/КРОСС/ Евродепутатът от БСП Илияна Йотова пред "24 часа"
- Г-жо Йотова, какъв е вашият анализ на случващото се в ДПС?
- Очаквах позиция от ИБ на БСП, но тъй като такава няма, ще кажа личното си мнение в три аспекта. Вътрешнопартийният засяга само ДПС - те ще решават лидерския проблем. Вторият е вътрешнополитически - тепърва ще става ясна ролята на Местан при управлението на Орешарски и свалянето на правителството, в разпалване на несъществуващо етническо напрежение, в повече или по-малката подкрепа на сегашното управление и договорките с Борисов и т.н. Третият е вече от компетенциите на националната сигурност и доколко съседна държава е имала възможността да управлява парламентарно представена българска партия, как се осигуряват гласовете за изборите и в двете страни и т.н.
- Има ли наистина намеса на Турция във вътрешните ни работи, както каза премиерът, който говори с колегата си Давутоглу?
- Вместо раздумка по комшийски премиерът трябва постави остро въпроса пред турското правителство, ако има информация от българските служби. Фамилиарниченето с "Ахмет" няма място, когато става дума за интереса на България. Имаме нужда от истината, защото е важен българският етнически модел, постигнат нелеко в трудната и противоречива за целия регион атмосфера на 90-те.
- ДПС ще подкрепя ли правителството?
- Подкрепата ще бъде засилена с ясното намерение да се изместят реформаторите и Патриотичният фронт. Разликата ще бъде в начина -
твърди условия
за сметка на
задкулисните
договорки
ДПС иска да върне самочувствието на центристка европейска партия.
- Защо зачестиха скандалите у нас през последния месец на 2015 г.? Как изглежда в Брюксел скандалът със съдебната система например?
- Отговор от Брюксел засега няма. Убедена съм, че екипът на ЕК, който подготвя новия доклад, внимателно проследи всичко около промяната на конституцията. Ако докладът е и политически - ще има тежки оценки.
Промените в конституцията бяха сделка между управляващите партии в коалицията, в която всеки имаше своята роля. От почти пасивното отношение на ГЕРБ до ролята на АБВ като говорител на тези промени. От най-гласовитата и крайна позиция на реформаторите до подкрепата на ДПС. Вече никой дори не си спомня за историческия компромис, защото в крайна сметка всичко се сведе до пазарлък. Затова няма цялостна стратегия, цялостна визия за добра съдебна система в полза на гражданите.
За реформаторите съдебната реформа трябваше да свали Сотир Цацаров от поста главен прокурор. Направиха опит за компроматен преврат. Не е мъжко поведение, но те така си вървят от 90-те. Ако имаш аргументи против работата на главния прокурор, излез и ги кажи смело, а не се крий зад записи или фалшиви изявления на някой европейски чиновник.
- Реагира ли наистина тогава ЕК?
- Пълен абсурд! Европа е много чувствителна на тема независима съдебната власт и не мога да допусна ЕК да се намесва по такъв начин, още повече пък с персонално посочване на един или друг висш магистрат. Затова пък остават много въпроси и трябва да има анкетна комисия в Народното събрание, а ние, евродепутатите, да питаме евроинституциите.
- Неведнъж сте критикували БСП, че не е силна опозиция. Така ли е още?
- Да. Зная колко е трудно на колегите в парламента, когато не можеш да събереш дори нужните гласове за вот на недоверие. Затова поведението ни трябва да е още по-силно, да показваме на хората лошите закони, грешните решения, злоупотребите с власт. На този терен БСП отсъства. Не е достатъчно да бъдем единствената опозиция в НС, а за съжаление, амбициите на част от сегашното ръководство стигат само до това. За мен това е стъпка към бъдещото участие на БСП във властта. Говоря с много хора, имаме ресурс, но първо трябва да спрем, да прогледнем истински как стои БСП. Но истински, а не да се утешаваме, че за два месеца сме запазили някакви жалки 12%.
