БСП ще внесе предложения за промени в изборното законодателство
Секция: ПОЛИТИКА
05 Януари 2016 15:18
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
БСП ще внесе предложения за промени в изборното законодателство

/КРОСС/ Следващата седмица БСП ще внесе предложения за промени в изборното законодателство. На този етап обаче социалистите не пожелаха да конкретизират, тъй като все още се работи по тях.

Не Конституцията е виновна за това, което се случва днес в България, каза Михаил Миков на пресконференция днес. 

Той отбеляза, че тази година се навършват 25 години от приемането на Българската конституция - "много често използвана от хора, които не са си свършили работата като универсално оправдания". По думите му, в България не е била изградена, нито социалната държава, нито модерното върховенство на закона - правовата държава.

„Има достатъчно индикации,че институциите не функционират и нямат доверието на гражданите. Как бяха проведени местните избори - не е важно за кого гласуват гражданите, а какво пише в протоколите, чиито подписи не са на членове на СИК, заяви Миков и попита реторично как да се очаква да има доверие в институциите, независимо дали става въпрос за местна власт или за национално правителство.

Председателят на БСП Михаил Миков посочи: „През тази година ще бъдем още по-настойчиви в отстояване на още по-справедливо данъчно законодателство, като част от мерки насочени срещу борбата с бедността. Очевидно е, че тя се явява основен проблем. Първата седмица на новата година показва колко сме били прави, когато инициирахме онова решение на НС, задължаващо правителството на средносрочни и дългосрочни мерки срещу демографските кризи. Първите месеци на новата година показва ,че тя все повече се превръща в демографска катастрофа".

По думите му, правителството е представило на обществото демографска стратегия с хоризонт 2030 година. „Когато нито това правителство, нито политическите партии в парламента ще решават проблемите в България. Едно бягство адресирано към 2030 година", заяви Миков.

Лидерът на БСП отбеляза и още една годишнина, която ще се отбележи през 2016-а - 125 години от създаването на партията. „125 години, в които тя е неразривно свързана и с историята, и с настоящето, и с бъдещето на страната", подчерта Миков. 

Лидерът на партията Михаил Миков отказа да коментира ситуацията в ДПС, но допълни, че движението е зряла партия и ще следи за изчистването на образа й като опозиционна партия. Лидерът на червените обаче подчерта, че остава въпросът къде са българските служби за сигурност.

„Както не съм чул някакъв коментар от страна на ДПС сега и по-отдавна, смятам, че ще е нарушаване на нормални и добрия тон да коментираме вътрешнопартийните процеси в ДПС. Друг е въпросът да коментираме случващото се в контекста на националната сигурност, в контекста на поведение на съседна Турция, което надхвърля нормалните приятелски и добросъседски отношения. За поведението на български политици, които с действията си не утвърждават националните интереси на България. Смятам, че ДПС е зряла политическа сила и ще намери пътя, по който да бъде ангажирана в демократичното представителство на България", каза той. Миков заяви, че ще следи с интерес по-ясното изчистване на тази партия, като опозиционно-политическа сила, която представлява интересите на своите избиратели. „Смятам, че по-големият въпрос е къде стои България днес - малко в сянката на един свой много мощен съсед с политическа и национална доктрина, която се разминава с евроатлантически ценности", заяви Миков.

„По отношение на събитията, които ще се случват и в българския парламент, тепърва ще трябва да видим позиционирането на отделните народни представители, по-скоро на тези, които бяха изключени и напуснаха ДПС", посочи председателят на БСП. Той попита къде са българските служби за сигурност.

На въпрос дали открива аналогия между БСП и ситуацията в ДПС Михаил Миков отговори: "Не си спомням политик от БСП да се е крил в посолство. Не си спомням такова нещо. Включително в началото на прехода, когато крещяха „БСП в Сибир". Това е въпрос на морал и почтеност". Той определи анализът на Доган като добър, но според него големият въпрос е къде е България в единното пространство на свобода и сигурност и какво е останало от него. „Интересите на Германия по отношение на работна ръка създават ситуации и в Европа, и в Германия, която става все по -силна за удържане в рамката на ЕС, такъв какъвто го познавахме днес. Всичко това подлежи на сериозен анализ и откровено обсъждане в НС", заяви председателят на БСП. 

„Днес ние обсъждаме да се прави ли 7 блок, кой ще го прави, с какви пари ще го прави. Това са въпроси, които всяка политическа сила трябва да си даде, но правителството и министър-председателят са тези, които отговарят. Най-бедната страна с убийствена демографска перспектива - това са все въпроси за това, за което ме питате. В един ЕС, който не може да види пътя, по който ще продължи. Пътят, който е общ за 28-те, а не според интересите на северните, южните или югоизточните страни. Големи въпроси, които ще бъдат дискутирани в политическите европейски семейства, в това число ПЕС, ЕНП. Какво става с либералната демокрация в Европа, когато в Полша се приемат такива закони, се постригват правомощията на конституционния съд. Това е все във връзка с коментара на изказването на г-н Доган", добави Миков.