Дипломатическата криза в Близкия Изток вдигна цените на петрола
Секция: ИКОНОМИКА
05 Януари 2016 10:42
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Дипломатическата криза в Близкия Изток вдигна цените на петрола

/КРОСС/Цените на петрола се отчитат силен ръст при новината за разрива на дипломатическите отношения между Иран и Саудитска Арабия, съобщава Bloomberg, цитирана от Economic.bg.

Цената на фючърсите февруари за сорт Брент на лондонската борса ICE Futures Exchange до се увеличава с $ 1,61 (4,32%) - до $ 38.89 за барел.
Фючърсите на суров петрол WTI за февруари на стоковата борса в Ню Йорк (NYMEX) се повишават с $ 1.1 (3%) - до $ 38.15 за барел.
В понеделник беше съобщено, че Саудитска Арабия прекъсва дипломатическите си отношения с Иран. Властите вземат това решение в отговор на поражението на посолството си в Техеран. Също така, техните дипломатически представители от Иран оттеглят и Бахрейн и Судан, а Обединените арабски емирства намаляват дипломатическите си отношения с Техеран.
Според Международната агенция по енергетика (МАЕ), делът на Близкия изток е около 30% от световното производство на петрол. Саудитска Арабия заема първото място по отношение на производството на нефт сред страните от ОПЕК (10.25 милиона барела през декември), Иран - пето (2,7 милиона барела).
Техеран и Рияд имат противоположни мнения в почти всяка една точка по отношение на конфликта в Близкия изток.
Според български анализатори обаче няма опасност цените на бензина и дизела да скочат, предава Нова Тв. По тяхното мнение през 2016 г., тенденциите дори са към понижаване на цените на „черното злато". Фактите обаче показват друго.
Едно от предположенията на Economic.bg е, че разривът в дипломатическите отношения между основните производителки на петрол, може би е умишлено създаден с цел повишаване цената на нефта, който през последните месеци е в сериозна ценова криза.