в нарушение на Закона за нормативните актове. По закон изработването на проект на нормативен акт се извършва при зачитане принципите на обоснованост, стабилност, откритост и съгласуваност. Заедно с това задължава съставителите на проекти да ги публикуват на интернет страниците си с мотивите и доклада и да дадат най-малко 14 дни на заинтересованите от предлаганите изменения да изразят становище.

В жалбата си Филев посочва, че публикуването не е направено нито на страниците на МС, нито на страниците на Министерство на регионалното развитие и благоустройство. Така освен, че не са спазени законовите изисквания, според жалбоподателя, той е бил лишен от възможността за активно участие в производството по изменение на винетните такси. Предложеното постановление не бе публикувано и в портала за обществени консултации - strategy.bg.

Гражданинът е поискал още от ВАС да спре действието на новите цени, но съдебният състав е отказал, тъй като в жалбата липсвали каквито и да е твърдения за евентуални вреди, които действието на постановлението би причинило.