- Има ли перспектива пред БСП?
- Мнозина предричат разпад на БСП, но ще са разочаровани. Имаме две задачи с не толкова трудни решения. Първата е какво предлагаме за страната ни. Финансово и икономически България стои много зле, разчита се само на европейски средства. Заради това правителство хората намразиха думите "реформа" и "алтернатива". Какво означава премиерът да обяснява, че няма друга политика освен неговата? Обидно е за нас като общество, ако се задоволяваме с толкова малко или ни се забранява да мислим.
Затова БСП трябва да каже как вижда България в следващите 10-15 г. И има поне 5 политики, с които партията да започне разговора с българите.
Трябва ни план
"Маршал" за
българското село
Напускането на младите хора, липсата на перспектива занулява държавата ни. Икономика на базата на производство на енергия, високи технологии и селско стопанство, планинските региони, как ги развиваме? Малките и средните предприятия, на които държавата помага, а не ги мародерства с лицензионни режими и данъци. Подоходното облагане не може да бъде цел, ако не е обвързано с финансова стратегия за развитие на страната. Здравеопазване и образование, което не е привилегия, а право. И една от най-важните политики - сигурността.
Втората задача е да се промени БСП, да се стабилизира. Не е достатъчно да се преброим и да получим инвентарен номер. А да върнеш самочувствието на членовете ни, да са убедени, че си заслужава да бъдат част от БСП.
- Това ми звучи като управленска визия. Вашето име се обсъжда сериозно за бъдещ лидер на БСП на конгреса. Ще се кандидатирате ли?
- Ако нещо ни показа преходът, колкото и да е горчиво, е смазващият резултат за България от грешките, от разделението, от омразата. Няма прокопсала партия, която се занимава само със себе си. Нещо повече - времето на партии, които разчитат само на структури, отдавна е минало. По-добре прави политики, с които се припознават повече хора и които ги устройват, стой на принципите си и така те ще гласуват за теб и ще те подкрепят. Така беше през 2013 г., много тежко време, но получихме около 1 млн. избиратели. 12 месеца по-късно се докарахме дотам хората да ме срещат по улицата и да казват:
"За вас никога
повече...",
а огорчението беше по-силно от отрицанието. Все още дължим отговор. Да отнемеш надеждата на този, който ти е повярвал, е най-тежкото провинение за един политик. Ако така управляваш, никакви структури няма да ти помогнат.
- Едно от извиненията на някои от колегите ви е, че правителството не е било достатъчно ляво, самата БСП не е лява.
- За този курс на ляво повече се говори, отколкото е в действителност. Уморих се да слушам лозунги. Не е въпросът да говориш колко си ляв, да си 26 г. депутат и все нещо да ти пречи да провеждаш лява политика. Ляво е да можеш да отговориш на всеки, който има нужда - и в мизерията, и на този, който чрез лявата идея вижда перспектива за себе си. Трябва ни по-голямо уважение към думите и към лявото, защото ги убиваме с бездействие. Това е урок, който уча всекидневно от другарите ми от левите партии в Европа. Иначе леви стандарти - нищо лошо, само че никой не ги разбра.
- Не ми отговорихте ще се кандидатирате ли за лидер на БСП?
- Не бягам от въпроса. Решението си ще кажа първо на тези, които ме предлагат. Така е честно. Но всичко това, за което говорихме, не е по силите само на един човек. Идеите не са само мои. Имаме много сили, но сме разпилени. Имаме различни виждания, спорим, но сме убедени в едно и то е най-важният ни стимул - БСП трябва да си върне лидерските позиции. Сега нямаме лидерско място и това е лоша диагноза. За целия преход, колкото и да са ни отричали и заклеймявали, винаги са се съобразявали с БСП. Зад тази амбиция стоят много хора. Нека да бъде най-добрият.